صفحه اصلی / اسلایدر / رکود و کسادی در بازار طلا
رکود  و کسادی در بازار طلا

بازار طلای شب عید به چه سمت و سویی می رود؟

رکود و کسادی در بازار طلا

کسب و کار نیوز- بازار طلا و سکه متاثر از مسائلی همچون برجام، ارز و... است و به همین دلیل همواره با نوساناتی همراه است. با نوسان نرخ ارز بازار سکه و طلا روند افزایشی به خود می گیرد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، این در حالی است که در مدت اخیر به رغم ثبات در بازار ارز در برخی روزها، قیمت طلا و سکه افزایش داشته است. پیش بینی فعالان بازار این است که نتیجه برجام می تواند عامل مهمی در تعیین نرخ ها در بازار طلا و سکه باشد. از سوی دیگر ریزش قیمتها در این بازار به باور برخی دیگر از کارشناسان، در صورت تحقق برجام و لغو تحریم ها، کوتاه مدت است. بنابراین با کم اثر شدن اثرات روانی تحقق برجام، طلا و سکه در مدار صعود قرار خواهند گرفت. پیش بینی قیمت در این دو بازار برای شب عید نیز موضوع دیگری است که با توجه به افزایش خرید، ضروری به نظر می رسد.

در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۲۲۶هزارتومان قیمت خورده است. اونس جهانی طلا نیز با حدود ۵دلار افزایش، ۱۷۹۶دلار است. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران به ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۲ میلیون و ۲۰ هزار تومان است.

میانگین قیمت هر قطعه نیم سکه نیز ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. این آمار نشان می‌دهد قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۲۳۹ هزار تومان، قیمت نیم سکه ۶۵ هزار تومان، ربع سکه ۳۰ هزار تومان کاهش یافته است. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۲۱ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۲۱ هزار تومان افزایش یافته است. بررسی قیمت طلا نیز نشان می دهد که قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۰۸ هزار تومان بوده است.

نایب رییس اتحادیه طلا و سکه در این رابطه گفته است بازار درحال حاضر در رکود است و فعالان دست از معامله کشیدند و انتظار توافق را می‌کشند. محمد کشتی آرای، نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت بازار طلا و سکه گفت: در چند روز اخیر در اونس طلا در بازاهای جهانی، روند نزولی پیدا کرده و حدود ۵۰دلار کاهش داشته است. دلیل آن نیز، افزایش قیمت نفت و همچنین نرخ بهره در آمریکا بوده است. وی ادامه داد: در داخل کشور، نیز این نوسانات اونس جهانی و هم چنین نرخ ارز باعث شده شاهد کاهش قیمت طلا و سکه باشیم.

نایب رییس اتحادیه طلا ادامه داد: به نظر من نوسان قیمت‌ها در همین سطح ادامه خواهد داشت؛ دلیل آن نوسانات قیمت‌های جهانی و همچنین اخبار ضدونقیضی است که از مذاکرات به گوش می‌رسد که گاهی قیمت ارز را افزایش و گاهی کاهش می‌دهد. این فعال حوزه طلا و سکه افزود: درحال حاضر بازار با ثبات و همچنین رکود همراه است و فعالان دست نگاه داشتند و بنظر می‌رسد انتظار توافق را دارند. به گفته کشتی آرای، قیمت نفت، اونس جهانی، مذاکرات و همچنین اتفاقات سیاسی در اوکراین بر قیمت طلا و سکه در داخل کشور اثرگذار است و همین موضوعات پیش بینی را مشکل می‌کند.

بازارها به توافق نیاز دارند

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

اصلی ترین فاکتور برای تاثیرگذاری در بازار کالاهای سرمایه ای اعم از طلا و سکه نتیجه توافق است. اگر نتیجه توافق مثبت شود می توان به کاهش قیمتها در کنار برخی فاکتورهای دیگر امیدوار بود. در غیر این صورت و اگر اخبار ادامه مذاکرات حتی در همین روند فرسایشی حکایت کند قیمتها در همین اندازه باقی خواهند ماند. تکانه های ناشی از اخبار مذاکرات در بسیاری موارد منجر می شود به رغم ثبات ارزی، که بانک مرکزی در آن دخیل است، افزایش در بازار طلا و سکه اتفاق بیفتد. متاسفانه عده ای سودجو در بازار خودرو، لوازم خانگی و مصرفی در نزدیک عید برای افزایش قیمتها دست به کار می شوند. این اقدام موجب تاثیرگذاری در رشد قیمتها در دیگر بازارها نیز خواهد شد. همچنین اگر نرخ ارز بالا برود، حتی هزار تومان، حساسیت شب عید موجب افزایش شدید قیمتها در تمام بازارها حتی بازار کالاهای سرمایه ای مانند طلا و سکه خواهد شد.

اما اگر نرخ ارز را بانک مرکزی در همین محدوده ثابت نگاه دارد دلیلی برای افزایش قیمت حتی در بازار طلا و سکه که بازاری پر مشتری برای عید است، نخواهیم داشت. اما به هر ترتیب به دلیل باور غلط مردم در مورد افزایش قیمت ها در روزهای پایانی سال، جوی ناخواسته به راه خواهد افتاد و ممکن است بازارها را متاثر کند. مردم بدون منطق افزایش قیمتها را در روزهای پایانی سال می پذیرند. در شرایط فعلی مردم طلا و سکه نمی خرند چراکه این کالاهای سرمایه ای به شدت گران شده اند و قدرت خرید به شدت کاهش یافته است. در بازار طلا و سکه رکود نداریم، کسادی داریم. کاهش قیمتها می تواند این بازارها را از کسادی خارج کند. اما فعالیت شب عید دلالان و سودجوها اجازه تحقق این اتفاق را نخواهد داد.

به طور کلی اخباری در رابطه با اینکه دولت اصرار دارد به یک شکلی توافق کند نیز در روند بازار ارز بی‌تأثیر نبوده است. واقعیت این است که به‌نظر می‌رسد ما به این توافق نیاز داریم و وضعیت مالی دولت مناسب نیست. دولت خود را در جایگاهی نمی‌بیند که بتواند اقتصاد را در سال‌های آینده اداره کند. به‌نظر می‌رسد دولت به یک جمع‌بندی رسیده و این شایعه که دولت می‌خواهد به یک نحوی به توافقی برسد نیز در جامعه پیچیده است. این اتفاق می تواند بازارهای سرمایه ای و دارایی را متاثر کند.

همچنین مطالعه کنید:

مالیات ۵۰ درصد اصناف صفر شد/رشد سهم مالیات در تامین مالی دولت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، سیدهادی سبحانیان رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.