صفحه اصلی / اسلایدر / افزایش ۲۹ درصدی تجارت غیرنفتی ایران با شانگهای
افزایش ۲۹ درصدی تجارت غیرنفتی ایران با شانگهای

افزایش ۲۹ درصدی تجارت غیرنفتی ایران با شانگهای

گمرک ایران از رشد ۲۹ درصدی تجارت غیرنفتی ایران با اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای در بهار امسال خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز، سید روح اله لطیفی- سخنگوی گمرک ایران- در خصوص تجارت غیر نفتی ایران با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای توضیحاتی ارائه کرد.

بر اساس این گزارش، در بهار امسال ۱۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۸۵۶ میلیون و ۴۸۷هزار و ۶۶۷ دلار بین ایران و ۱۱ کشور سازمان همکاری‌های شانگهای تبادل شد که نسبت به بهار سال ۱۴۰۰ با رشد ۲۹ درصدی همراه بوده است.

از این تجارت، ۱۰ میلیون و ۲۱۳ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۵۱۳ میلیون و ۸۷۸ هزار و ۶۵ دلار مربوط به کالاهای صادراتی ایران به اعضای شانگهای است که نسبت به بهار سال قبل ۲۰ درصد افزایش داشته و دو میلیون و ۱۶۷هزار تن کالا نیز به ارزش چهار میلیارد و ۳۴۲میلیون و ۶۰۹ هزار و ۶۰۲دلار هم از این ۱۱کشور وارد شده که با رشد ۴۱ درصدی همراه بوده است.

در رابطه با میزان صادرات کالاهای ایرانی به اعضای سازمان شانگهای نیز چین با خرید چهار میلیارد و ۲۱۴ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۳۲۷ دلار، هند با ۴۲۴ میلیون و ۴۱۷ هزار و ۴۱۸ دلار، افغانستان با ۳۶۷ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۵۴۶ دلار، پاکستان با ۲۷۹ میلیون و ۳۷۹ هزار و شش دلار، روسیه با ۱۱۴ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۶۵۱ دلار و ازبکستان با ۴۶ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۱۳۳ دلار، پنج مقصد اول کالاهای صادراتی ایران در بین اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای بودند.

همچنین قزاقستان با خرید ۳۳.۷ میلیون دلار، تاجیکستان با ۲۲.۱ میلیون دلار، قرقیزستان با ۷.۳ میلیون دلار، بلاروس با ۴.۱ میلیون دلار و مغولستان با ۱۰۱ هزار دلار مقاصد بعدی صادراتی کالاهای ایرانی به اعضای سازمان شانگهای گزارش شده اند.

در مورد میزان واردات از کشورهای سازمان همکاری شانگهای نیز چین با سه میلیارد و ۱۳۱میلیون دلار، هند با ۵۱۲ میلیون دلار، روسیه با ۳۹۴ میلیون دلار، پاکستان با ۱۹۶ میلیون دلار، قزاقستان با ۶۶ میلیون دلار، تاجیکستان با ۲۲.۱ میلیون دلار، ازبکستان با ۱۴.۷ میلیون دلار، افغانستان ۴.۴ میلیون دلار، بلاروس با ۱.۵میلیون دلار، قرقیزستان با ۱.۲ میلیون دلار و مغولستان با ۳۱۷ هزار دلار به ترتیب در بین اعضای (اصلی و ناظر) سازمان همکاری شانگهای به فروش کالا به ایران در فصل بهار پرداختند.

همچنین مطالعه کنید:

تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات فرش دستباف

به گزارش کسب و کار نیوز ، عبدالله بهرامی با بیان اینکه بیش از ۹۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.