صفحه اصلی / اسلایدر / صادرات کیوی ایران به هند با نام امارات/ توقف صادرات به دلیل عدم دسترسی ایران به ثبت اطلاعات در بلاک‌چین
صادرات کیوی ایران به هند با نام امارات/ توقف صادرات به دلیل عدم دسترسی ایران به ثبت اطلاعات در بلاک‌چین

صادرات کیوی ایران به هند با نام امارات/ توقف صادرات به دلیل عدم دسترسی ایران به ثبت اطلاعات در بلاک‌چین

کسب و کار نیوز- دبیرکل انجمن کشتیرانی ایران اظهار داشت: در چند ماه گذشته و براساس اخبار هند، این کشور از پذیرش کیوی ایرانی خودداری کرده و یک دلیل عمده توقف صادرات کیوی ایران به هند عدم دسترسی ایران به ثبت اطلاعات در بلاک‌چین بوده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، مسعود پلمه درباره ارسال بار ایرانی ازطریق بنادر امارات به هند اظهار داشت: در شرایطی که سرویس لازم بین ایران و هند به صورت مستقیم وجود نداشته باشد به این معنا که شرکت‌های کشتیرانی ایرانی به هر علتی تمایلی به تردد بین بنادر ایران و هندوستان را نداشته باشند یا اساسا امکانات لازم برای انجام این تردد را اختیار نداشته باشند؛ در بخش اول، مشکل به شرایط بندری ایران و هندوستان برمی‌گردد و اگر شرایط سختی حاکم باشد طبیعی است که مالک کشتی را نمی‌توان برای تردد در این مسیر ترغیب کرد اما بخشی از این مشکل به این موضوع برمی‌گردد که شرکت‌های کشتیرانی تعداد ناوگان کافی برای تردد در این مسیرها را ندارند.

دبیر انجمن کشتیرانی ادامه داد: البته در تمام دنیا این موضوع متداول است که کالا و بار الزاما نباید مستقیم به مقصد ارسال شود و اگر در منطقه، بنادر هاب وجود داشته باشد، قاعدتا این بنادر جذابیت زیادی برای تردد کشتی‌ها و انجام فعالیت‌های حمل و نقلی به وجود می‌آورند در نتیجه از آنجایی که مرکزیت تجاری یا مرکزیت لجستیک دریایی در آن بندر هاب به وجود آمده، ارسال بار از این بندر در شرایطی که امکان ارسال مستقیم وجود ندارد، صورت خواهد پذیرفت.

پلمه تاکید کرد: امکان ارسال هر کالایی از ایران به بنادر امارات و از آنجا به سایر بنادر و مقصد نهایی وجود دارد و این روند ارسال و تردد دریایی تنها متوجه یک کالای خاصی نمی‌شود اما در شرایط تحریمی احتمال دارد برخی از کالاها از جمله کالاهایی که کاربرد دوگانه برای آنها تعریف شده، نتوانند از این مزیت استفاده کنند و تنها راه ارسال این کالاها، ارسال مستقیم است که در صورت نبود امکان ارسال مستقیم طبیعی است که ارسال این کالاها متوقف می‌شود.

وی درباره صادرات کیوی به هند از مسیر بنادر امارات گفت: در چند ماه گذشته و براساس اخبار هند، این کشور از پذیرش کیوی ایرانی خودداری کرده و یک دلیل عمده توقف صادرات کیوی ایران به هند عدم دسترسی ایران به ثبت اطلاعات در بلاک‌چین بوده است. به طور کلی فرایند بلاک چین امکانی را به واردکننده و صادرکننده می‌دهد که در این فرایند تمامی اطلاعات لازم درباره نحوه تولید یک محصول در دست خریدار قرار می‌گیرد و خریدار این امکان را دارد که بداند بسته‌بندی این کالا به چه شکلی و با چه شیوه‌ای انجام شده و منشا تولید این کالا چه بوده‌ و از چه کود وسمومی استفاده شده است و در مجموع تمامی فرایندهای تولید و ذی نفعان تولید در دسترس خواهند بود.

دبیر انجمن کشتیرانی ادامه داد: این فرایند در تجارت جهانی این امکان را به خریدار داده که به طور شفاف تمام اطلاعات را در دست داشته باشد و از شفافیت صد درصدی برخوردار است و در نتیجه خریدار می‌تواند بررسی کند که آیا این اطلاعات ثبت شده صحت دارد یا خیر؟ برای مثال به طور مستقیم می‌تواند با تولیدکننده و فروشنده آن کود و سموم ارتباط برقرار کند که آیا چنین محصولی را در اختیار تولیدکننده کیوی قرار داده‌است یا خیر.

پلمه تاکید کرد: موضوع این است ایران به دلیل شرایط تحریمی به فرایند بلا کچین دسترسی ندارد و از این رو کیوی ایران وارد بنادر امارات می‌شود که این ثبت اطلاعات از طریق اشخاصی که این قابلیت یا دسترسی به فرایند بلاک چین را دارند، انجام شود.

همچنین مطالعه کنید:

وزارت بهداشت باید دستورالعمل توزیع دارو از طریق پلتفرم‌ها را به صورت مجزا تدوین کند

به گزارش کسب و کار نیوز، پیش‌نویس «آئین‌نامه اجرایی، ضوابط و اصول حاکم بر اپراتورهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.