صفحه اصلی / اسلایدر / دومین اقدام دولت برای مهار تورم کالاهای اساسی/ حقوق ورودی ۴۴ کالا یک درصد شد
دومین اقدام دولت برای مهار تورم کالاهای اساسی/ حقوق ورودی ۴۴ کالا یک درصد شد

دومین اقدام دولت برای مهار تورم کالاهای اساسی/ حقوق ورودی ۴۴ کالا یک درصد شد

کسب و کار نیوز- بر اساس مصوبه هیئت دولت نرخ حقوق ورودی۴۴ قلم کالاهای اساسی از ۴ به یک درصد کاهش یافت.

به گزارش کسب و کار نیوز، هیأت وزیران فهرست کالاهای اساسی و دارو و شیر خشک اطفال مشمول کاهش حقوق گمرکی به ١ درصد در سال ۱۴۰۲ ( موضوع بند ب تبصره ٧ قانون بودجه ١۴� ٢) را مصوب کرد. بر این اساس حقوق ورودی  گندم ، برنج،شکرخام،روغن خام،ذرت،دانه سویا،کنجاله سویا،جو،گوشت قرمز و گوشت مرغ و فهرست اقلامی دارویی و شیر خشک اطفال از ۴ درصد به یک درصد کاهش یافت.

گمرک جمهوری اسلامی ایران , کالاهای اساسی ,

گمرک جمهوری اسلامی ایران , کالاهای اساسی ,

اخیرا نیز رئیس جمهور لایحه دو فوریتی برای کاهش مالیات ارزش افزوده اقلام اساسی از ۹ درصد به یک درصد را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده بود.

پیش از این هشدار این بود که به دلیل بلاتکلیفی میزان حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات با وقفه شدید مواجه شده است. بر این اساس با توجه به دو اقدام اخیر دولت پیش بینی میشود که روند ترخیص کالاهای اساسی با سرعت بیشتری دنبال شده و قیمت کالاهای مصرفی مثل مرغ در بازار تعدیل شود.

پیش از این وزیر اقتصاد در مکاتبه ای با رئیس جمهور خواستار اجرای ۵ اقدام از سوی دستگاههای اجرایی برای تعیین تکلیف احکام قانون بودجه مرتبط با گمرک شده بود. در جدول زیر فهرست این اقدامات قابل مشاهده است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران , کالاهای اساسی ,

اوایل اردیبهشت ماه نیز رئیس کل گمرک در مکاتبه ای با رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده بود، بایستی فهرست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی با پیشنهاد آن سازمان به تصویب هیئت محترم وزیران برسد. طبق تجارب سال گذشته احتمال عدم اظهار و ترخیص کالاهای اساسی وارده توسط برخی از واردکنندگان تا ابلاغ فهرست مورد نظر وجود دارد و این موضوع ضمن رسوب کالاهای وارده در اماکن گمرکی عدم تأمین به‌موقع کالاهای اساسی و احتمال افزایش قیمت آنها را نیز در پی خواهد داشت لذا  دستور فرمایید اقدامات لازم صورت پذیرفته و نتیجه را جهت اجرا و وصول عایدات صحیح دولت و جلوگیری از تشکیل پرونده‌های اختلافی به این سازمان ابلاغ نمایند.

همچنین مطالعه کنید:

تخلیه‌ و بارگیری ۱۷.۵ میلیون تن کالا در بنادر/ رشد ۹ درصدی عملیات کانتینری

به گزارش کسب و کار نیوز ، براساس اعلام سازمان بنادر و دریانوردی؛ میزان تخلیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.