صفحه اصلی / اسلایدر / اجرای آزمایشی طرح «بنزین برای همه» در ابتدای بهمن قوت گرفت/زمزمه اجرای طرح “بنزین برای همه”

اجرای آزمایشی طرح «بنزین برای همه» در ابتدای بهمن قوت گرفت/زمزمه اجرای طرح “بنزین برای همه”

کسب و کار نیوز- طرح اختصاص بنزین به افراد به جای وسایل نقلیه به مرحله اجرا نزدیک شده است. پیش بینی می‌شود در صورت موفق بودن اجرای طرح آزمایشی دولت در دو جزیره کیش و قشم، با اجرای آن به صورت سراسری، سالانه به هر خانواده با جمعیت چهار نفری، حدود یک میلیون و صد هزار تومان یارانه بنزین برسد؛ این یارانه اکنون فقط به افراد دارای خودرو پرداخت می‌شود.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، کارشناس حوزه انرژی و نماینده اسبق مجلس درباره اختصاص یارانه بنزین به افراد می گوید: فکر نمی کنم این طرح عملی باشد چرا که مشکلات را دوچندان می‌کند و انتظارات و توقعات مردم را بالا می برد. حسن مرادی افزود: با اجرای این طرح، با انبوهی از افراد روبرو می شویم که کوپن ۲۰ لیتری دست می‌گیرند و به دنبال خریدار می گردند. پیشنهاد می‌شود در درازمدت طوری برنامه ریزی کنیم که نه تنها یارانه بنزین بلکه همه یارانه ها به افراد مستحق تعلق گیرد.

برخی از مردم نیز معتقدند این طرح اصلا به درد نمی خورد و دولت باید بیشتر به فکر مردم باشد. ۱۵لیتر بسیار ناچیز است و اگر این جور باشد مردم اصلا مسافرت نمی توانند بروند. در این شرایط کسی که دو خودرو دارد و خودش و همسرش شاغل هستند، واقعا شرایط زندگی سختی در انتظارشان است. کسی هم توانایی استفاده از بنزین آزاد را ندارد.

معاون برنامه ریزی وزارت نفت در توضیح چگونگی اجرای این طرح افزود: این که آغاز اجرای طرح آزمایشی بنزینی دولت، اوایل بهمن باشد یا چند روز دیگر، در حال بررسی است. به گفته هوشنگ فلاحتیان، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در حال تهیه زیرساخت‌های لازم نرم افزاری و سخت افزاری است و هر زمان که این زیرساخت‌ها آماده شود، اجرای طرح «بنزین برای همه» را انجام خواهند داد. وزارت اقتصاد، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و سازمان پدافند غیرعامل، در اجرای این طرح مسئولیت‌هایی دارند که باید مجموعه‌ای از اقدامات را به صورت هماهنگ انجام دهند تا نتیجه نهایی حاصل شود.

روز ششم دی، جواد اوجی وزیر نفت، اعلام کرده بود، طرح دولت برای اختصاص بنزین به افراد بر حسب کدملی به جای اختصاص این حامل انرژی بر حسب پلاک خودروها، در دو جزیره کیش و قشم، به صورت آزمایشی و با اختصاص ۱۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی به هر فرد، آغاز خواهد شد و در صورت کسب نتیجه مطلوب، با تایید تیم اقتصادی دولت در سراسر کشور قابل اجرا خواهد بود. سیدمحسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره علت در نظر گرفتن این طرح گفته است: دولت سالانه ۱۲۴ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین پرداخت می‌کند که ۶۰ درصد آن برای ۴ میلیون خانوار دارای بیش از دو خودرو است. ۱۴میلیون خانواده بی‌خودرو هیچ سهمی از این یارانه نمی‌برند.

در همین رابطه عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با “کسب و کارگ گفت: هر کاری قرار باشد از نظر عملی انجام شود باید در جای کوچکی اجرا شود، از آنجا که کیش و قشم منطقه آزاد هستند، می‌تواند به‌عنوان یک پایلوت اجرا مدنظر قرار بگیرد.

فریدون عباسی‌دوانی افزود: درصدی از مشکل کشور در حوزه یارانه ها مختص بنزین است. ما در مابقی بخش‌های انرژی هم مشکل داریم. برای اصلاح نظام یارانه انرژی باید تمام حامل‌های انرژی باهم دیده شوند. و باید به این موضوع دقت کنیم که در حوزه انرژی تخصیص یارانه‌ها باید عادلانه شود.

به گفته وی، با استناد به آنچه که مطرح شده، تصور این است که این طرح منجر به افزایش مصرف نمی‌شود. قیمت نیز بستگی به وزارت نفت دارد، چراکه این نهاد می‌داند قیمت تمام شده، هزینه حمل‌ونقل، درصد سهم جایگاه‌های توزیع و… چه میزان است.

همچنین مطالعه کنید:

نرخ موالید سال ۹۹ چگونه بود؟

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، برپایه‌ اطلاعات سالنامه آماری سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *