صفحه اصلی / اسلایدر / اختصاص ارز یارانه ای به واردات فسادآور است
اختصاص ارز یارانه ای به واردات فسادآور است

اختصاص ارز یارانه ای به واردات فسادآور است

به گزارش کسب و کار نیوز، وزارت صمت، محمدصادق مفتح با اشاره به دستاوردهای طرح مردمی سازی و بازتوزیع عادلانه یارانه‌ها، اظهار کرد: این طرح از ایجاد مفاسد و رانت در تأمین ارز سوبسیدداری که در اختیار نظام‌های مختلف وارداتی و تولید قرار می‌گیرد، جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به حلقه‌های متعدد ایجاد شده از واردات مواد اولیه تولید تا تحویل محصول به دست مصرف کننده، افزود: به عنوان مثال نهاده‌های دامی که در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد ۵ یا ۶ حلقه را طی می‌کند، لذا اختصاص ارز یارانه‌ای به واردکننده مواد اولیه به عنوان اولین حلقه، زمینه ایجاد فساد سیستماتیک و سازمان یافته را فراهم می‌کند.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با ابراز تأسف از اینکه طی سال‌های گذشته شاهد رانت‌های بزرگی در این زمینه بوده‌ایم، تصریح کرد: به میزانی که کشور متحمل هزینه برای تأمین ارزهای ارزان می‌شد، مصرف کننده‌های نهایی که گروه هدف دولت بودند، منتفع نمی‌شدند.

مفتح با تاکید بر اینکه در همه جای دنیا به حلقه نهایی که تولیدکننده است یارانه داده می‌شود، افزود: اجرای این طرح باعث شناسایی دهک‌هایی با درآمد پایین‌تر شده و همچنین شبکه توزیع سالم‌تر و بدون رانت کار خواهد کرد.

همچنین مطالعه کنید:

رشد ۲۰ درصدی واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ /افتتاح یک ابر پروژه چند منظوره در سریلانکا

به گزارش کسب و کار نیوز، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت با اشاره به سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.