صفحه اصلی / اسلایدر / دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد + شرایط دریافت وام
دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد + شرایط دریافت وام

دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد + شرایط دریافت وام

کسب و کار نیوز- بانک مرکزی در راستای قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، در بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی برای فرزند اول مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۳ سال، فرزند دوم مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۴ سال، فرزند سوم مبلغ ۹۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۵ سال، فرزند چهارم مبلغ ۱۲۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۶ سال و فرزند پنجم به بعد مبلغ ۱۵۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۷ سال تسهیلات تعیین شده است.

متن دستورالعمل تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند به‌شماره بخشنامه ۰۲/۲۷۷۲۵ یازدهم اردیبهشت ماه سال جاری پیرو بخشنامه شماره ۰۲/۴۵۰ پنجم فروردین ماه سال ۱۴۰۲ به‌شرح زیر است:

دستورالعمل سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند

در راستای اجرای ماده (۱۰) “قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت” سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند راه‌اندازی و همچنین حسب جزء (۲) بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از محل منابع پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه شبکه بانکی حسب دستورالعمل ذیل اقدام می‌نمایند؛

۱ ـ تعاریف:
الف‏‏‏ ـ بانک عامل: بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی که توسط متقاضی برای دریافت تسهیلات در مرحله ثبت‌نام انتخاب می‌شود.

ب‏ ـ متقاضی: پدر متولدین سال ۱۴۰۰ (۱۴۰۰/۰۱/۰۱) به بعد

ج ـ سامانه: سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند

د ـ قانون:‌ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

هـ ـ تسهیلات: تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند

ـ شرایط عمومی متقاضیان تسهیلات فرزند
۱-۲- دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
۲-۲ ـ پرداخت تسهیلات براساس قانون به پدر اطفالی که تاریخ تولد آنان از ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ به بعد و در داخل ایران متولد شده‌اند به‌شرح ذیل تعلق می‌گیرد، در سال ۱۴۰۲ مبلغ تسهیلات به‌شرح زیر می‌باشد:

فرزند اول مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۳ سال (۳۶ ماه)
فرزند دوم مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۴ سال (۴۸ ماه)
فرزند سوم مبلغ ۹۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۵ سال (۶۰ ماه)
فرزند چهارم مبلغ ۱۲۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۶ سال (۷۲ ماه)
فرزند پنجم به بعد مبلغ ۱۵۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۷ سال (۸۴ ماه)
تبصره: (سقف فردی تسهیلات متناسب با سقف فردی مندرج در لوایح بودجه سنواتی است.)
۲-۳- تسهیلات فرزند بدون الزام به سپرده‌گذاری و با شش ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می‌شود.
۲-۴- متقاضیان واجد شرایط برای متولدین مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ به بعد، و حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند، می‌توانند نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه مربوطه اقدام نمایند.
۲-۵- ارائه اصل شناسنامه فرزند و پدر وی در زمان مراجعه به بانک الزامی است.
۶-۲- به هر فرزند متولدشده تنها یک بار تسهیلات فرزند به پدر تعلق می‌گیرد.
۲-۷- در صورتی که حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط این دستورالعمل به کودک بعدی امکان‌پذیر است.
۲-۸- در مورد تولد فرزندان دوقلو و بیشتر، به‌ازای هر فرزند، یک وام تعلق می‌گیرد.
۲-۹- براساس تبصره ذیل بند (ت) تبصره (۴) ماده (۱) قانون، تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بالای ۲.۵ نباشد. (نرخ باروری شهرستان مربوطه در سامانه و حسب اعلام مرکز آمار قابل مشاهده است)
۲-۱۰- تسهیلات حسب مصوبات شورای پول و اعتبار با کارمزد حداکثر ۴ درصد به‌صورت سالانه است.
تبصره ۱: در صورت فوت پدر طفل اگر کودک تحت حضانت مادر باشد، تسهیلات به مادر کودک تعلق خواهد گرفت.
تبصره ۲: در صورت طلاق والدین، تسهیلات مذکور به فردی دارای حضانت فرزند (با ارائه حکم دادگاه) پرداخت خواهد شد.
۳ ـ مدارک مورد نیاز در زمان ثبت‌نام و مراجعه به بانک عامل:
۳-۱- اصل شناسنامه پدر و فرزند
۳-۲- اصل کارت ملی پدر (یا نماینده قانونی و قضائی)
۳-۳- کد پستی ده‌رقمی و آدرس کامل محل سکونت
۳-۴- کد رهگیری ده‌رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت‌نام
۳-۵- ارائه حکم دادگاه (در صورت لزوم و با توجه به تبصره ماده (۲))
۴ ـ شرایط ضامنین
تسهیلات قرض‌الحسنه تولد فرزند پس از اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات مزبور و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها به‌منظور تأمین رکن ضامن بانکها موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آنها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن (با دوره تنفس شش‌ماهه) نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.
۵ ـ نحوه ثبت‌نام و مراحل دریافت تسهیلات
۵-۱- کلیه متقاضیان وام فرزند که واجد شرایط فوق می‌باشند، ابتدا باید از طریق سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند به‌نشانی ve.cbi.ir ثبت‌نـام و فرم مربوطه را تکمیل کنند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن مراحل ثبت‌نام، کد رهگیری ده‌رقمی که کاملاً محرمانه و مربوط به متقاضی است به شماره تلفن همراه ثبت‌شده در فرم ثبت‌نام از طریق پیامک برای ایشان ارسال می‌شود.
۲-۵- متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت‌نام خود و هـمچنین مشخصات شعبه تعیین‌شده از سوی بانک عامل و پیگیری روند دریافت تسهیلات مذکور، با کد ملی و کد رهگیری خود به قسمت “مشاهده وضعیت” در سامانه فرزند مراجعه نمایند.
۳-۵- در صورتی که شعبه بانک عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد، موضوع از طریق پیامک به ایشان اعلام می‌شود و متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف حداکثر ۱۲ روز کاری، به شعبه مربوطه مراجعه و نسبت به تشکیل پرونده اقدام کند. بدیـهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در زمـان تعیین‌شده، ثبت‌نـام آنها کان‌لم‌یکن تلقی و از سامانه حذف می‌شود و می‌باید مجدداً ثبت‌نام نمایند.
۴-۵- پس از تعیین شعبه ازسوی بانک و مراجعه متقاضی به شعبه تعیین‌شده، پذیرش متقاضی از سوی بانک انجام می‌شود. متقاضیان ۶۰ روز کاری مهلت دارند تا نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضمانت مورد پذیرش بانک اقدام نمایند، در صورت گذشت زمان مذکور و عدم تکمیل مدارک از سوی متقاضیان، متقاضی از سامانه حذف می‌شود و می‌باید در مهلت مقررشده در قانون نسبت به ثبت‌نام مجدد در سامانه اقدام نماید.
۵-۵- متقاضیان می‌توانند تا قبل از تعیین شعبه نسبت به ویرایش اطلاعات خود در سامانه از طریق گزینه “ویرایش ثبت‌نام قبلی” اقدام نمایند.
۵-۶- متقاضیان تا قبل از تعیین شعبه می‌توانند نسبت به تغییر بانک عامل اقدام نمایند، بدین صورت که با استفاده از گزینه “حذف ثبت‌نام” ثبت‌نام قبلی خود را حذف و با استفاده از گزینه “ثبت‌نام جدید” و تکمیل مراحل ثبت‌نام اقدام به تغییر و انتخاب بانک دیگری نمایند.
۷-۵- رعایت سایر شرایط، ضوابط و مقررات بانکی در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند برای این تسهیلات ضروری می‌باشد.

همچنین مطالعه کنید:

از ابتدای سال تا ۲۸ خرداد/۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارز موردنیاز واردات تأمین شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، اصغر بالسینی افزود: برای کالاهای اساسی و دارو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.