صفحه اصلی / اسلایدر / اثر مرگ برجام بر بازار سهام/ پیش بینی بورس ۹ مهر ۱۴۰۱
اثر مرگ برجام بر بازار سهام/ پیش بینی بورس ۹ مهر ۱۴۰۱

اثر مرگ برجام بر بازار سهام/ پیش بینی بورس ۹ مهر ۱۴۰۱


اعلام بن‌بست در مذاکرات احیای برجام و تصریح رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، درباره عدم ضمانت درباره تصمیم رئیس جمهوری بعدی ایالات متحده اندک امیدها برای احیای برجام را از بین برد. سیگنالی منفی مهمی برای معامله‌گران که فضای بازار سهام را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 

به گزارش کسب و کار نیوز، برای پیش بینی بورس امروز – شنبه ۹ مهر- به روند بازار سهام در روزهای گذشته نگاه می‌کنیم. روز چهارشنبه شاخص کل بورس رشد کرد و ۱۲ هزار و ۱۱۶ واحد بالا آمد. شاخص هم‌وزن نیز ۴ هزار و ۴۶۶ واحد صعود کرد و شاخص کل فرابورس افزایش ۱۷۸ واحدی را پشت سر گذاشت.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۴۷۲ نماد رشد قیمت و ۱۷۵ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۷۳ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۲۷ درصد بازار افت قیمت داشتند.
سهم‌های صعودی

روز چهارشنبه در بورس شرکت نیرو کلر (شکلر)، شرکت نورد آلومینیوم (فنوال) و شرکت بورس کالای ایران (کالا) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت لیزینگ ایران و شرق (ولشرق)، شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک (گدنا) و شرکت فرابورس ایران (فرابورس) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

در بورس شرکت دشت مرغاب (غدشت)، شرکت آلومراد (فمراد) و شرکت ایران ارقام (مرقام) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت مجتمع صنعتی آرتا ویل تایر (پارتا)، شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت (زکشت) و شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین (توسن) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
عرضه و تقاضای بازار

در معاملات چهارشنبه ۷۳ نماد صف خرید داشتند و ۵۲ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۱.۵ درصدی به ۱۳۵ میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش ۱۶ درصد کاهش یافت و ۱۸۳ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار ۳۱ میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم ۷۹ میلیارد تومان ایستاد.

 

در پایان معاملات نماد کالا (شرکت بورس کالای ایران) با صف‌ خرید ۱۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کالا، نمادهای دانا (شرکت بیمه دانا) و فرابورس (شرکت فرابورس ایران) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد فمراد تعلق داشت که ارزش آن ۱۳ میلیارد تومان بود. پس از فمراد، نمادهای غدشت و حپترو بیشترین صف فروش داشتند.
پیش بینی بورس امروز

در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص‌های بازار سهام رشد کردند و شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم. نمادهای نوری، پکرمان، ودی، شپدیس، فولاد، بورس، شبندر، خزامیا، شستا و شاوان بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در مقابل بیشترین خروج پول به نمادهای بپاس، خودرو، حکشتی، دی، کیمیاتک، های‌وب، وپاسار، بالبر، آسیاتک و وپارس اختصاص داشت.

روز چهارشنبه اغلب نمادهای بزرگ سبزپوش بودند و شپنا، فولاد، نوری، شتران، خودرو، شبندر، فملی، وبملت، شپدیس، خساپا و شستا بیشترین نقش را در رشد شاخص کل بازی کردند.

برخی از تحلیلگران با اتکا به شرایط تکنیکالی، این روند صعودی را ادامه دار می‌دانند و معتقدند بازار بیش از این نزول نخواهد کرد هرچند که احتمال نوسانات کوتاه همیشه وجود دارد. در مقابل برخی دیگر از تحلیلگران که به مؤلفه‌های بنیادی توجه دارند معتقدند در میان مدت بازار از گزارش‌های ماهانه و شش ماهه شرکت‌ها تأثیر می‌پذیرد./ اکوایران

همچنین مطالعه کنید:

جزئیات رشد اقتصادی ۵ درصدی در پاییز + جدول

به گزارش کسب و کار نیوز، آخرین نتایج حسابهای ملی فصلی مرکز آمار ایران، نشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.