صفحه اصلی / سرخط خبرها / دلایل رشد آمار بیکاری
دلایل رشد آمار بیکاری

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس اقتصادی

دلایل رشد آمار بیکاری

افزایش ظرفیت های اشتغال در کشور، در گروی حرکت به سمت خصوصی شدن است. سایر عوامل موثر هم بر افزایش نرخ بیکاری در کشور دخالت دارند. به عبارتی عوامل دیگری نیز دخیل هستند از جمله اقتصاد دولتی. هیچ کشوری نتوانسته با اقتصاد دولتی ظرفیت های کافی برای اشتغال را فراهم کند. برای حل مشکل بیکاری در کشور باید به دنبال حل مسائل ریشه ای باشیم. اولین اقدام این است که ساختار اقتصادی کشور اصلاح شود. این ساختار، ساختاری دولتی بوده و لازم است که حضور دولت در عرصه های اقتصادی کمرنگ شود. اجازه دهیم تا مشارکت مردم بیشتر شود و بخش خصوصی در ایران شکل بگیرد. تجربه نشان داده که امکان افزایش ظرفیت ها برای بخش دولتی وجود ندارد.
دو عامل تحریم و کرونا، از عوامل موثری بودند که نرخ بیکاری را افزایش دادند. اما یک اتفاق دیگری که معلول این دو علت بوده و به بیکاری دامن زده تورم و گرانی است که در کشور شکل گرفته و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به اینکه کشور گرفتار یک تورم افسارگسیخته است، به تبع این موضوع بر روی افزایش اشتغال تاثیرگذار است. در این رابطه اگر برجام احیا شده و سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی انجام شود، با توجه به نیروی کار ارزان در کشور، می‌توان یک اشتغالزایی مناسب را ایجاد کرد.
از سوی دیگر سرمایه‌گذاری و تولید مشترک با کشور‌های دیگر نیز از یک طرف اشتغال‌زایی مناسبی را در کشور ایجاد می کند و از طرف دیگر زمینه انتقال دانش و تکنولوژی روز را به کشور فراهم خواهد کرد. مسأله‌ای دیگر که در کاهش نرخ بیکاری موثر است بحث انطباق دانشگاه با بازار کار بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.، سازمان‌های متولی و وزارتخانه‌های مربوطه مثل صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارتخانه‌های علوم و امور اقتصاد و دارایی باید مشاغل جدید در بازار کار را تعریف کنند. امروز در کشورهایی که به نسبت ما از جمعیت و منابع کمتری برخوردارند، نزدیک به ۱۵ هزار شغل تعریف شده ولی متاسفانه در ایران حداکثر مشاغلی که تعریف شده حدود ۴۲۰۰ شغل است که نشان می‌دهد متناسب با نیازهای کشور مشاغل را تعریف نکرده‌ایم لذا تعریف مشاغل جدید باید در دستور کار قرار گیرد.
همچنین گفته نشده نرخ بیکاری باید صفر شود. اما زمانی نرخ بیکاری مطلوب است که به نرخ تک رقمی حدود ۶ یا ۵ برسیم. این نرخ مطلوبی است که می تواند فعالیت های اقتصادی را در ایران افزایش دهد. مادامی که نرخ بیکاری دو رقمی داریم، مطمئن باشید که شرایط، شرایط خوبی نخواهد بود.

همچنین مطالعه کنید:

بودجه ۱۴۰۳ با ۲۰ درصد افزایش، ۶۳۴۷ همت بسته شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مبلغ ۶,۳۴۷ هزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.