صفحه اصلی / اقتصادی / صنعت و معدن / وضعیت جذب سرمایه خارجی طی ۲۰ سال/ بالاترین رقم؛ ۴.۵ میلیارد دلار
وضعیت جذب سرمایه خارجی طی ۲۰ سال/ بالاترین رقم؛ ۴.۵ میلیارد دلار

وضعیت جذب سرمایه خارجی طی ۲۰ سال/ بالاترین رقم؛ ۴.۵ میلیارد دلار

طی ۲۰ سال اخیر روند سرمایه‌گذاری خارجی ایران با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه بوده و بالاترین میزان سرمایه خارجی در سال ۱۳۹۱ و به مبلغ حدود ۴.۵ میلیارد دلار جذب شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر به نقل از اتاق بازرگانی تهران، گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران از سرمایه‌گذاری خارجی در ایران طی ۲۰ سال منتهی به سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که روند سرمایه‌گذاری خارجی ایران با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه بوده که از جمله مهمترین دلیل آن می‌توان به تحریم‌های بین‌المللی اشاره کرد.

طی این مدت، بالاترین میزان سرمایه خارجی در سال ۱۳۹۱ و به مبلغ حدود ۴.۵ میلیارد دلار جذب شده است. پس از آن، جذب سرمایه خارجی در کشور روند نزولی در پیش گرفته و در سال ۱۳۹۴ به کمترین میزان خود طی ۲۰ سال گذشته با رقم ۹۴۵ میلیون دلار رسیده‌است.

به دنبال امضای برجام مجدداً سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در سال ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرد، اما پس از آن، به دلیل سیاست‌های آمریکا و زمزمه‌های خروج این کشور از برجام مجدداً جذب سرمایه خارجی روند کاهشی در پیش گرفت و پس از خروج کامل آمریکا از برجام رقم سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۳۹۸ به شدت کاهش یافت و به حدود یک میلیارد دلار رسید.

در سال ۱۳۹۹ سرمایه‌گذاری خارجی در ایران حدود ۱.۴ میلیارد دلار بوده که این رقم در مقایسه با سال ۱۳۹۸ حدود ۳۹ درصد افزایش یافته است.

عمده سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی صورت گرفته است و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار، سهم اندکی از سرمایه‌گذاری خارجی را تشکیل می‌دهد.

در سال ۱۳۹۹ سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با افزایش حدود ۶۹ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸ به حدود ۱۶۵ میلیون دلار رسیده و سهم حدود ۱۲ درصدی از کل سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را در این سال به خود اختصاص داده است.

همچنین مطالعه کنید:

رتبه ششمی ایران در جهان از نظر رشد تولید خودرو + جدول

به گزارش کسب و کار نیوز ، سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری از رشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.