صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / جریان مثبت رشد اقتصادی

جریان مثبت رشد اقتصادی

گزارش رشد اقتصادی شش ماهه،نشان دهنده ادامه روند مثبت در سال جاری است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، گزارشی که اخیرا مرکز آمار ایران از وضعیت حساب های ملی منتشر کرد در رابطه با رشد اقتصادی در نیمه اول ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که محصول ناخالص داخلی(GDP) به قیمت ثابت سال ١٣٩٠، حدود ۳۶۶ هزار میلیارد تومان با نفت بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۹ درصد افزایش دارد.

همچنین محصول ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در نیمه اول امسال حدود ۳۱۳ هزار میلیارد تومان گزارش شده  است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴.۱ درصد رشد دارد.

بر اساس این گزارش، در دوره مورد بررسی  رشد در  گروه کشاورزی منفی۴.۳، خدمات ۴.۸ درصد و صنایع و معادن ۹.۵ درصد بوده است.

گروه صنایع و معادن شامل استخراج نفت خام و گازطبیعی ۱۸.۳، سایر معادن منفی ۱.۹، صنعت ۳.۸،  انرژی ۸.۲ و ساختمان هفت درصد رشد است.

جریان مثبت رشد اقتصادی

این در حالی است که در بهار سال جاری نیز رشد اقتصادی مثبت گزارش شده بود؛ به طوری که تولید ناخالص داخلی (GDP)  ۱۷۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان با احتساب نفت اعلام شد که بیانگر رشد ۷.۶ درصدی اقتصادی در بهار بود.

همچنین تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در بهار امسال ۱۵۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل که ۱۴۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان گزارش شده بود ۴.۶ درصد رشد داشت.

همچنین مطالعه کنید:

امیدواریم صادرات غیرنفتی تا پایان سال به ۴۵میلیارد دلار برسد/افزایش ۱۵-۱۰ درصدی میزان بازگشت ارز /تنوع‌بخشی بازارهای صادراتی دنبال می‌شود/۶۲۰ پرونده تهاتر کالا به کالا کالا ارسال شده است

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری «تبیین سیاست‌های خارجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *