صفحه اصلی / اسلایدر / آشفتگی بازار تخم مرغ
آشفتگی بازار تخم مرغ

قیمت هر شانه تخم مرغ به ۵۰ تا ۶۵ هزار تومان رسید

آشفتگی بازار تخم مرغ

کسب و کار نیوز- افزایش قیمت شانه تخم مرغ ماههاست ادامه دارد. روزانه قیمت کالاهای اساسی که تخم مرغ نیز شامل آنهاست نوسانات بسیاری دارد. این روند افزایشی قیمت تخم مرغ که در حال حاضر هر عدد به ۱۸۰۰ تا ۲ هزار و ۳۰۰ تومان، رسیده است نشان می دهد نظارتی بر بازار این کالا وجود ندارد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز،رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در رابطه با نوسانات قیمت تخم مرغ در ماههای اخیر می گوید: نظارتی بر بازار وجود ندارد و قیمت درب کارخانه تا قیمتی که به دست مصرف کننده می رسد بسیار اختلاف دارد. مهدی یوسف خانی اضافه کرد: افزایش قیمت تخم مرغ موجب شده مردم توانایی خرید این کالای اساسی را نداشته باشند و تخم مرغاز سفره مردم حذف شود.

این در حالی است که ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تغییر محسوسی نسبت به هفته اخیر نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۷ هزار و ۲۰۰ تا ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومان معادل شانه ای ۳۵ هزار تومان است.

وی افزود: بنا بر برآوردهای صورت گرفته قیمت واقعی هر کیلو تخم مرغ با احتساب نهاده های فعلی ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان به وزارتخانه پیشنهاد شده است که همواره برآورد می شود در شورای قیمت گذاری، وزیر جهاد نرخ فعلی را اعلام کند.

نبی پور با اشاره به اینکه قیمت جوجه تخم گذار به ۱۶ هزار تومان رسیده است، بیان کرد: امسال با کاهش تولید جوجه، قیمت بالاست که با افزایش تولید جوجه از مرداد به بعد پیش بینی می‌شود که در شش ماهه دوم سال بازار به تعادل برسد.

به گفته این مقام مسئول ، با توجه به شرایط فعلی نهاده دامی، نرخ واقعی هر کیلو تخم مرغ ۱۷ هزار تا ۱۹ هزار تومان است و در شرایط فعلی قیمت بالاتر نخواهد رفت. رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه مشکلی در عرضه تخم مرغ نداریم، بیان کرد: روزانه ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که با این وجود کمبودی در عرضه وجود ندارد.

وی با اشاره به انتقاد وزیر جهاد کشاورزی نسبت به قیمت گذاری دستوری، گفت: وقتی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۱۷ هزار تومان است، چطور مرغدار می تواند هر کیلو محصول را ۱۴ هزار تومان بدهد. نبی پور درباره تاثیر حذف ارز ترجیحی  بر بازار تخم مرغ بیان کرد: طبق اذعان وزیر جهاد کشاورزی تا پایان سال نهاده دولتی در اختیار مرغداران قرار می گیرد، در حالی که با حذف ارز دولتی و آزاد شدن نهاده دامی پیش بینی می شود که قیمت هر شانه تخم مرغ به ۸۰ هزار تومان می رسد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به تولک بردن اجباری مرغ ها گفت: قرار بود ۱۰ میلیون قطعه مرغ تخم گذار به کشتارگاه برود، اما به دلیل شرایط تولید، دولت به تولیدکنندگان اعلام کرد که از کشتار این مرغ‌ها اجتناب کنند تا با تولک بردن اجباری، این مرغ‌ها به چرخه تولید برگردند.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در رابطه با نوسانات قیمت تخم مرغ در ماههای اخیر در گفت و گو با “کسب و کار گفت: نظارتی بر بازار وجود ندارد و قیمت درب کارخانه تا قیمتی که به دست مصرف کننده می رسد بسیار اختلاف دارد. مهدی یوسف خانی اضافه کرد: افزایش قیمت تخم مرغ موجب شده مردم توانایی خرید این کالای اساسی را نداشته باشند و تخم مرغاز سفره مردم حذف شود.

به گفته این فعال صنفی در ماههای اخیر بازار مرغ و تخم مرغ درگیر افزایش قیمت ها شد که توان خرید مردم را کاهش داد.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی اظهار داشت: نظارتی که باید در بازار وجود ندارد. در حال حاضر قیمت هر شانه تخم مرغ درب مرغداری بسیار کمتر از قیمت ۶۰ هزار تومانی بازار است که این بدان معناست در نظارت بر بازار کم کاری می شود.

یوسفخانی گفت: بازار مرغ نیز دست کمی از بازار تحم مرغ ندارد. قدرت خرید مردم برای تمامی کالاهای اساسی کاهش یافته است. در بازار مرغ گاه و بیگاه مرغ نایاب می شود. گرانی از سوی دیگرروزانه دیده می شود. باید برای حل مشکلات مردم در تامین کالاهای اساسی که نیاز روزانه است تدابیری اندیشیده شود.

همچنین مطالعه کنید:

پلتفرم‌های مارکت پِلیس برای خریداران کالاهای آنلاین چه سودی دارند؟

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اقتصاد آنلاین، در دنیای آنلاین اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.