صفحه اصلی / اسلایدر / رقیب اصلی صنعت لوازم خانگی «قاچاق» است

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری:

رقیب اصلی صنعت لوازم خانگی «قاچاق» است

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور در پاسخ به ‌سوال خبرنگار «تصلا» مبنی بر اینکه آیا می‌توان وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی را به بازار خودرو شبیه دانست، گفت: به اعتقاد من، طرح این مطلب، کاملا یک قیاس مع‌‌الفارق است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور در پاسخ به ‌سوال «تصلا» مبنی بر اینکه آیا ممکن است شرایط انحصاری بازار خودرو در بازار لوازم خانگی شکل بگیرد، گفت: به اعتقاد من، طرح این مطلب، کاملا یک قیاس مع‌‌الفارق است. وی تاکید کرد در حال حاضر اصلی‌ترین چالش و رقیب بازار لوازم خانگی، قاچاق است.

محمدرضا شهیدی ادامه داد: سهام بازار خودرو، متعلق به دولت و شرکت‌های وابسته به این نهاد است، اما می‌توان گفت بالای ۹۵ درصد تولیدکنندگان لوازم خانگی غیردولتی هستند؛ یعنی این بخش خصوصی هست که در این صنعت حاکم است. ما در صنعت لوازم خانگی، شرکت بزرگ دولتی نداریم، اما در بازار خودرو وضعیت متفاوت است.

وی اضافه کرد: دولتی بودن یک بازار این مکانیزم را ایجاد می‌کند که درواقع هیچ صاحبی وجود نداشته باشد؛ بلکه هر چند وقت یکبار مدیر آن عوض شود و برنامه بلندمدتی هم در نظر گرفته نشود. می‌دانیم که هیچ وقت دولت نتوانسته کارفرمای خوبی باشد و تنها نباید به لحاظ وجود انحصار به این موضوع نگاه کرد.

فعالیت بیش از ۵۰۰ شرکت در بازار لوازم خانگی

شهیدی با بیان اینکه اگر نگویم در بازار خودرو یک انحصار کامل وجود دارد؛ باید گفت یک انحصار چندجانبه دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: علت آن هم تعداد محدودی از شرکت‌هاست که ۸۰ درصد بازار خودرو را ‌در اختیار گرفته‌اند، اما در بازار لوازم خانگی بیش از ۵۰۰ تولیدکننده وجود دارد که با این حساب نمی‌توان صحبت از انحصار به میان آورد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور با تاکید بر این مطلب که رقیب اصلی ما «قاچاق» است، گفت: در بازار خودرو که پدیده قاچاق وجود ندارد. با وجود قاچاق در بازار لوازم خانگی، تولیدکنندگان این بخش کیفیت تولیداتشان را بالا می‌برند تا توان رقابت با کالای قاچاق از نظر قیمت را داشته باشند.

شهیدی با بیان اینکه نباید به مردم آدرس اشتباه بدهیم، اضافه کرد: صنعت خودرو از محل دولتی بودن آسیب دیده است اما این موضوع در صنعت لوازم خانگی وجود ندارد.

همچنین مطالعه کنید:

سکه و طلا روی ریل کاهش قیمت قرار گرفتند/ کاهش ۱۶۰ هزار تومانی سکه طرح جدید

به گزارش کسب و کار نیوز، امروز (۱۱ مرداد۱۴۰۰) قیمت هر قطعه سکه طرح جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *