صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / فعالیت غیرقانونی ۲۵۰ هزار دستگاه ماینر

مصائب تعرفه برق استخراج رمزارزها از زبان رئیس انجمن بلاک چین ایران؛

فعالیت غیرقانونی ۲۵۰ هزار دستگاه ماینر

کسب و کار نیوز- استخراج غیرقانونی رمزارزها به دلیل سیاست های اشتباه وزارت نیرو و سومدیریت مسوولان همچنان ادامه دارد. سپهر محمدی، رئیس انجمن بلاک چین ایران می گوید: چرا باید برای استخراج رمز ارز تعرفه برق را ده برابر بیشتر از حد طبیعی آن تعیین کنند. به گفته وی، این سیاست ها موجب شده 250 هزار دستگاه ماینینگ به صورت غیرقانونی و غیرشفاف در کشور به استخراج رمزارز مشغول باشند. به گفته محمدی استخراج کنندگان غیرقانونی بیت کوین با استفاده از تعرفه‌های ارزان قیمت برق در کشور، سودهای کلانی به جیب می زنند که نبود تعرفه منطقی برق برای استخراج ارز دیجیتال به بلاتکلیفی در این حوزه کمک کرده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، در همین رابطه رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا نیز گفت: از ابتدای گسترش رمز ارزها در جهان و به تبع آن در کشورمان تاکنون  نزدیک به ۷۲ هزار دستگاه ماینر در کشور کشف و ضبط شده است. همچنین از ابتدای امسال حدود ۳۰۰۰ دستگاه ماینر کشف و ضبط شده که ما این موارد را به حوزه‌های مربوطه تحویل داده و با متخلفان نیز برخورد شده است.

با گسترش ارزهای دیجیتال در دنیا، مدتی است ایرانیان هم به این حوزه وارد شده‌اند. با این حال علاوه بر ریسک‌های موجود در انواع سرمایه‌گذاری، چالش کمبود اطلاعات مردم و مسئولان، خلاهای قانونی و ابهامات خاص در ورود به موضوع رمزارز وجود دارد و یک میدان دوسویه تهدید و فرصت ایجاد کرده که هم می‌تواند آسیب‌های جدی به هموطنان بزند و هم زمینه‌ساز کسب‌وکاری تازه شود؛ موضوعی که توفیق در آن، نیازمند شناخت بیشتر و شتاب در ریل‌گذاری و ایجاد مقررات است.

رئیس انجمن بلاک چین ایران در گفت و گو با “کسب و کار” گفت: سیاست های اشتباه وزارت نیرو و سومدیریت در این رابطه موحب شده تا فعالیت های غیرقانونی در این بخش افزایش پیدا کند. ما با موانع تعرفه ای روبرو هستیم. چرا وقتی که فردی می تواند با تعرفه برق معمولی که حداقل یک دهم تعرفه ماینرها است به استخراج رمزارز نپردازد.

سپهر محمدی افزود: چرا وقتی می شود به صورت غیرقانونی سودهای کلان از استخراج رمزارزها به دست آورد از راه قانونی که تعرفه استخراج ده برابر افزایش پیدا می کند دست به این کار زد. استخراج کنندگان رمزارز در صورت فعالیت قانونی باید ده برابر پول بپردازند تا با مجوز ماین کنند. بنابراین ترجیح بر این است که یک برابر پول بدهند و به فعالیت غیرشفاف ادامه دهند. بارها برای منطقی شدن تعرفه برق ماینرها مذاکره کرده ایم و نامه نوشته ایم اما تا به امروز ترتیب اثری داده نشده است.

محمدی ادامه داد: بر اساس برآورد انجمن بلاک چین در حال حاضر ۲۵۰ هزار دستگاه ماینر در حال استخراج با روش های غیرقانونی و غیرشفاف هستند که این اتفاق نتیجه بی تدبیری در تعیین تعرفه برق است. سو تدبیر و سو مدیریت وزارت نیرو دلیل اصلی این اتفاق است.

رئیس انجمن بلاک چین ایران گفت: ده برابر تعرفه بیشتر برای استخراج رمزارز تعیین کرده اند در صورتیکه اگر همان تعرفه برق صنعتی را برای ماینینگ اختصاص می دادند تمام این افراد خودشان را معرفی می کردند و به صورت قانونی به استخراج رمزارز می پرداختند.

محمدی در رابطه با ظرفیت ارزهای دیجیتال نیز گفت: ما تحت تحریم‌های بانکی و محدودیت‌هایی در نقل و انتقال پول هستیم اما رمزارزها بر بستر بلاکچین فعالیت می‌کنند که این فناوری موازی با فناوری سنتی بانکی است و قابل تحریم نیست. البته نمی‌توان تمام تراکنش‌ها را به این بستر فناورانه وارد کرد اما درصدی از تراکنش‌های بین المللی را می‌توان مبتنی بر آن انجام داد تا بدین وسیله فضای تحریم را تلطیف کرد. همچنین می‌توان به صورت بومی‌شده، بیمه، قراردادهای هوشمند، گواهینامه‌های رانندگی و… را به بستر بلاک چین منتقل کرد.

به گفته رئیس انجمن بلاک چین ایران، بیشتر کشورهای جهان در قبال این رمزدارایی‌ها به نوعی سردرگم هستند چرا که ماهیت آن پیچیده است. به تعبیری معلوم نیست این فناوری، پول است، دارایی است یا خدمات. در واقع حالتی ترکیبی و هیبریدی دارد، اما نمونه‌هایی هم وجود دارد که تکلیف شان را روشن کرده اند. مثلا سنگاپور، سوییس و چین برخوردی سریع، متمدنانه و متعهدانه‌ای نسبت به آن داشتند و قواعدش را تدوین کردند که ما می‌توانیم با توجه به ویژگی‌های ملی و بومی‌خودمان از آن‌ها سرمشق بگیریم.  بانک مرکزی چین به عنوان یکی از اقتصادهای برتر جهان، پول دیجیتال خود را سه چهار سال پیش تدوین کرده و از این  پول امروزه استفاده می‌شود.

 

همچنین مطالعه کنید:

ارتباطات کمترین و حمل و نقل بیشترین نرخ تورم خرداد ۱۴۰۰ را ثبت کردند

مرکز آمار جزئیات نرخ تورم خرداد سال جاری را در بخش‌های مختلف منتشر کرد. بر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *