صفحه اصلی / سیاسی / دولت / به حق دولت سلامت و محیط زیست بودیم
به حق دولت سلامت و محیط زیست بودیم

روحانی:

به حق دولت سلامت و محیط زیست بودیم

رئیس جمهور تصریح کرد که دولت یازدهم و دوازدهم به حق دولت سلامت و محیط زیست بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در محیط زیست ما نمادی برای توسعه آن داشتیم و آن دریاچه ارومیه بود، اظهار کرد: دولت یازدهم و دوازدهم به حق دولت سلامت و محیط زیست بوده است. ما در بخش‌های مختلف برای موضوع سلامت وارد عمل شدیم که بخشی مربوط به محیط زیست می‌شد و برخی هم مربوط به بیمه سلامت می‌شد.

وی افزود: هرکس امروز را با هشت سال پیش مقایسه کند، منصفانه متوجه خواهد شد که چه تغییراتی ایجاد شده است. اینکه ما مترو را توسعه می‌دهیم برای محیط زیست است. اینکه ریل را توسعه می‌دهیم و بنزین و گازوییل را به سمت یورو چهار می‌بریم برای محیط زیست است. روزهای پاک در منطقه‌ای از کشور از ۲۰ روز به ۸۰ روز رسیده و این موضوع را در کلان شهرها هم شاهد هستیم.

روحانی یادآور شد: اینکه مناطق حفاظت شده را پاسداری می‌کنیم، اینکه در کشور شاهد هستیم که بسیاری از نیروگاه‌های ما که با مازوت و گازوییل تأمین می‌شدند با گاز تامین می‌شوند یعنی توجه محیط زیست.

رییس جمهوری با بیان اینکه شاهدیم نیروگاههای زیادی که قبلاً انرژی آنها با مازوت و گازوییل تامین می‌شد امروز بخش بزرگی از آن با گاز تامین می‌شود که برای محیط زیست است، اظهار کرد: توسعه گازرسانی به روستاها از ۱۴ هزار به ۳۳ هزار روستا یعنی اهمیت محیط زیست و اینکه بوته‌ها حفظ شود و مردم در سلامت باشند و برای گرم کردن خود در زمستان، پخت و پز و سایر مصارف از سوختی استفاده کنند که مشکلات زیست محیطی کمتری دارد.

وی ادامه داد: اینکه آب را به شرق کشور و کویر رساندیم و استانهای شرقی ما در آینده از آب شیرین شده دریای عمان یا خلیج فارس استفاده خواهند کرد، همه و همه برای محیط‌زیست است. اینکه همه مشعل‌ها را در جنوب خاموش کرده و از آن برای پتروشیمی استفاده می‌کنیم و پالایشگاه عظیم بیدبلند را افتتاح کرده‌ایم یعنی اهمیت محیط زیست. محیط زیست ابعاد مختلفی دارد و اینکه تالاب‌ها و دریاچه‌ها باید احیا و حق آنها ستانده شود و حقابه‌ها به آنها داده شود یعنی محیط زیست.

روحانی با اشاره به اینکه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در زمینه محیط زیست کار بسیار عظیمی انجام شد، گفت: بخش بزرگی از خوزستان به منظور جلوگیری از گرد و غبار نهالکاری و کارهای بزرگی در دولت یازدهم و دوازدهم در این استان انجام شد که همه برای محیط زیست است.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه وضعیت محیط زیست از ۸ سال قبل بهتر است، تصریح کرد « البته این به معنای رفع کامل مشکلات نیست. در زمینه محیط زیست باید با کشورهای منطقه و همسایه مشارکت کنیم چون برخی مسایل به کشورهای همسایه ما و برخی مسائل هم به این مربوط می‌شود که همسایگان ما در تصرف آب رودخانه‌ها باید عدالت را رعایت کنند.

وی افزود: اینکه دو رودخانه بزرگ و مهم دجله و فرات را فقط یک کشور استفاده کند و کشور پایین‌دستی خشک شود، آثار آن به کشورهای همسایه که ما هستیم بر می‌گردد. اینکه در کشور شرقی ما سدها ساخته شود و آب به اندازه کافی وارد دریاچه هامون نشود یعنی محیط زیست دچار مشکل می‌شود.

رییس جمهوری تاکید کرد: باید کار بسیار عظیم در مجامع بین‌المللی و در موضوع سیاسی و علمی در زمینه آب و خاک انجام شود و اگر همه دست به دست هم بدهیم می‌توانیم به شرایط محیط زیستی سالم و قابل قبول برسیم.

روحانی با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: دریاچه ارومیه را با تالاب‌ها و رودخانه‌های دیگر مقایسه نکنید. به برخی از استان‌ها در دولت‌های یازدهم و دوازدهم رفتیم و آنجا معترض بودند که چرا آنقدر به دریاچه ارومیه تاکید دارید. علت اینکه از روز آغاز دولت به فکر دریاچه ارومیه بودیم و امروز در روزهای پایانی هم به فکر آن هستیم این است که اطراف دریاچه ارومیه صدها کیلومتر تحت تأثیر خشک شدن دریاچه ارومیه قرارمی‌گرفت.

وی با بیان اینکه اگر دریاچه ارومیه با همان روند قبل سال ۹۲ ادامه می‌یافت و برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری نمی‌شد، امروز به یک محیط خشک پر از نمک تبدیل می‌شد، تصریح کرد: در این صورت هر گرد و غبار و هر وزش بادی، همه شهرها، باغ‌ها، مزارع، مراتع و درختان و حیات را در منطقه از بین می‌برد. یعنی جمعیت عظیم ۱۴ تا ۱۵ میلیون نفری تحت تاثیر دریاچه ارومیه است و وقتی دریاچه ارومیه نباشد خطرات بسیار زیادی برای جامعه وارد می‌شود.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه در دولت ۱۵ هزار میلیاردتومان برای احیا دریاچه ارومیه هزینه شده است، گفت: در اطراف دریاچه ارومیه برای این که جلوی گردوغبار گرفته شود، بوته کاری شده است. کانال‌ها و مسیرها لایروبی شده است برای این که از سیمینه رود و زرینه رود و از جاهای دیگر دریاچه ارومیه را تغذیه کنند. علاوه بر این از کشاورزان خواسته شد که از مصرف آب بکاهند. اگرچه مصرف آب را ۴۰ درصد کاهش دادیم اما تولید محصولات ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد.

روحانی یادآور شد: برنامه‌ای برای ورود سالانه یک میلیارد متر مکعب آب به دریاچه طراحی شد. از این یک میلیارد متر مکعب حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب به سد کانی سیب مربوط است که این سد در دی ماه افتتاح و آبگیری شد. از این سد تونل ۳۶ کیلومتری زده شد که البته مسیر تونل به دلیل زمین شناسی با مشکلاتی روبرو شد و کار را به تاخیر انداخت. اما با این حال ۳۵ کیلومتر تونل ساخته شده و ۶۰۰ تا ۷۰۰ متر آن باقی مانده است. بعد از ساخت تونل کانال‌هایی نیاز بود که بتوان آب را وارد دریاچه کند که آن کانال‌ها هم به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه قرار است پساب تصفیه شده فاضلاب تبریز وارد ارومیه شود که این هم حدود ۱۲۲ میلیون متر مکعب است، ادامه داد: علاوه براین ۵۱ میلیون مترمکعب هم پساب از ارومیه وارد این دریاچه خواهد شد. همه این آبها ظرف دو ماه آینده وارد این دریاچه شود. با افزایش لایروبی‌ها و اقداماتی که در بخش کشاورزی انجام شده، ۱۴۶ میلیون مترمکعب ورودی به دریاچه افزایش یافته است. علاوه براین حدود ۵ هزار حلقه چاه بسته شد و۶ هزار حلقه چاه کنترل شده که از آن آب اضافه برداشت نشود.

روحانی با تاکید بر تکمیل دو سد دیگر در منطقه دریاچه ارومیه اظهار کرد: سد چراغ ویس بزودی تکمیل می شود که با تکمیل آن آب سد بوکان رها می‌شود برای این دریاچه، سد سیلوه و چپرآباد هم در حال تکمیل است. امیدوارم همه این طرح‌ها در زمان کوتاهی تا پایان تابستان و اوایل پاییز افتتاح و عملیاتی شود و شاهد دریاچه ارومیه ای باشیم که در مسیر سلامت قرار می‌گیرد. البته اگر دریاچه بخواهد به سطح اکولوژیکی که ۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع دریاچه باشد چند سال طول می کشد اما مسیر هموار شده است.

رییس جمهوری در پایان یادآور شد: افتتاح مرکز آینده پژوهی دریاچه جزو اقدامات ماندگار دولت یازدهم و دوازدهم است و اگر این اهتمام و تلاش در این ۸ سال نمی شد، امروز دریاچه ارومیه خشک شده بود.

همچنین مطالعه کنید:

تحلیلی مختصر بر سیاستگذاری کسب و کار ایران

کسب ‌وکارها برای موفقیت نیاز به اجرای استراتژی‌های صحیح دارند. این استراتژی ها بخشی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.