صفحه اصلی / سرخط خبرها / موج مهاجرت با اجرای طرح صیانت
موج مهاجرت با اجرای طرح صیانت

عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی

موج مهاجرت با اجرای طرح صیانت

در حالی کلیات طرح صیانت به تصویب رسید که جلسه مربوط به آن محل اشکال است. در این جلسه مخالفان طرح نتوانستند حضور پیدا کنند و اجازه صحبت به آنان داده نشده است. ماهیت جلسه مذکور مورد سوال است. این طرح دست کم شش نسخه دارد که مشخص نیست کدام نسخه آن به تصویب رسیده است. مشخص نیست کدام طرح رای گیری و به تصویب رسیده است. حتی شیوه رای گیری ابهام داشته و محل تردید است. مردم باید ببینند این ۱۸ نماینده متعلق به کدام شهر هستند. مردم باید سوال کنند بر چه اساسی به این طرح رای داده شده است. مردم مخالفت خود را با تصویب طرح صیانت اعلام کرده اند. مردم شهرهایی که نمایندگان آنها به این طرح رای داده اند باید به عنوان وظیفه این مورد را سوال کنند. چون خواست مردم اجرای طرح صیانت نیست. شاید این نمایندگان نمی‌دانند که اجرای این طرح تا چه حد می‌تواند به کسب و کار، زندگی و ارتباطات مردمی که به آنها رای داده‌اند و آنها نمایندگی آنها را به عهده دارند لطمه بزند.

اما فرض کنیم که کلیات تصویب شده به تصویب شورای نگهبان هم برسد. از فردای اجرای این قانون و این طرح به ابر رگولاتور به شکل قانونی اجازه داده خواهد شد تا تمام ارتباطات محدود و مسدود شود. قوانین ترافیکی در آن اجرایی می شود. از قطع کامل اینترنت بین الملل تا عدم اجازه فعالیت به هیچ کسب و کاری ممکن است در این طرح به اجرا درآید. مصیبت بزرگ در انتظار است.

حتی اگر همین لحظه هم این طرح را کنار بگذارند و اجرای آن منصرف شوند نیز کار از کار گذشته است. چراکه بدون قانون کند کردن اینترنت شروع شده است. اتفاق عجیبی که افتاده همین است. اقتصاد دیجیتال که در تمام دنیا پیش رو شده ریسک بالایی در ایران پیدا کرده است. اعتمادها از دست رفت. نخبگان از کشور مهاجرت خواهند کرد. سرمایه گذاری در اینترنت تمام می شود. بنابراین حتی با کنار گذاشتن این طرح هم سالها عقب ماندگی اتفاق افتاده است.

موج مهاجرت هم اتفاق افتاده است. میزان درخواست ترجمه مدارک تحصیل کرده ها در مدت اخیر افزایش شش برابری را نشان می دهد. ماجرای طرح صیانت ضربه آخر را زده است. ما معضل منابع انسانی به‌خصوص متخصصین در حوزه IT را داریم که این طرح به‌شدت دارد آن را تقویت می‌کند. ناامید کردن جوانان خیلی زیاد شده است. من فقط یک جمله بگویم، کانون‌های مهاجرتی دیگر تبلیغ نمی‌کنند، چون آن‌قدر مشتری دارند که دیگر وقت نمی‌کنند به مشتریان فعلی برسند.

همچنین مطالعه کنید:

پالس‌های منفی در اکوسیستم کارآفرینی

مریم بابایی روزنامه نگار به گزارش کسب و کار نیوز، گزارش GEM 2020 که به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.