صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / گروسی: رسیدن به توافق در وین ظرف روزهای آینده پیچیده است اما غیرممکن نیست / بدون پایبندی ایران و همکاری تمام طرف‌ها توافقی انجام نخواهد شد
گروسی: رسیدن به توافق در وین ظرف روزهای آینده پیچیده است اما غیرممکن نیست / بدون پایبندی ایران و همکاری تمام طرف‌ها توافقی انجام نخواهد شد

گروسی: رسیدن به توافق در وین ظرف روزهای آینده پیچیده است اما غیرممکن نیست / بدون پایبندی ایران و همکاری تمام طرف‌ها توافقی انجام نخواهد شد

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر لزوم پایبندی و همکاری تمام طرف‌ها به برجام گفت که رسیدن به توافق در وین طی روزهای مساله‌ای پیچیده است اما غیرممکن نیست. گروسی گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تلاش های خود را افزایش داده است تا از رسیدن به توافق و تضمین اجرا و پایبندی به آن حمایت کند، علیرغم چالش ها اکنون مذاکرات در مسیر درستی درحال پیشرفت است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر لزوم پایبندی و همکاری تمام طرف‌ها به برجام گفت که رسیدن به توافق در وین طی روزهای مساله‌ای پیچیده است اما غیرممکن نیست.

رافائل گروسی، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با شبکه العربیه درباره مذاکرات وی و احتمال احیای برجام گفت: بدون پایبندی ایران و همکاری تمام طرف‌ها توافقی انجام نخواهد شد.

وی تاکید کرد: هرچقدر طرف های توافق باهم گفت‌وگو کنند، اختلافات کاهش یافتند و دیدگاه‌ها به هم نزدیک‌تر می شود.

گروسی گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تلاش های خود را افزایش داده است تا از رسیدن به توافق و تضمین اجرا و پایبندی به آن حمایت کند، علیرغم چالش ها اکنون مذاکرات در مسیر درستی درحال پیشرفت است.

مدیر آژانس انرژی اتمی خاطرنشان کرد: رسیدن به توافق طی چند روز آتی مساله پیچیده‌ای است اما غیرممکن نیست و در چند روز آینده مشخص خواهد شد که تلاش های کنونی به کجا می رسد.

وی گفت: تاکنون توافقی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران حاصل نشده است اما ناامید نیستیم، سختی همچنان وجود دارد ولی باید برای حل یکی پس از دیگری آنها تلاش کرد.

گروسی با درخواست ایران برای همکاری در این خصوص تاکید کرد: باید با دقت و صبر رسیدن به راه حل دیپلماتیک را پیگیری کنیم. اکنون در سطح سیاسی رایزنی ها درخصوص مطالبات طرف‌های مذاکره کننده است و سوال مهم این است که آیا بازگشت به توافق ۲۰۱۵ امکان پذیر است یا خیر؟

گروسی همچنین نسبت به وجود “مواد هسته‌ای اعلان نشده” در سایت های ایرانی ابراز نگرانی کرد.

وی در ادامه از ایران خواست که با آژانس همکاری کند و به سوالات آن پاسخ دهد و اجازه دهد که ناظران از سایت های هسته‌ای ایران بازدید کنند.

به گزارش ایسنا، رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران امروز در گفت‌وگو با شبکه ام.اس.ان.بی.سی با اشاره به پیشرفت‌های اخیر در برنامه هسته ای ایران بر لزوم بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای تاکید کرده و گفته بود: اگر ما در این توافق نباشیم ایران بدون محدودیت خواهد بود و به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه خواهد داد. اکنون به دلیل پیشرفت‌های هسته‌ای آنها در طول سال های گذشته و از زمان خروج آمریکا از توافق، رسیدن به تمام منافع برجام تحت عنوان عدم اشاعه و گریز هسته‌ای که در سال ٢٠١۵ حاصل شده بود، ممکن نیست.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم در صفحه توییترش نوشت: حق قانونی ⁧ ایران⁩ برای ادامه تحقیق و توسعه و حفظ توانمندی‌ها و دستاوردهای صلح‌آمیز هسته‌ای در کنار تامین امنیت آن در برابر شرارت‌های حمایت شده با هیچ توافقی قابل محدود شدن نیست.

همچنین مطالعه کنید:

مالیات ۵۰ درصد اصناف صفر شد/رشد سهم مالیات در تامین مالی دولت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، سیدهادی سبحانیان رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.