صفحه اصلی / اسلایدر / مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول
مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول

مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول

کسب و کار نیوز- زندگی این روزهای مردم در کلانشهرهای جهان، پرخرج‌تر از همیشه شده است. در هیچ نقطه‌ای از جهان اوضاع بر وفق مراد مردم نیست، اما آمار نشان می‌دهد شهرهای آسیایی و اروپایی گران‌تر از شهرهای آمریکایی هستند.

به گزارش کسب و کار نیوز، گزارش اکونومیست قیمت‌های بیش از ۲۰۰نوع محصول و خدمات را در ۱۷۳شهر در سراسر جهان مقایسه کرده‌ است. تل‌آویو در سرزمین‌های اشغالی، پاریس و سنگاپور سه شهر گران جهان بوده و در بالای لیست قرار گرفته‌اند. زوریخ در سوئیس در رده چهارم فهرست شهرهای گران جهان است. هنگ‌کنگ که در سال قبل در رده دوم قرار داشته، اکنون در جایگاه پنجم قرار دارد. نیویورک به‌عنوان یکی از شهرهای پرهزینه جهان، اکنون در رده ششم قرار دارد. بعد از نیویورک، شهرهای ژنو، کپنهاگ، لس‌آنجلس و اوزاکای ژاپن قرار گرفته اند.

در سمت دیگر فهرست، دمشق پایتخت سوریه، ارزان‌ترین کلانشهر جهان معرفی شده است. بعد از دمشق، طرابلس در لیبی، تاشکند پایتخت ازبکستان، تونس در شمال آفریقا، آلماتی در قزاقستان، کراچی و احمدآباد در هند، الجزیره پایتخت الجزایر، لوساکا پایتخت زامبیا و بوئنوس‌آیرس پایتخت آرژانتین از ارزان‌ترین شهرهای جهان هستند. از آنجایی که شاخص‌های ۲۰۰گانه اکونومیست در مقایسه با وضعیت قیمت‌ها در نیویورک محاسبه می‌شود، تغییرات نرخ برابری دلار آمریکا نیز بر میزان هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد. تل‌آویو برای نخستین‌بار است که در صدر فهرست گران‌ترین شهرها قرار گرفته است. به‌نوشته اکونومیست، افزایش قیمت موادغذایی و همچنین گرانی هزینه‌های حمل‌و‌نقل مهم‌ترین دلیل برای افزایش هزینه زندگی در تل‌آویو بوده است.

قیمت‌ها در همه‌جا افزایش نیافته است. رم با افت ۱۶پله‎ای به رتبه ۴۸ رسیده و کاهش شدید در قیمت‌های مربوط به رده پوشاک را تجربه کرده است. اکثر شهرهای آمریکا به لطف محرک‌های مالی دولتی که در طول همه‌گیری کرونا به اقتصاد تزریق شده، وضعیت بهتری پیدا کرده‌اند، اما اتفاق اصلی مربوط به گرانی‌ها و قیمت‌های بالاست.

زمانی که بررسی اکونومیست انجام شده، یعنی طی ماه‌های مرداد و شهریور، میانگین هزینه یک لیتر بنزین بدون سرب به طور متوسط در تمام شهرهای جهان ۲۱درصد بیشتر از یک سال قبل بوده است. افزایش شدید قیمت گاز طبیعی در اروپا و آسیا و هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها‌ در انگلیس بعد از مطالعه اکونومیست رخ داده است؛ همین‌ها می‌توانست بر رتبه‌بندی امسال تأثیر بگذارد. بدون شک گرانی انرژی طی ماه‌های اخیر در گزارش سال آینده اکونومیست اثرگذار خواهد بود.

تغییر عمده دیگر مربوط به تهران است. اکونومیست نوشته که تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در یک‌سال گذشته باعث صعود ۵۰پله‌ای هزینه‌های زندگی در تهران شده است. رتبه تهران در سال جاری میلادی از رده ۷۹ به ۲۹ رسیده است. هزینه زندگی در کلانشهرهایی همچون مسکو، دوبی، دهلی نو و استانبول کمتر از تهران ارزیابی شده است. همزمان، تورم هزارو ۷۶۶درصدی در کاراکاس هم اتفاق نادری بوده که البته با مداخله دولت در تنظیم قیمت‌ها همراه شده است.

 

 

همچنین مطالعه کنید:

رشد ۶۱ درصدی درآمدهای گمرکی و مالیاتی در دولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز ، داوود منظور در صفحه شخصی خودش در فضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.