صفحه اصلی / اسلایدر / هشدار درباره کاهش تولید تخم مرغ در ماه های آینده
هشدار درباره کاهش تولید تخم مرغ در ماه های آینده

هشدار درباره کاهش تولید تخم مرغ در ماه های آینده

کسب و کار نیوز- یک مقام مسئول گفت: فشار کمبود نهاده دامی و افزایش سایر هزینه ها، باعث کاهش جوجه ریزی در مرغداری‌ها شده، که عرضه تخم مرغ در ماه‌های آتی را کاهش می‌دهد.ناصر نبی پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران به بی برنامه بودن دو وزارت جهاد کشاورزی و صمت اشاره کرد و افزود: مرغداران یک متولی مشخصی ندارند و هزینه تمام شده تولید تخم مرغ به شدت افزایش و میزان جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری کاهش یافته است بنابراین پیش بینی می‌شود در ماه‌های آینده عرضه تخم مرغ در بازار با کاهش قابل توجهی مواجه شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، به گفته این مسئول، در حالی که هزینه تولید یک کیلوگرم تخم مرغ ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده، اما همچنان تولیدکنندگان مجبورند با قیمت مصوب آذر ماه گذشته یعنی هر کیلوگرم ۱۴,۰۰۰ تومان تخم مرغ عرضه کنند که باعث ضرر و زیان تولید کنندگان شده است.

وی بالا بودن قیمت خوراک را مهمترین عامل افزایش هزینه تولید عنوان کرد و گفت: اولاً نهاده‌های دام و طیور آن طور که مسئولان قول داده‌اند به موقع به دست مرغداران نمی‌رسد و معمولاً پس از ثبت درخواست‌های دولتی دو ماه طول می‌کشد تا ذرت و سویا به دست مرغداران برسد. دوم اینکه تولیدکنندگان مجبورند بخش زیادی از نیاز خود را از بازار آزاد به قیمت‌های گران‌تر تهیه کنند که هزینه‌های آن‌ها را افزایش می‌دهد.نبی پور گفت: در حالی که هر کیلوگرم ذرت دولتی یک هزار و ۹۰۰ تومان و سویا ۳,۴۰۰ تومان است، اما مرغداران مجبور هستند از بازار آزاد به قیمت ۶ هزار تومان و ۸ هزار تومان خریداری کنند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن همچنین بالا بودن نرخ کرایه‌ها را دلیل دیگر افزایش هزینه‌های تولید عنوان کرد و گفت: نرخ کرایه‌ها امسال ۴۰ درصد افزایش یافته، اما کامیون داران به این قیمت‌ها راضی نیستند و معمولاً مبالغ بیشتری را می‌خواهند و نرخ کرایه‌ها حدود ۷۰ درصد برای مرغداران بیشتر می‌شود.به گفته وی، افزایش قیمت جوجه مرغ تخم گذار هم عامل دیگری بر افزایش هزینه‌های تولید شده به طوری که قیمت هر قطعه پولت از ۳۰ به ۱۰۰ هزار تومان و قیمت هر قطعه مرغ آماده تخم گذاری از ۴۰ به ۱۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

نبی پور افزود: دولت باید با تشکل‌ها هماهنگ باشد و با عزل و نصب کردن چیزی درست نمی‌شود. بی برنامه بودن دو وزارت جهاد کشاورزی و صمت و مشخص نبودن یک متولی در این امر و هزینه تمام شده تولید تخم مرغ به شدت افزایش و میزان جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری کاهش یافته است همچنان که کاهش ۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در دی ماه گذشته مشکلاتی را برای عرضه تخم مرغ ایجاد کرد کاهش جوجه ریزی‌های فعلی نیز بر عرضه تخم مرغ در ماه‌های آینده تأثیرگذار خواهد بود.

همچنین مطالعه کنید:

کشت ۶۵۰ هزار هکتار برنج در کشور/ پیش‌بینی افزایش تولید برنج در سال جاری

به گزارش کسب و کار نیوز ، سهراب سهرابی افزود: بیشترین میزان کشت برنج در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.