صفحه اصلی / اسلایدر / افت محسوس کلونی زنبور عسل/قیمت هر کیلو عسل طبیعی در عمده فروشی ها ۱۰۰ هزار تومان

افت محسوس کلونی زنبور عسل/قیمت هر کیلو عسل طبیعی در عمده فروشی ها ۱۰۰ هزار تومان

کسب و کار نیوز- رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری زنبورداران گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و کمبود بارش شاهد افت جمعیت کلونی‌های زنبور عسل در کشور هستیم.

به گزارش کسب و کار نیوز ، حبیب اله مزارعی رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری زنبورداران با اشاره به اینکه بیماری زنبورستان‌ها تا حدودی کنترل شده است، اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و کمبود بارش، وضعیت زنبورداران در سطح کشور مناسب نیست به طوری که در زمستان سال گذشته به علت نبود بارش‌های مناسب شاهد افت جمعیت کلونی زنبور عسل در سطح کشور بودیم. او افزود: بیماری زنبورستان‌ها با داروهای متفاوت استاندارد، خارج استاندارد و تحت نظارت دامپزشکی تا حدودی کنترل شده است، در شرایط فعلی تنها خشکسالی و عدم بارندگی در نیمه جنوبی کشور منجر به نگرانی شده است.

مزارعی با اشاره به اینکه شرایط کنونی برای زنبورداران مناسب نیست، بیان کرد: طی یک تا ۲ ماه آینده با گل‌های شهدزا دیگر می‌توان امیدوار بود که حداقل ضرر زنبورداران کمتر شود‌. رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری زنبورداران ادامه داد: سال زراعی گذشته، سال مناسبی برای زنبورداری نبود و امسال هم تحت تاثیر عوامل مختلف همچون عدم بارندگی مناسب، وجود آفات و بیماری در گذشته و کاهش جمعیت کلونی‌ها تلفات چشمگیری در زمستان داشتیم که ممکن است در بهار هم جبران نشد.

او قیمت کنونی هر کیلو عسل طبیعی در عمده فروشی‌ها را ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت عسل درجه یک در خرده فروشی‌ها در مقیاس با عمده فروشی‌ها متفاوت است و این احتمال وجود دارد که چند برابر عمده فروشی عرضه شود، اما اگر قیمت هر کیلو عسل در عمده فروشی‌ها از ۱۰۰ هزار تومان کمتر باشد، مرغوبیت لازم را ندارد. مزارعی با اشاره به اینکه سال گذشته تولید عسل افت محسوسی داشته است، بیان کرد: علی رغم بارش‌های مناسب در زمستان ۹۸، اما تابستان خوبی در سال گذشته نداشتیم که همین‌موضوع منجر به افت شدید تولید شد به طوری که میانگین تولید از ۱۰ کیلو عسل طبیعی کاهش یافته است.

این مقام مسئول در پایان درباره آخرین وضعیت تولید عسل گفت: با توجه به آنکه نگاه زنبورداران به آسمان است، انتظار داریم که امسال با مساعد بودن هوا در فصل تابستان جبران کمبود تولید سال گذشته برای زنبورداران شود؛ به طوری که حداقل میانگین تولید ۱۰ کیلو از هر کلونی باشد. همه ساله در مهرماه تعداد کلونی‌های زنبور عسل سرشماری می‌شد که سال پیش به علت کرونا این امر صورت نگرفت، اما برآوردها حاکی از آن است که حدود ۱۰۰ هزار کلونی زنبور عسل در کشور باشد.

همچنین مطالعه کنید:

دبیر کانون بانک‌های خصوصی/دروغ می‌گویند! بانک‌ها سود مرکب نمی‌گیرند

به گزارش کسب و کار نیوز ، وزیر امور اقتصادی و دارایی به تازگی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *