صفحه اصلی / اسلایدر / پرداخت ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان در بخش انرژی
پرداخت ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان در بخش انرژی

پرداخت ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان در بخش انرژی

کسب و کار نیوز- یک نماینده مجلس گفت: گزارشی که هم اکنون درباره میزان یارانه پنهان منتشر شده، نشان می‌دهد بالای ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان در حوزه انرژی به مردم پرداخت می‌شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره مزیت اجرای طرح تعرفه گذاری پلکانی گاز خانگی در راستای جلوگیری از هدر رفت انرژی در کشور گفت: یارانه پنهانی که در حوزه انرژی به مردم پرداخت می‌شود رقم خیلی بالایی است. دو سال پیش عدد ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلار رقم یارانه پنهان اعطایی به مردم بوده است که عدد خیلی بزرگ و قابل توجه بوده است. وی در ادامه بیان کرد: اما گزارشی که هم اکنون درباره میزان یارانه پنهان منتشر شده، نشان می‌دهد بالای ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان در حوزه انرژی به مردم پرداخت می‌کنیم.

نخعی در ادامه با بیان اینکه پرداخت این میزان یارانه پنهان انرژی عدد وحشتناکی است افزود: باید برای این عدد فاجعه بار یارانه پنهان انرژی فکری اساسی کرد. در حال حاضر شرایط اقتصادی مردم به نحوی نیست که بتوان با سیاست‌های قیمتی خیلی شدت انرژی را پایین آورد این یک واقعیت است و همه آن را پذیرفته اند. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه تنها کاری که در حوزه مدیریت مصرف توسط دستگاه‌های متولی باید انجام شود تولید بخاری‌های با راندمان پایین است افزود: این دستگاه‌ها باید بخاری‌های با راندمان بالا تولید کنند و سپس با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار داده شود تا سوبسید در اینجا به مردم پرداخت شود.

نخعی ضمن اظهار تأسف از اینکه این مسئله هنوز مسئولین و وزارتخانه‌های مربوطه اجرایی نشده است گفت: دستگاه‌های متولی به وظایف خود در این حوزه عمل نکرده‌اند. بهینه سازی موتورخانه‌ها و ساختمان سازی های مناسب هنوز آن طور که باید و شاید دستگاه‌های متولی به وظایف قانونی خود عمل نکرده اند تا بتوانیم جلوی هدررفته گاز خانگی را بگیریم.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: در حوزه گاز خانگی راهکاری که به ذهن قانونگذار می‌رسید و دولت نیز این آن را پیشنهاد داده این بود که تعرفه گذاری پلکانی گاز خانگی را اجرایی کنیم. نخعی ادامه داد: به این صورت که خانوارهایی که مصرف کمی از گاز دارند شامل دریافت ۱۰۰ درصد یارانه پنهان انرژی بشوند و خانوارها به هر میزان که بیشتر از انرژی استفاده کنند در پلکان‌های بعدی این سوبسید و یارانه پنهان کمتر شود.سخنگوی کمیسیون انرژی توضیح داد: بر اساس تعرفه گذاری پلکانی گاز خانگی کسانی که در بالاترین سطح مصرف انرژی قرار دارد و به لحاظ جمعیتی هم عدد قابل توجهی نیستند و درصد پایینی را شامل می‌شوند حدود ۳ الی ۴ درصد ولی به لحاظ مصرفی عدد خیلی بالایی را شامل می‌شوند. با تعرفه گذاری پلکانی گاز با قیمت تقریباً تمام شده در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

نخعی در ادامه افزود: اجرای این طرح در قانون بودجه ۱۴۰۰ وجود داشت و در بودجه ۱۴۰۱ نیز بار دیگر لحاظ شد. تعرفه گذاری پلکانی گاز خانگی در شرایط فعلی می‌تواند در کاهش شدت مصرف انرژی و کاهش پرداخت یارانه‌های پنهان که به وفور در حال توزیع در کشور است تا حدودی اثرگذار باشد.

نخعی ادامه داد: میزان موفقیت طرح تعرفه گذاری پلکانی مشروط بر این است که سایر وزارت خانه‌ها تکالیف قانونی که بر عهده آنها است را به درستی انجام و اجرا کنند.سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه طبیعتاً در حوزه مصرف نمی‌توان تمام مشکلات را به گردن مردم انداخت. مسئولین و وزارتخانه‌ها هم تکالیفی دارند و چون خیلی از مسئولین به تکالیف قانونی خود در برابر مقررات و قوانین و اسناد بالادستی عمل نکرده‌اند هم اکنون با این وضعیت مواجه هستیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی درباره میزان مناسب بودن قیمت گاز خانگی گفت: گاز خانگی به گفته خیلی‌ها مجانی در اختیار مردم قرار داده می‌شود. اما قیمت گاز در رده‌های اول جمعیتی هیچ تناسبی با قیمت تمام شده ندارد و واقعاً پایین است.

همچنین مطالعه کنید:

رشد ۲۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم در دولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز ، دولت سیزدهم مردادماه ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.