صفحه اصلی / اسلایدر / پذیرش ۱۱ شرکت در بورس تهران در سال گذشته/ تأمین مالی ۶۶ هزار میلیارد تومان از بورس ظرف یک سال
پذیرش ۱۱ شرکت در بورس تهران در سال گذشته/ تأمین مالی ۶۶ هزار میلیارد تومان از بورس ظرف یک سال

پذیرش ۱۱ شرکت در بورس تهران در سال گذشته/ تأمین مالی ۶۶ هزار میلیارد تومان از بورس ظرف یک سال

کسب و کار نیوز- مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: سال گذشته 11 شرکت به ارزش 20 هزار میلیارد تومان در بورس تهران پذیرش شدند.

به گزارش کسب و کار نیوز، محمود گودرزی در مورد اینکه در سال ۱۴۰۱ در مجموع چند شرکت جدید به بورس تهران پیوستند، گفت: در سال گذشته ۱۱ شرکت در بورس تهران پذیرش گرفتند که سرمایه اسمی این شرکت ها به حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان می رسد، همچنین چهار شرکت جدید نیز در بورس تهران عرضه اولیه شدند که ارزش بازاری این شرکت ها در مجموع ۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی در مورد اینکه چه میزان تأمین مالی دولت و شرکت های بورسی از کانال بورس در سال گذشته انجام شده است، عنوان کرد: شرکت های دولتی برای تأمین مالی از فرابورس استفاده می کنند، اما در بورس از طریق ابزارهایی مانند صکوک اجاره، صکوک مرابحه، اوراق مشارکت و اوراق گام اقدام به تأمین مالی می شود که سال گذشته ۶۵ مورد انواع اوراق بدهی صکوک اجاره، صکوک مرابحه اوراق مشارکت و اوراق گام از طریق بورس به ارزش بیش از ۶۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منتشر شد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: ۱۷ مورد انتشار اوراق گام و ۲۴ مورد انتشار اوراق مشارکت، ۱۷ مورد اوراق صکوک مرابحه و هفت مورد اوراق صکوک اجاره منتشر شد که ارزش این اوراق در مجموع به بیش از ۶۶.۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

گودرزی گفت: همچنین در راستای تأمین مالی از بازار سرمایه، پارسال ۱۲ صندوق سرمایه گذاری در بورس پذیره نویسی شدند که ارزش اسمی این صندوق ها نیز ۴هزار میلیارد تومان بوده است.

وی در مورد تقویت حاکمیت شرکتی در شرکت های بورس نیز گفت: دستورالعمل حاکمیت شرکتی در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ اصلاح و از طرف سازمان بورس اوراق بهادار تهران ابلاغ شد. در این راستا برنامه های متعددی مانند رتبه بندی و ارزیابی شرکت ها از نظر حاکمیت شرکتی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اظهار داشت: بعد از اینکه شرکت ها رتبه بندی می شوند باید در راستای دستورالعمل رتبه بندی اقدام کنند و گزارش فعالیت های هیأت مدیره را افشا کنند.

گودرزی همچنین گفت: امسال همایش مهمی در نیمه اول سال در مورد حاکمیت شرکتی از طرف بورس تهران برگزار می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که حضور شرکت ها در بورس چه مزایایی از نظر معافیت ها و شفافیت برای شرکت ها دارد، گفت: حضور شرکت ها در بازار سرمایه مزایای فراوانی دارد، از جمله آن می توان به سهولت تأمین مالی شرکت ها از طریق بازار سرمایه اشاره کرد. همچنین افزایش نقدینگی برای سهام شرکت ها که بسیار مهم است.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: از مزایای حضور شرکت ها در بورس مشوق های مالیاتی است که شرکت ها برخوردار می شوند. همچنین شفاف شدن قیمت سهام شرکت ها، افزایش اعتبار، برندسازی برای شرکت ها در داخل و خارج کشور و تقویت وجهه بین المللی شرکت ها از مزایای حضور در بورس است.

گودرزی افزود: امکان وثیقه گذاری سهام شرکت ها نزد بانکها از مزایای دیگر است. بانک ها شرکت های پذیرفته شده در بورس را به  عنوان وثیقه و ضمانت قبول می کنند و همچنین سهامداران شرکت ها و خود شرکت ها به راحتی می توانند با توثیق سهام از سیستم بانکی تأمین مالی کنند.

وی همچنین از مزایای حضور شرکت ها در بورس را به ارتقای سیستم حسابداری و کنترل داخلی و استقرار نظام حاکمیت شرکتی عنوان کرد و بیان داشت: این مسئله به ارزیابی عملکرد مدیریت شرکت ها کمک می کند.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه اطلاعات شرکت های بورسی برای عموم مردم افشا می شود، گفت: این اطلاعات قابل بررسی و مقایسه با رقبا است که به شناسایی نقاط ضعف کمک می کند. همچنین امکان واگذاری سهام ترجیحی به کارکنان شرکت های بورسی عامل انگیزشی برای ارتقای بهره وری و احساس تعلق شرکت ها می کند و می تواند به افزایش بهره وری کمک کند.

همچنین مطالعه کنید:

“داپ اپ” بزرگ‌ترین هاب کش‌بک کشور

به گزارش کسب و کار نیوز، در این مراسم “داپ اپ” میزبان بزرگان صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.