صفحه اصلی / اسلایدر / لبنیات تا ۷۰ درصد گرانتر می شود

با افزایش 40 درصدی قیمت شیرخام؛

لبنیات تا ۷۰ درصد گرانتر می شود

کسب و کار نیوز- قیمت شیرخام به دلیل رشد قیمت نهاده های دامی 40 درصد افزایش یافته و فعالان صنعت لبنیات نیز خبر از احتمال افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات می دهند. سخنگوی انجمن صنایع لبنی در این رابطه می گوید: با افزایش 40 درصدی قیمت شیرخام به طور یقین هزینه های تولید اقلام لبنی افزایش چشمگیری خواهد داشت و ناچار به افزایش قیمت تمام شده این کالاها خواهیم بود. محمدرضا بنی طبا افزود: نهاده های دامی متهم ردیف اول گرانی شیرخام شده اند اما مشکلات دیگری نیز در رشد قیمت شیرخام دخیل است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، این اتفاق در حالی رخ خواهد داد که قیمت لبنیات در یک سال اخیر چه با مجوز چه بدون مجوز افزایش داشته است. لبنیات از مهم ترین اقلام اساسی سبد خانوار است که به دلیل رشد چندین باره قیمت ها در یک سال اخیر از سفره بسیاری از مردم حذف شده است. افزایش قیمت شیرخام نیز در حالی رقم می خورد که بنا به اظهارات مقامات بهداشت و درمان کشور سرانه مصرف شیر در ایران بسیار بسیار کمتر از سرانه جهانی مصرف این خوراکی است.

خشکسالی‌های اخیر شرایط را بر دامداران سخت کرده چراکه برای تغذیه دام‌های خود با کمبود علوفه مواجه هستند. همین اتفاق باعث شده که آنها درخواست افزایش قیمت شیر خام را داشته باشند. این درخواست حالا در آستانه اجرایی شدن قرارگرفته است. رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: به‌دلیل افزایش نرخ تمام شده شیرخام، ستاد تنظیم بازار قیمت شیرخام را از کیلویی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان به ۶ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش داد. به همین دلیل انتظار می‌رود به تناسب افزایش قیمت شیر، لبنیات نیز به‌زودی افزایش قیمت خواهند یافت. سیداحمد مقدسی، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی گاوداران با تایید این خبر از تعیین قیمت ۶۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام با چربی ۲/ ۳ درصد درب گاوداری خبر داد و گفت: این نرخ به‌زودی ابلاغ می‌شود.

به گفته فعالان بازار لبنیات دامداران نرخ مصوب ۴۵۰۰ تومانی فعلی شیرخام در بازار را رعایت نمی کنند. در صورتی که بازار به صورت عرضه و تقاضا اداره شود به دلیل افزایش کمتر نرخ شیرخام، به قیمت لبنیات نیز ۲۰ درصد اضافه می شود. در حال حاضر هرکیلوگرم شیر خام به جای ۴ هزار و ۵۰۰ تومان نرخ مصوب خود حدود  ۵ هزار تومان خرید و  فروش می شود. سناریوی دیگری که درباره قیمت محصولات لبنی وجود دارد آن است که از تعداد محصولات دارای قیمت مصوب کاسته شود و از ۱۰ قلم به ۳  قلم کاهش یابد تا کارخانه های تولیدی متحمل ضرر کمتری شوند؛ بر آن اساس منبعد تنها  شیر، پنیر و ماست ساده با قیمت مصوب عرضه می شود.

در همین زمینه سخنگوی انجمن صنایع لبنی در گفت و گو با “کسب و کار” گفت: لبنیات باید به سفره مردم بازگردد اما با این اوضاع نیم توان به تحقق این اتفاق ضروری امید داشت. هنوز به صورت رسمی اعلام نکرده اند که قیمت شرخام قرار است ۴۰ درصد افزایش پیدا کند اما خبر آن منتشر شده و اثر بدی بر جو بازار خواهد گذاشت.

محمدرضا بنی طبا افزود: شیرخام ماده اولیه و اصلی تولید لبنیات است. با افزایش قیمت این کالا آن هم به میزان ۴۰ درصد نمی توان از افزایش هزینه های شرکت های لبنی چشم پوشید. قیمت تمام شده لبنیات با افزایش قیمت شیرخام ممکن است تا ۷۰ درصد افزایش پیدا کند و این موضوع لبنیات را از سفره معدود افرادی که قادر به تهیه آن بودند حذف خواهد کرد.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی ادامه داد: با افزایش ۴۰ درصدی قیمت شیرخام به طور یقین هزینه های تولید اقلام لبنی افزایش چشمگیری خواهد داشت و ناچار به افزایش قیمت تمام شده این کالاها خواهیم بود. محمدرضا بنی طبا افزود: نهاده های دامی متهم ردیف اول گرانی شیرخام شده اند اما مشکلات دیگری نیز در رشد قیمت شیرخام دخیل است.

این فعال صنفی خاطرنشان کرد: افزایش ۶۴۰۰ تومتنی قیمت شرخام هنوز مصوبه تنظیم بازار را ندارد و اعلام پیش از موعد آن به تحریک بازار منجر شده که به ضرر مردم و مصرف کنندگان است. توصیه انجمن صنایع لبنی به تنظیم بازار آن است که کالاهای لبنی از گروه یک به گروه دو برود که نظام عرضه و تقاضا بر بازار حاکم شود.

بنی طبا در پایان تاکید کرد: با وجود افزایش ۴۰ درصدی دستمزد در سال ۱۴۰۰  و افزایش قیمت ۲۵ درصدی محصولات پتروشیمی برای بسته بندی مواد لبنی، ۱۰ قلم مواد لبنی مشمول قیمت گذاری در کشور از آذر ماه ۹۹ افزایش قیمتی نداشته است.

همچنین مطالعه کنید:

تلفات روزانه کرونا کمتر از دیروز/مرگ ۱۸۱ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، در حالیکه تلفات روزانه کرونا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *