صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / پرداخت ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت گذشته در ۶ ماه اول امسال
پرداخت ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت گذشته در ۶ ماه اول امسال

خاندوزی در نشست با خبرنگاران خبر داد

پرداخت ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت گذشته در ۶ ماه اول امسال

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه انضباط حوزه مالی کاملا تحت مدیریت دولت است، گفت: در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان اصل اوراق بدهی دولت گذشته را بازپرداخت کرده ایم.


به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، سیداحسان خاندوزی صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران بیان کرد: بحمدالله با دقتی که در حوزه انضباط مالی صورت گرفته، از این جهت شرایط کاملا تحت مدیریت دولت است و حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان اصل اوراق بدهی دولت گذشته را در ۶ ماه سال ۱۴۰۱ بازپرداخت انجام دادیم که با سود آن عدد بیشتری می شود اما اصل آن به این ترتیب است.

وی افزود: انتشار اوراق هم نسبت به سال گذشته بسیار کاهش پیدا کرده و ما در حالی که ۶ ماهه اول سال گذشته ۱۳۸ هزار میلیارد تومان واگذاری اوراق مالی دولت را داشتیم، در ۶ ماهه اول امسال مجموعا ۶۳ هزار میلیارد تومان واگذاری اوراق مالی دولت را داشتیم.

به گزارش ایسنا، احسان خاندوزی طی سخنانی در نشست خبری خود با بیان اینکه انضباط مالی دولت رویکرد اصلی دولت سیزدهم برای بهبود شاخص های کلان اقتصادی کشور بوده است، اظهار کرد: در نیمه نخست امسال میزان برداشت از تنخواه به کمتر ۱۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافت در حالی که در مدت مشابه پارسال این میزان به بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده بود.

عوامل بهبود شرایط کسب و کار

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: بهبود شرایط کسب و کار رویکرد دیگر دولت برای رشد اقتصادی بود و در این مدت شرایط ۲۹۰۰ پروانه کسب و کار تسهیل شد که ۹۰ درصد آن جزو مجوزهای اعلانی است.

خاندوزی یادآور شد: در نیمه نخست امسال ۷۰ هزار میلیارد تومان از اصل اوراق بدهی دولت گذشته تسویه شده است که این رقم با احتساب سود آن، بیشتر می‌شود.

وی تأکید کرد: در ابتدای سال وضعیت تولید منفی ۵.۸ بود اما در شهریور ماه سال جاری به مثبت. ۶.۷ رسید. همچنین اقدامات حمایتی دولت از تولید موجب شد تا رشد اقتصادی در بهار سال ۱۴۰۱ به ۴.۳ درصد برسد.

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه در بخش صنعت بیشترین افزایش مربوط به تولید به صنایع خودرو و ماشین آلات با ۲۲ درصد تعلق دارد، افزود: یکی از دلایل رشد تولید در صنایع بزرگ رشد ۵.۸ درصدی تشکیل سرمایه و بهبود سرمایه‌گذاری اقتصادی است که کاهش قطعی برق صنایع هم به این رشد کمک کرده است.

وزارت اقتصاد از همه ابزارهای خود برای ترمیم خسارت به کسب و کارها استفاده می‌کند

خاندوزی با بیان اینکه وزارت اقتصاد از همه ابزارهای خود برای ترمیم خسارت به کسب و کارها استفاده می‌کند، اظهار کرد: همه باید برای ترمیم لطمه‌هایی که در روزهای گذشته به کسب و کارهای حقیقی و مجازی وارد شده تلاش کنیم. دولت هم اهتمام دارد با ابزارهایی که در اختیار دارد برای جبران این خسارت‌های وارده به مردم اقدام کند.

وزیر اقتصاد یادآور شد: در این ارتباط دیروز با وزیر ارتباطات نیز گفت‌وگویی داشتم و اعلام کردم که وزارت اقتصاد آمادگی دارد از ابزارهایی چون مشوق‌های مالیاتی برای ترمیم این آسیب‌ها استفاده کند.

وی با اشاره به اجزای رشد اقتصادی فصل بهار اظهار کرد: میزان رشد بخش صنعت در مدت یاد شده ۵.۱ درصد، معادن ۱.۱ درصد، خدمات ۳.۹ درصد و کشاورزی منفی ۰.۸ درصد بوده است. در بهار امسال رشد اقتصادی در بخش کشاورزی نیز نسبت به بهار سال گذشته که منفی ۵ درصد بود، بهبود نسبی یافته است.

بهبود تورم ماهانه و نقطه به نقطه بخش تولید

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه تورم ماهانه و نقطه به نقطه بخش تولید بهبود پیدا کرده، اظهار کرد: در بهار امسال تورم تولید به ۴۹ درصد رسید در حالی که این شاخص در بهار سال گذشته ۷۳ درصد بود؛ البته این شاخص همچنان رضایت‌ بخش نیست و دولت برنامه جدی دارد تا این شاخص را کاهش دهد.

همچنین مطالعه کنید:

سهم ۷۳ درصدی مالیات و عوارض در بودجه ۱۴۰۳

به گزارش کسب و کار نیوز ، با توجه به قانون بودجه سال ۱۴۰۳ که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.