صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان / ۸۹۰ شرکت دانش بنیان در پایتخت راه‌اندازی شد/حمایت تمام قد از تولید دانش بنیان
۸۹۰ شرکت دانش بنیان در پایتخت راه‌اندازی شد/حمایت تمام قد از تولید دانش بنیان

۸۹۰ شرکت دانش بنیان در پایتخت راه‌اندازی شد/حمایت تمام قد از تولید دانش بنیان

کسب و کار نیوز- معاون استاندار از ایجاد ۱۲۵ هزار شغل درسال گذشته در تهران خبر داد و گفت: در سال گذشته ۲۶۸واحد راکد به چرخه تولید بازگشتند و در حوزه مشاغل خانگی ۸۲۰۰ شغل ایجاد شده است. مطابق آخرین گزارش های مرکز آمار مبنی بر نرخ بیکاری بهار 1402، نرخ بیکاری افراد 15ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 8.2 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) در بهار امسال بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 1401)، یک واحد درصد کاهش یافته است.

به گزارش کسب و کار نیوز، در بهار ۱۴۰۲، به‌میزان ۴۱.۲درصد جمعیت ۱۵ساله و بیش‌تر، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۱) ۰.۳ درصد افزایش یافته است.

جمعیت شاغلین ۱۵ساله و بیشتر در این فصل ۲۴میلیون و ۳۰۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۷۲۸هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۱۴۰۲، بخش خدمات با ۵۱.۳درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی، بخش‌های صنعت با ۳.۱درصد و کشاورزی با ۱۵.۵درصد قرار دارند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری تهران ۷.۶ است. شهر تهران از لحاظ موقعیت سیاسی به خاطر پایتخت بودن و وجود سفارت‌خانه‌ها، به لحاظ اقتصادی به دلیل وجود کارخانجات، موقعیت‌های صنعتی و مهاجرت افراد از سایر استان‌ها برای پیدا کردن شغل، از بازار کار بالایی برخوردار است. به دلیل وجود مشاغل متنوع در این شهر، افراد می‌توانند در تمامی رشته‌ها و شغل‌های متفاوت استخدام شده و مشغول به کار شوند.

محمد علی مهری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: سال گذشته ۱۲۵ هزار شغل ایجاد و ۸۹۰ شرکت دانش بنیان در این استان راه‌اندازی شده که نیمی از شرکت‌های دانش بنیان کشور در تهران مستقر هستند. وی با اشاره به اقدامات اقتصادی استان تهران در راستای امیدآفرینی اظهار داشت: در سال گذشته ۲۶۸ واحد راکد به چرخه تولید بازگشتند و ۴۷۶واحد نیمه تمام به ظرفیت کامل رسیدند. وی افزود: در حوزه مشاغل خانگی ۸۲۰۰ شغل ایجاد شده که استان تهران رتبه اول را در این زمینه کسب کرده است و همچنین در این مدت ۴۳ واحد در تملیک بانک‌ها نیز به چرخه تولید بازگشتند.

همچنین مطالعه کنید:

تامین ۳۳ هزار هکتار اراضی برای نهضت ملی مسکن

به گزارش کسب و کار نیوز، نهضت ملی مسکن که از ابتدای دولت سیزدهم اجرایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.