صفحه اصلی / اجتماعی / آخرین وضعیت کمبودهای دارویی در کشور/ نیاز به بودجه ۱۰۵۰۰۰ میلیارد تومانی برای تداوم اجرای “دارویار”
آخرین وضعیت کمبودهای دارویی در کشور/ نیاز به بودجه ۱۰۵۰۰۰ میلیارد تومانی برای تداوم اجرای “دارویار”

آخرین وضعیت کمبودهای دارویی در کشور/ نیاز به بودجه ۱۰۵۰۰۰ میلیارد تومانی برای تداوم اجرای “دارویار”

کسب و کار نیوز- رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که برای تداوم اجرای طرح دارویار به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بودجه در سال آینده نیاز است، گفت: در یک ماه اخیر تعداد اقلام دارویی که موجودی آن‌ها زیر یک ماه است به زیر ۱۰۰ قلم رسیده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، سید حیدر محمدی با اشاره به اینکه بودجه ۶۹ هزار میلیارد تومانی درنظر گرفته شده برای طرح دارویار در لایحه ۱۴۰۲ کافی نیست، اظهار کرد: میزان مورد نیاز و پیشنهاد ما برای پوشش قیمت دارو و تجهیزات پزشکی در سال آینده ۱۰۵ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: طبق مذاکراتی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم، وعده دادند که اعتبارات مربوط به طرح اصلاح سیاست‌های ارزی دارو را افزایش دهند.

ارز ترجیحی تجهیزات پزشکی فعلاً حذف نمی‌شود

محمدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت تخصیص ارز برای تأمین تجهیزات پزشکی در سال آینده بیان کرد:‌ فعلاً برنامه‌ای برای حذف ارز ترجیحی تجهیزات پزشکی نداریم و اعتبارات مورد نیاز برای تأمین تجهیزات پزشکی در قالب یارانه ارزی و یا ارز تخصیص داده خواهد شد؛ اما در صورتی که برنامه‌ریزی برای حذف ارز انجام شود مابه‌التفاوت قیمتی تجهیزات پزشکی نیز مانند دارو در قالب یارانه ارزی پرداخت می‌شود.

آخرین وضعیت کمبودهای دارویی در کشور

وی درباره وضعیت کمبودهای دارویی در کشور تصریح کرد: در چند ماه گذشته تعداد کمبودهای دارویی افزایش یافته بود اما الان میزان کمبودها کاهش قابل توجهی داشته و اما در یک ماه اخیر تعداد اقلام دارویی که موجودی آن‌ها زیر یک ماه است به زیر ۱۰۰ قلم رسیده است و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که موجودی آن را به وضعیت پایدار برسانیم و بتوانیم حداقل سه ماه ذخیره دارویی داشته باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: الان بیش از ۶۰ درصد از اقلام دارویی موجودی بالای ۶ ماه دارند و امیدواریم برای سه تا چهار درصد از داروهایی که موجودی آن‌ها زیر یک ماه است وضعیت تأمین آنها پایدار شود.

همچنین مطالعه کنید:

رویکرد دولت سیزدهم توسعه بخش تعاون است/ تحقق شعار سال با رونق تعاونی‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز ، «حامد ویس کرمی»، معاون امور تعاون وزارت تعاون، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.