صفحه اصلی / اسلایدر / صادرات سنگ کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است/ غفلت از ظرفیت های صادراتی
صادرات سنگ کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است/ غفلت از ظرفیت های صادراتی

صادرات سنگ کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است/ غفلت از ظرفیت های صادراتی

کسب و کار نیوز- رئیس انجمن سنگ ایران گفت: با وجود پتانسیل‌های فراوان در صنعت سنگ از جمله بیش از ۶ هزار واحد معدنی و فراوری سنگ تزئینی، صادرات این صنعت کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است.

به گزارش کسب و کار نیوز، بهرام شکوری اظهار داشت: با وجود پتانسیل‌های فراوان در این صنعت از جمله فعالیت بیش از ۶ هزار واحد معدنی و فراوری سنگ تزئینی، صادرات این صنعت کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است.

رئیس انجمن سنگ ایران افزود: این در حالی است که ترکیه در همسایگی ما که تنوع سنگ تزئینی ایران را ندارد، سالیانه بیش از ۳.۲ میلیارد دلار صادرات دارد.وی ادامه داد: برای تحقق صادرات پنج میلیارد دلاری، باید حفاری اکتشافی را در این صنعت افزایش دهیم، به تربیت نیروی انسانی زبده به ویژه در تجهیزات و ماشین‌آلات بپردازیم و در سیاستگذاری‌ها در این صنعت دقت کنیم.

شکوری افزود: اعمال عوارض ۷۵ درصدی بر محصولات این صنعت در سال‌های گذشته باعث شد که صادرات ۳۵۰ میلیون دلاری این حوزه به کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار کاهش یابد.این مقام صنفی گفت: بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ تزئینی در کشور وجود دارد که اگر با سرعت فعلی یعنی سالیانه ۱۵ میلیون تن به استخراج بپردازیم، دست‌کم برای ۲۰۰ سال سنگ در اختیار داریم.

وی تصریح کرد: این در حالی است که اتفاقات جدیدی را در جهان شاهدیم و سنگ‌های مصنوعی، شیشه، کامپوزیت و دیگر محصولات در حال جایگزینی سنگ تزئینی هستند.

شکوری تاکید کرد: بر این اساس هرگونه اهمال در سیاستگذاری‌های درست در این حوزه ما را از درآمدهای صادراتی و ارزآوری محروم خواهد کرد.

رئیس انجمن سنگ افزود: برای نیل به این هدف و توسعه صادرات، در وهله نخست ساختار انجمن را با سر و شکل دادن به تشکل‌های استانی تغییر دادیم تا انجمن کشوری سنگ ایران با ترکیبی از انجمن‌های استانی شکل بگیرد.

وی ادامه‌داد: همچنین با تشکیل هیأت امنای سنگ‌ایران، به‌دنبال استفاده از نقطه نظرات خبرگان و پیشکسوتان این حوزه هستیم.

رئیس انجمن سنگ ایران به تشکیل نخستین جلسه شورای سیاستگذاری سنگ با حضور معاون معدنی وزارت صمت در روز یکشنبه (فردا) اشاره کرد و اظهار داشت: این شورا محل مناسبی برای طرح چالش‌های این صنعت و سیاستگذاری درست برای آن است.

وی همچنین از در دست تدوین بودن طرح جامع سنگ با تولی‌گری ایمیدرو و با نظارت و هدایت این انجمن خبر داد و گفت: همه موارد مرتبط با این صنعت از جمله معدن‌کاری، فرآوری، بازاریابی، مباحث آموزشی و غیره در آن برای دستیابی به صادرات پنج میلیارد دلاری دیده شده است و معتقدیم دسترسی به این میزان صادرات دور از دسترس نیست.

شکوری خاطرنشان‌کرد: اکنون در کشور واحدهایی وجود دارد که در حد و اندازه شرکت‌های پیشروی جهان، ماشین‌آلات و تجهیزات در اختیار دارند و عملیات برش و فرآوری انجام می‌دهند و در این طرح جامع به دنبال افزایش تعداد افراد موفق و کارخانجات به‌روز هستیم.

وی اظهار داشت: همچنین اطلس سنگ ایران در این طرح جامع دیده شده که در کنار برگزاری نمایشگاه دائمی، به شناساندن سنگ‌های موجود در کشور به خارجی‌هایی که قصد سرمایه‌گذاری و فعالیت در این حوزه دارند، بسیار کمک خواهد کرد و بالطبع در توسعه صادرات مؤثر خواهد افتاد.

شکوری در ادامه با اشاره به سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ تهران، استقبال شرکت‌های خارجی به‌ویژه حضور شرکت‌هایی از ۶ کشور را در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار خوب توصیف کرد و گفت: امروز شاهد حضور چینی‌ها در این رویداد هستیم که در گذشته سابقه نداشت و این کشور می‌تواند بازار بزرگی برای محصولات سنگ کشورمان باشد.

این مقام صنفی اضافه کرد: همچنین ایتالیایی‌ها و هندی‌ها که بازارهای مهمی برای ما هستند در این دوره از نمایشگاه حضور دارند و اگر همچنانکه دولت سیزدهم در مسیر درستی گام برداشته و توسعه مراودات با همسایگان و دیگر کشورها را در دستور کار دارد، حرکت کنیم، حضور خارجی‌ها در این صنعت بیش از پیش تقویت خواهد شد.

گفتنی است، سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ تهران با حضور ۱۱۰ شرکت ایرانی همراه با شرکت‌هایی از ۶ کشور چین، روسیه، هند، ایتالیا، ترکیه و یونان در فضایی به وسعت ۱۲ هزار متر مربع در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار می‌شود.

شرکت‌های حاضر در این دوره از نمایشگاه در سه گروه اصلی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، ملزومات مصرفی و فرآوری معادن حضور دارند.

این نمایشگاه هشتم تا دوازدهم خردادماه در محل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب برگزار می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

تخصیص ۸۵ هزار قطعه زمین به روستاییان در قالب طرح مهاجرت معکوس

به گزارش کسب و کار نیوز، الحاق اراضی و تخصیص آن به متقاضیان در روستاهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.