صفحه اصلی / اقتصادی / بدهی خارجی ایران ۱۹ درصد کم شد
بدهی خارجی ایران ۱۹ درصد کم شد

بدهی خارجی ایران ۱۹ درصد کم شد

بدهی خارجی ایران در پایان مرداد امسال، ‌به هفت میلیارد و ۱۶۳ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸.۹ درصد کم شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، گزارش جدید بانک مرکزی از گزیده آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور یک میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز پنج میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار است.

از سوی دیگر، معادل یورویی بدهی خارجی ایران، هفت میلیارد و ۱۳۱ میلیون یورو است که پنج میلیارد و ۲۱۶ میلیون یورو از این میزان، حجم بدهی‌های میان مدت و بلندمدت بوده و یک میلیارد و ۹۱۵ میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه مدت است.

این در حالی است که میزان بدهی خارجی کشور در پایان مرداد ماه سال قبل معادل هشت میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار بوده و میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور دو میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز شش میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار اعلام شده است.

همچنین، رقم بدهی‌های خارجی ایران در پایان سال گذشته، معادل هشت میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار بوده است.

بنابراین، میزان بدهی‌های خارجی کشور در پایان مرداد ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و پایان سال‌ گذشته به‌ترتیب ۱۸.۹ و ۱۷.۴ درصد با کاهش مواجه شده است.

گفتنی است که بدهی خارجی مجموعه تعهدات ایجاد شده در نتیجه گشایش اعتبار اسنادی تسهیلات دریافتی از بانک جهانی و سایر سازمان‌ها و نهادهای بین المللی همچنین تامین مالی پروژه‌های از طریق فاینانس، پیش فروش نفت و اوراق قرضه بین المللی را در بر می‌گیرد.

همچنین مطالعه کنید:

برنامه ریزی برای خودکفایی ۱۰۰ درصدی در پنج محصول اساسی

به گزارش کسب و کار نیوز، محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی امروز در برنامه آغاز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.