صفحه اصلی / اسلایدر / مانده کل سپرده‌ها در پایان آبان‌ماه ۳۲ درصد افزایش یافت/مهاجرت پول ها از بورس به بانک
مانده کل سپرده‌ها در پایان آبان‌ماه ۳۲ درصد افزایش یافت/مهاجرت پول ها از بورس به بانک

مانده کل سپرده‌ها در پایان آبان‌ماه ۳۲ درصد افزایش یافت/مهاجرت پول ها از بورس به بانک

کسب و کار نیوز- مانده کل سپرده‌ها در پایان آبان‌ماه سال ۱۴۰۱، بالغ بر ۶۵۳۱۷.۰ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۵۸۴۰.۰ هزار میلیارد ریال (۳۲ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۰۰۰۵.۷ هزار میلیارد ریال (۱۸.۱درصد) افزایش نشان می‌دهد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، این اتفاق در حالی رخ داده است که امسال با کاهش رشد بازار بورس، بسیاری از مردم ترجیح دادند پول های خود را وارد بانک ها کرده و در نهایت از آن برای سرمایه گذاری در دیگر بازارها استفاده کنند. این در حالی است که برخی از کارشناسان معتقدند افزایش سپرده‌های بانکی نشان دهنده بازدهی نامناسب سایر بازارهاست. از این رو مردم ترجیح می‌دهند سرمایه خود را وارد بازاری امن با امنیت بالا کنند.

به هر ترتیب براساس گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۳۴۶۹۹.۳ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۱۸۰.۹ هزار میلیارد ریال است.

همچنین مانده کل تسهیلات بالغ بر ۴۸۳۲۶.۸ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۲۱۶۶.۳ هزار میلیارد ریال (۳۳.۶ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۶۹۰۷.۶ هزار میلیارد ریال (۱۶.۷ درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۲۸۵۴۶.۷ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۱۸۵.۱ هزار میلیارد ریال است.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۲.۴ درصد است که در پایان این ماه نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱.۳ واحد درصد افزایش و نسبت به پایان سال قبل ۰.۹ درصد کاهش‌یافته است. نسبت مذکور در استان تهران ۹۰.۶ درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۱۵.۴ درصد است. یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.‌

دلایل رشد بالای مانده سپرده‌ها

یوسف کاووسی، کارشناس اقتصادی

در آمار ارایه شده برای مانده کل سپرده ها تفکیکی انجام نشده است. یعنی مشخص نشده است این مانده حساب ها مربوط به حساب های بلندمدت است یا حساب های جاری.  باید توجه داشته باشیم که پول سپرده شده در بانک بلند مدت بوده است یا کوتاه مدت. در صورتی که پول سپرده شده در بانک تبدیل به سپرده جاری شده باشد، می توان گفت علت آن شرایط تورمی در کشور است. اما در صورتی که تبدیل به شبه پول و بلند مدت شده باشد باید دلایل آن را بررسی کرد.

به هر حال، این آمار نشان می دهد پول هایی که از بورس خارج شده در پارکینگ موقت بانکها انتقال پیدا کرده است. به عبارتی دلیل افزایش سپرده‌های بانکی، خروج پول‌ها از بازار بورس است. در حال حاضر پول مردم در بورس کاهش یافته و رو به نزول است. زمانی که مردم با شکست بورس مواجه شدند پول ها را برای نگهداری و سرمایه گذاری در دیگر بازارها وارد بانکها کردند.

به احتمال زیاد اگر آمار مانده پول در بانکها در آذرماه داده شود، خواهیم دید منابع ذکر شده در بازارهای ارز و سکه ورود کرده اند. مردم برای خرید ارز و سکه پول های پارک شده در بانکها را خارج کرده اند. با این حرکت هم در مدتی که پول در بانکها مانده سود دریافت کرده اند و هم با وارد کردن آنی این پول ها به بازارهای دیگر به سود می رسند. به عبارتی بازی دور سر برد برای دارندگان این پول ها محسوب می شود.

در دو هفته اخیر شاهد بودیم که تقاضا در بازار ارز و سکه افزایش یافته است. یعنی پول ها به این بازارها هدایت شدند. از طرفی دیگر بسیاری از صاحبان منابع، این چول ها را برای خرید ملک در دیگر کشورها هزینه می کنند. گزینه واریز ریالی در ایران که  از سوی فروشندگان ملک در کشورهای دیگر برای ایرانیان فراهم شده این امکان را می دهد که مردم از پول های خود برای سرمایه گذاری در دیگر کشورها استفاده کنند. این شرکت ها فقط برای تسویه از منابع ارزی استفاده می کنند.

این اتفاقات در مجموع منجر به کمبود منابع در بانکها و به دنبال آن افزایش تورم و رشد پایه پولی در کشور می شود. چراکه بانکها نمی توانند بر روی پول هایی که در بانک وجود دارد حساب باز کنند. تورم انفجاری در نتیجه همین اتفاقات رقم خواهد خورد. مشکلات بسیار دیگری در نتیجه این اتفاقات در انتظار اقتصاد ایران است.

 

همچنین مطالعه کنید:

رکود جدید در حمل ونقل ترانزیت جاده‌ای ثبت شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.