صفحه اصلی / اسلایدر / عبور تولید غلات ایران از ۲۰ میلیون تن در سال جاری/ رتبه ۸ ایران در ذخیره غلات دنیا
عبور تولید غلات ایران از ۲۰ میلیون تن در سال جاری/ رتبه ۸ ایران در ذخیره غلات دنیا

عبور تولید غلات ایران از ۲۰ میلیون تن در سال جاری/ رتبه ۸ ایران در ذخیره غلات دنیا

کسب و کار نیوز- سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی(فائو) با پیش بینی تولید ۲۰.۶ میلیون تن غله در ایران طی سال زراعی جاری از رتبه هشتمی ایران در ذخیره غلات دنیا خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی(فائو) در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش های موسوم به «دورنمای محصولات و وضعیت غذایی» کل تولید غلات ایران در سال زراعی جاری را ۲۰.۶ میلیون تن پیش بینی کرده است.

ایران در سال گذشته ۲۰.۶ میلیون تن غله تولید کرده بود که بر اساس پیش بینی فائو در سال ۲۰۲۳ نیز به همین میزان غله تولید خواهد کرد. بر اساس پیش بینی فائو تولید گندم ایران در سال جاری نسبت به سال قبل از آن به میزان ۵۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت و از ۱۳ میلیون تن در سال قبل به ۱۳.۵ میلیون تن در سال زراعی جاری خواهد رسید.

اما تولید شلتوک برنج در ایران که در سال گذشته ۳.۵ میلیون تن بوده در سال جاری ۵۰۰ هزار تن کاهش خواهد یافت و به ۳ میلیون تن خواهد رسید. تولید سایر غلات نسبت به سال قبل تغییری نخواهد داشت و در سطح ۴.۱ میلیون تن باقی خواهد ماند.

*رتبه ۸ ایران در ذخیره غلات دنیا

این گزارش همچنین ذخایر غلات ایران در پایان سال ۲۰۲۲ را ۱۲.۵ میلیون تن برآورد کرده است. در سال پیش از آن کل ذخایر غلات ایران ۱۱.۸ میلیون تن اعلام شده بود. ایران در حدود ۱.۵ درصد از کل ذخایر غلات دنیا در پایان سال ۲۰۲۲ را به خود اختصاص داده است. کل ذخایر غلات دنیا در پایان این سال ۸۵۷ میلیون تن برآورد شده که ۲۹۴ میلیون تن از این رقم مربوط به گندم و ۱۹۷ میلیون تن شامل برنج بوده است.

ایران  با ذخایر غلات ۱۲.۵ میلیون تنی در رتبه هشتم جهان از این نظر قرار گرفته است. چین با ذخایر غلات ۳۹۷ میلیون تنی در رتبه اول قرار داشته است. هند با ۶۷ میلیون تن و آمریکا با ۵۸ میلیون تن به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند.

اتحادیه اروپا با ۴۳ میلیون تن، اوکراین با ۲۳ میلیون تن، روسیه با ۱۸ میلیون تن، و برزیل با ۱۳.۸ میلیون تن به ترتیب در رتبه های چهارم تا هفتم از این نظر قرار گرفته اند. ایران در حالی رتبه هشتم جهان در ذخیره سازی غلات را دارد که هجدهمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود. کشوری مثل مصر با جمعیتی تقریبا برابر ایران تنها ۴.۳ میلیون تن ذخیره غله داشته است.

همچنین مطالعه کنید:

دهقانی فیروزآبادی در جمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس/همه کشور برای حفظ نخبگان مسوول هستند

به گزارش کسب و کار نیوز، سالن جابربن حیان دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت فرارسیدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.