صفحه اصلی / سرخط خبرها / نا اطمینانی در بازار ارز

وحید شقاقی، اقتصاددان

نا اطمینانی در بازار ارز

سرمقاله:

در بازار ارز همچنان بحث انتظارات پیش رونده بوده و بیشترین تاثیر را در نوسانات قیمت دلار دارد. در شرایطی که هم اکنون بر اقتصاد ایران حاکم است طبیعی است که انتظارات تورمی مهم ترین عامل در تعیین نرخ باشد. البته روزانه این انتظارات با توجه به جو ایجاد شده و اخبار منتشر شده جابجا می شود و تغییر پیدا می کند. بنابراین نااطمینانی ها پیش برنده بازار است و همچنان در صدر اخبار قرار دارد. البته باید به این نکات هم اشاره کرد که با توجه به رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی، ارزش صادرات غیرنفتی هم روند مناسبی را داشته است. همین اتفاق فروش مشتقات نفتی به دلیل رشد قیمت نفت را افزایش داده و درآمدهای ارزی تکان خورده است. کرونا هم تا حد زیادی در کشور جمع شده و کسب و کارها به دوران پسا کرونا نزدیک می شوند. این اخبار مثبت هم تکانه هایی را به ارز وارد می کند.

اما از طرفی دیگر همچنان آینده مذاکرات مبهم است و خود این اخباری هم که منتشر می شود بر بازار ارز تاثیر می گذارد. ورود به مذاکرات تنها در اظهارنظرها و صحبتها دیده می شود و برای اقدام عملی فعلا اتفاقی نیفتاده است.Fatf  نیز در جدیدترین اظهارات خود روز گذشته ایران را همچنان در جایگاهی با ریسک بالا قرار داده و تغییر جایگاهی در این رتبه بندی دیده نمی شود. پس موضع ایران در این رابطه نیز مبهم است.

کسری های بودجه و اخبار مرتبط با آن در این روزها نیز تاثیر بسیاری بر نوسانات نرخ ارز می گذارد. بین اخبار مثبت و منفی بازار ارز نیز بالا و پایین می شود. اما اگر نتوانیم رشد نقدینگی، تورم و کسری بودجه  را کنترل کنیم و پیش بینی ناپذیری اقتصاد ایران همچنان تداوم پیدا کند می تواند نرخ ارز را به اعداد بالاتر نیز هدایت کند. البته در حال حاضر ارز در کانال ۲۷ تا ۲۸هزار تومان در نوسان است که اگر به بالای ۲۸ هزار تومان ورود کند کار سختی پیش رو داریم. ورود دلار به کانال ۲۸ هزار تومان، رسیدن به اعداد بالاتر را قابل وصول تر می کند. پس باید منتظر ماند و دید آینده این عوامل اثرگذار بر قیمت ارز چگونه خواهد بود.

 

همچنین مطالعه کنید:

مسدود شدن حساب بانکی ۷۰۰ فعال غیرمجاز ارزی توسط وزارت اطلاعات

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر به نقل از صدا و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *