صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / امکان برقراری تماس تصویری با خارج از کشور از طریق پلتفرم‌های داخلی فراهم است
امکان برقراری تماس تصویری با خارج از کشور از طریق پلتفرم‌های داخلی فراهم است

امکان برقراری تماس تصویری با خارج از کشور از طریق پلتفرم‌های داخلی فراهم است

کسب و کار نیوز- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امکان برقراری تماس صوتی و تصویری باکیفیت از طریق پلتفرم‌های داخلی با خارج از کشور فراهم است، گفت: با گذشت یک سال از آغاز پروژه فیبرنوری ۲.۵ میلیون پوشش ایجاد شده و تا پایان دولت سیزدهم به ۲۰ میلیون پوشش می‌رسد.

به گزارش کسب و کار نیوز، «عیسی زارع‌پور» در یک گفتگوی تلفنی با اشاره به اینکه همان کیفیتی که مردم تهران از شبکه ارتباطی کشور استفاده می‌کنند، مردم روستا نیز امکان استفاده از همان کیفیت را دارند، اظهار کرد: به عنوان وزیر ارتباطات وظیفه ماست که ارتباط با کیفیت را برای همه مردم شهر و روستا فراهم کنیم و از این رو به کمک همکارانم در وزارت ارتباطات با حداکثر توان و دانش و تخصص آنها که متشکل از نخبگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور هستند، سعی می‌کنیم بهترین کیفیت را برای مردم فراهم کنیم.

وی با اشاره به گستره وسیع ماموریت‌های وزارت ارتباطات از حوزه فضایی و اینترنت تا حوزه‌های پست و پست بانک، افزود: شاخص‌ها نشان می‌دهد با توسعه‌ای که در این مدت در حوزه زیرساخت ارتباطی کشور رخ داده است، از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود ۸۰ درصد سرعت شبکه ارتباطی همراه کشور افزایش پیدا کرده است.

زارع‌پور با بیان اینکه موسسه بین‌المللی اسپیدتست بصورت ماهانه اقدام به ارایه گزارش‌های مقایسه‌ای از سرعت اینترنت در کشورهای مختلف می‌کند، تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های اسپید تست از نظر میانه سرعت اینترنت در ابتدای شروع به کار این دولت ۲۱ مگابیت بر ثانیه بود که اکنون به حدود ۳۹ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری احداث می‌شود

وزیر ارتباطات، احداث زیرساخت ارتباطی مبتنی بر فیبرنوری در سراسر کشور که هم اکنون در دست احداث است را یکی از پروژه‌های بزرگ و مهم کشور دانست و توضیح داد: درحالی‌که کشورهای پیشرفته دنیا به دنبال توسعه شبکه ارتباطی خود مبتنی بر فیبرنوری هستند، این پروژه را از سال گذشته در ۱۰ استان کشور شروع کردیم و تاکنون حدود ۲.۵ میلیون پوشش ایجاد شده و تلاش این است که تا پایان امسال به ۳ میلیون پوشش فیبرنوری برسد.

وی با بیان اینکه در پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری در کشور احداث می‌شود، افزود: به عبارتی تا سال ۱۴۰۴، هشتاد درصد خانوار و کسب و کارها خواهند توانست با اتصال به فیبرنوری از شبکه فوق سریع استفاده کنند.

زارع‌پور همچنین میزان پوشش روستاهای بالای بیست خانوار را تحت شبکه ارتباطی باکیفیت و پایدار را ۸۹ درصد عنوان کرد و گفت: در بسیاری از کشورها این میزان چیزی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد است، اما در ایران نزدیک به ۹۰ درصد روستاهای بالای بیست خانوار کشور امکان اتصال به اینترنت پرسرعت را دارند.

استفاده از پلتفرم‌های داخلی توسط مردم رشد چشمگیری داشته است

وزیر ارتباطات با اشاره به عملکرد مناسب پلتفرم‌های داخلی در ایام اخیر توضیح داد: با حمایت‌های وزارت ارتباطات و همچنین همت پلتفرم‌های داخلی که بر پایه توان و تخصص نخبگان متخصص داخلی فعالیت می‌کنند، استفاده از پلتفرم‌های داخلی توسط مردم رشد چشمگیری داشته است به‌طوری که پیام‌رسان بله ۱۴٫۵ میلیون، ایتا ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار و روبیکا بیش از ۳۷ میلیون و سروش پلاس بیش از ۱۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارند.

وی با بیان اینکه هم اکنون امکان برقراری تماس صوتی و تصویری از طریق پلتفرم‌های داخلی با هموطنان خارج از کشور وجود دارد، از طریق پلتفرم داخلی «بله» تماس تصویری با یکی از هموطنان در کشور اتریش برقرار کرد و کیفیت صوت و تصویر را به نمایش گذاشت.

ارائه ۱۰۰ درصد خدمات دولت در پنجره خدمات دولت هوشمند

وزیر ارتباطات به ماموریت تحقق دولت هوشمند به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های وزارت ارتباطات و دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: گام نخست این طرح راه اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند بود که انجام شد و هم اکنون ۹۲ درصد دستگاه‌های دولتی و دیگر قوا با بیش از ۲ هزار خدمت در این پنجره حضور دارند و مردم می‌توانند با یک بار مراجعه از تمام خدمات دولتی استفاده کنند.

وی افزود: در برنامه داریم در سال آینده صد درصد خدمات دولت در این پنجره ارائه شود و ۲۰ درصد خدمات نیز به صورت هوشمند به مردم ارائه شود.

زارع‌پور هوشمندسازی خدمات دولت را این‌گونه توضیح داد که در این سامانه بر اساس اطلاعات موجود دستگاه‌ها بدون درخواست و نیاز به حضور و دریافت مدارک، به مردم خدمات مورد نیازشان ارائه شود.

وزیر ارتباطات درباره تولید و صادرات تجهیزات بومی ارتباطی با اشاره به افزایش ظرفیت ۷۰ درصدی شبکه ارتباطی با تجهیزات کاملاً بومی، تصریح کرد: برخی از این تجهیزات به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود.

وی با اشاره به استعدادهای فراوان جوانان ایرانی در حوزه ICT، افزود: در حوزه نرم افزار نیز بسیاری از متخصصان این حوزه به صورت آزادکار با شرکت‌های بزرگ خارجی همکاری می‌کنند.

زارع‌پور به پیشرفت‌های حوزه فضایی در چند سال گذشته نیز اشاره کرد و خبر داد: با پرتابی که تا پایان سال خواهیم داشت در مسیر تثبیت پرتاب و تزریق ماهواره در لایه لئو قرار می‌گیریم و برنامه داریم تا پایان دولت سیزدهم به قطب پرتاب ماهواره تا ۵۰۰ کیلومتری در منطقه تبدیل شویم.

وزیر ارتباطات به کاربردهای ماهواره‌ها در حوزه کشاورزی، پایش منابع طبیعی و مراتع، استفاده در شرایط بحرانی و حفظ محیط زیست اشاره کرد.

وی بیان کرد: تلاش ما این است که هر آنچه مردم در این حوزه نیاز دارند در داخل کشور تامین شود و مردم روزی بین پلتفرم‌های خارجی و داخلی با توجه به کیفیت، داخلی‌ها را انتخاب کنند.

وی همچنین استفاده از دانش، توان و ظرفیت ایرانیان خارج از کشور را یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم اعلام کرد و ایرانیان خارج از کشور را یک سرمایه بزرگ دانست.

همچنین مطالعه کنید:

تمرکز وزارت صمت بر تأمین نقدینگی بنگاه‌های بزرگ و کوچک

به گزارش کسب و کار نیوز، علی گلشنی با حضور در غرفه ایسنا در بیست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.