صفحه اصلی / اسلایدر / درخواست وزارت صمت از گمرک برای افزایش کد تعرفه کالاها
درخواست وزارت صمت از گمرک برای افزایش کد تعرفه کالاها

درخواست وزارت صمت از گمرک برای افزایش کد تعرفه کالاها

کسب و کار نیوز- قائم مقام وزیر در امور بازرگانی وزارت صمت خواستار افزایش کد تعرفه‌ کالاهای در عرصه تجارت خارجی شد که معاون فنی گمرک نیز نسبت به تسریع در این موضوع اعلام کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز ، محمدصادق مفتح قائم مقام وزیر امور بازرگانی وزارت صمت خواستار افزایش کد تعرفه‌ها از هشت رقم به ۱۰ رقم در تجارت خارجی شد. وی در نامه‌ای به میراشرفی رئیس کل گمرک نوشت: عطف به نامه شماره ۶۰/۷۱۹۲۷ مورخ ۱۳۹۹/۳/۲۱ به عنوان دفتر تعرفه گمرک جمهوری اسلامی ایران در خصوص پیشنهاد افزایش تعداد ارقام ردیف تعرفه کالاها (تصویر پیوست)، به استحضار می‌رساند، در شرایط فعلی، استفاده از کدهای تعرفه هشت رقمی ظرفیت پوشش دادن به تمامی اهداف سیاست گذاری تجاری کشور را ندارد و همچنین استفاده از ابزارهای تعرفه‌ای، امری مطلوب بوده و دایره مانور حمایت هدفمند از محصولات مشابه تولید داخلی و آزادسازی های تجاری حساب شده را فراهم می‌نماید و لذا خواهشمند است با توجه به توضیحات پیشگفت، دستور فرمایید اقدامات لازم جهت افزایش تعداد ارقام کدهای تعرفه از هشت رقم به ده رقم صورت پذیرد و نتیجه به اینجانب اطلاع رسانی شود.

پاسخ گمرک به وزارت صمت

پس از این نامه مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک به این مسئله واکنش نشان داد و در نامه‌ای به قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اعلام کرد: بازگشت به نامه شماره ١۴١۵۶٢/۶٠ مورخ ٩/۶/١۴٠٠ و پیرو نامه شماره ١١٣٣۶٧٣/٩٩ مورخ ٢٢/٩/١٣٩٩ به عنوان وزیر محترم وقت صنعت، معدن و تجارت به استحضار میرساند: این حوزه معاونت همواره همکاری لازم را با دفاتر تخصصی آن سازمان در ایجاد ردیفهای ملی براساس مقتضیات داخلی با محوریت حمایت از تولید داخل به عمل آورده و بویژه طی سالیان اخیر بمنظور کاهش تبعات منفی ناشی از تحریمهای ظالمانه و تخصیص بهینه منابع ارزی جهت اعمال صحیح گروه بندی کالایی، اولویت ارزی، وضع محدودیت و اخذ عوارض از کالاهای هدف صادراتی و امکان پایش مجوزهای لازم جهت ورود و صدور کالا و …بلحاظ اینکه کلیه اهداف فوق بر اساس کد تعرفه کالا محقق می گردد، لذا درخواستهای متعدد ایجاد ردیف دفاتر تخصصی آن وزارتخانه همواره با ارجحیت مورد رسیدگی قرار گرفته و کد تعرفه هشت رقمی اختصاص داده شده است. در بخش قابل توجهی از ردیفهایی که به درخواست آن وزارتخانه ایجاد شده شرح کالا متضمن کاربرد آن می باشد که از آن جمله می توان رنگهای چینی و سرامیکی، لاک و ورنی ، پوششها و … که به وفور در ردیفهای هشت رقمی فصل ٣٢ ایجاد شده یا برخی ردیفهای مربوط به فراورده های غذایی از قبیل حالت دهنده خوراکی، بهبود دهنده و … موضوع ردیف ٢١٠۶، کاغذهای مورد استفاده جهت روکش تخته های فشرده (مورد استفاده برای واحدهای تولید نئوپان) در فصل ۴٨، آمیزه و کامپاند ذیل ردیفهای مربوط به پلیمرها به اشکال ابتدایی در فصل ٣٨ را برشمرد. مهمترین آنها در فهرست پیوست مشتمل بر ٢٧٧ ردیف تعرفه ملی ایفاد میگردد.

علی ایحال با توجه به آنکه سازمان ملی استاندارد ایران همانگونه که طی نامه پیروی اعلام شده اعلام نظر در خصوص کاربرد کالا را خارج از حیطه وظایف آن سازمان و برعهده سازمانهای متولی مربوطه دانسته، بر همین اساس نیز نسبت به استعلام از دفاتر تخصصی صمت اقدام گردید اما پاسخ لازم دریافت نشده است. به جهت جلوگیری از اطاله موضوع صرفاً به دو فقره مکاتبه به شماره ١١٧٩٠٨/۶٠ مورخ ٢۶/۴/٩٨ و١٢٨٠۶۵/۶٠ مورخ ٧/۵/٩٨ تصاویر ضمیمه اشاره می‌شود.

عدم همکاری در این ارتباط با گمرک ایران، معضل جدی ناشی از رسوب کالا در گمرکات، در ابعاد مختلف موجب شده هرچند بمنظور کاهش هزینه های ناشی از این رسوب تاکنون اقدامات مختلفی توسط گمرک انجام گرفته و کماکان انجام می گیرد اما به هرحال بوروکراسی اداری، مکاتبات متعدد برای حصول نتیجه قابل استناد، طولانی شدن روند ترخیص کالا و …قابل اغماض نبوده و گمرک ایران در خط مقدم بار این مسئولیت را به تنهایی بردوش کشیده و میکشد. تصدیق می فرمایند دراین میان افزایش ارقام به بیش از هشت رقم و یا ایجاد ردیفهای بیشتر هشت رقمی تنها به معضلات فوق، بلاتکلیفی هرچه بیشتر گمرک و صاحبان کالا و عدم هماهنگیهای سازمانهای موازی دامن خواهد زد.

ضمناً در سال جاری گمرک ایران ملزم به انجام اقدامات قانونی لازم جهت اعمال اصلاحات نسخه ٢٠٢٢ نمانکلاتور همگام با سایر کشورهای عضو سازمان جهانی گمرک بوده که برای کلیه کشورهای عضو لازم الاجرا است و بدین ترتیب جدول منضم به کتاب مقررات صادرات و واردات دستخوش تغییراتی خواهد شد که ملزم به اجرای آن هستیم. علاوه بر آن سامانه های مورد استفاده براساس ردیفهای موجود طراحی شده و باید در فرصت زمانی کافی به روز رسانی و تغییرآنها صورت گیرد.

علی ایحال خواهشمند است دستورفرمایند ترتیبی اتخاذ گردد تا همکاری لازم درخصوص اعلام کاربرد کالا توسط دفاتر تخصصی آن وزارتخانه با گمرک صورت گرفته و درمواردیکه ردیفهای هشت رقمی موجود پاسخگوی نیاز آن وزارتخانه نبوده مراتب حسب مورد جهت همکاری متقابل و بررسی راهکار مناسب به این حوزه معاونت منعکس شود.

همچنین مطالعه کنید:

کشت ۶۵۰ هزار هکتار برنج در کشور/ پیش‌بینی افزایش تولید برنج در سال جاری

به گزارش کسب و کار نیوز ، سهراب سهرابی افزود: بیشترین میزان کشت برنج در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.