صفحه اصلی / سیاسی / دولت / زمینه اشتغال نخبگان و رفع نیازهای آنها فراهم شود
زمینه اشتغال نخبگان و رفع نیازهای آنها فراهم شود

رئیسی در جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری:

زمینه اشتغال نخبگان و رفع نیازهای آنها فراهم شود

رئیس جمهور گفت: نهادها و دستگاه‌های مسئول موظفند زمینه را برای اشتغال نخبگان و رفع نیازهای آن‌ها فراهم کنند تا زمینه استفاده از دانش و ظرفیت نخبگان در ارتقای علم و فناوری در کشور فراهم شود.


به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز چهارشنبه در جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، رهنمودهای رهبری در دیدارهای مختلف با دانشگاهیان را گنجینه‌ای ارزشمند در پیشبرد اهداف نظام در حوزه علم و فناوری توصیف کرد و افزود: بیانات ایشان نقشه راه مدونی برای ارتقای نقش‌آفرینی نظام آموزش عالی در کشور است و می‌تواند بسیاری از مشکلات امروز را حل کند.

وی بر ضرورت انجام پژوهش‌های متناسب با اقتضائات روز کشور تاکید کرد و گفت: گاهی مشاهده می‌شود دانشگاه‌های ما گرفتار رشته‌ها یا پژوهش‌هایی هستند که بی‌ربط با فرهنگ، شرایط و نیازهای کشور ماست که این وضعیت نیازمند اصلاح است.

رئیس جمهور در ادامه ضمن تاکید بر پرهیز از انحصار پژوهش در هیئت‌های علمی تصریح کرد: پژوهشگران مستقل که غالباً دارای نظراتی ارزشمند در حوزه‌های مختلف هستند نیز باید مورد حمایت باشند تا در این تکثر و تضارب آرای علمی، شاهد شکوفایی واقعی علم و فناوری در کشور باشیم.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت توجه بیشتر به حوزه علوم انسانی را مورد تاکید قرار داد و گفت: در طول تاریخ، دانشمندان ایرانی در بسیاری از عرصه‌های علوم انسانی سرآمد و پیشرو بوده‌اند اما با وجود این مزیت‌های تاریخی، در دوره معاصر پیشرفت لازم را در عرصه علوم انسانی نداشته‌ایم که رفع این عقب‌ماندگی‌ها نیازمند توجه ویژه در سیاستگذاری و اجراست.

وی با تاکید بر جایگاه خطیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در ارتقای نهاد علم در کشور، به حقوق و تکالیف آن در قانون اشاره کرد و گفت: قانون برنامه سوم توسعه، اهداف مهمی برای این شورای عالی تعیین کرده، اما در کنار آن تکالیف مهمی را نیز متوجه آن کرده که نیازمند توجه ویژه و فعال کردن ظرفیت این شورای عالی است.

رئیس جمهور درباره افزایش بهره‌وری و نقش‌آفرینی نهاد علم در این فرایند تصریح کرد: مراکز علمی و دانشگاهی باید به افزایش بهره‌وری در کشور کمک کنند. اساساً این وظایف نهاد علم است که با شاخصه‌های معین میزان بهره‌وری و پیشرفت کشور را به صورت مستمر پایش کند.

رئیسی در ادامه این جلسه، موضوع مهاجرت نخبگان را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: نهادها و دستگاه‌های مسئول موظفند زمینه را برای اشتغال نخبگان و رفع نیازهای آنها فراهم کنند تا زمینه استفاده از دانش و ظرفیت آنان در ارتقای علم و فناوری در کشور فراهم شود.

پیش از سخنان رئیس جمهور در این جلسه مسائل مختلفی از جمله طرح تأسیس شبکه ملی آزمایشگاهی و طرح ملی جذب نخبگان و محققان در دوره پسادکترا به عنوان پژوهشگران مستقل و همچنین طرح ملی مقابله با مهاجرت نخبگان مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت و رئیس جمهور دستورات لازم برای پیگیری آنها را صادر کرد.

همچنین مطالعه کنید:

مشترکان کم مصرف گاز مشمول ۳ درصد تخفیف می‌شوند

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، جواد اوجی زیر نفت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.