چهارشنبه , ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / اجتماعی / انتخابات کارگران و کارفرمایان غیر رسمی برگزار میشود
کارگران

برای اولین بار در کشور

انتخابات کارگران و کارفرمایان غیر رسمی برگزار میشود

مسئول برگزاری اولین انتخابات کارگران و کارفرمایان غیررسمی گفت: با توجه به اینکه نیمی ازکارگران کشور، کارگران غیر رسمی هستند که بدون هیچ گونه حمایت دولتی و نداشتن بیمه و برپایه قراردادهای توافقی مشغول به کارند بنابراین به منظور حمایت از انها اقدام به برگزاری انتخابات کارگران و کارفرمایان غیر رسمی کردیم.

به گزارش  کسب و کار نیوز از روابط عمومی خیریه نذر اشتغال، مهدی رضایی اظهار داشت: انتخابات کارگران و کارفرمایان به صورت مویرگی در کل کشور در حال انجام است به این صورت که در کارگاه های کوچک ، یک کارگر را به عنوان نماینده خود معرفی می کنند که از بین کارگران معرفی شده یک نماینده کل معرفی و به عنوان نماینده کارگران غیر رسمی از حقوق آنها حمایت می کنند.
وی ادامه داد: کارگاههای زیادی در اصفهان نماینده خود را معرفی کردند و هم اکنون بدنبال جمع اوری اطلاعات از نقاط مختلف کشور هستیم.
مسئول برگزاری اولین انتخابات کارگران و کارفرمایان غیررسمی تصریح کرد: با وجودی که ۳۰ سال از تصویب قانون کار گذشته است اما در هیچ یک از مفاد قانونی به کارگران و کارفرمایان غیر رسمی اشاره نشده است.
وی گفت: در بازار کار یکسری کارگاه های کوچک داریم که کارفرمایان قادر به پرداخت حقوق اداره کاری به آنها نیستند که در این حالت یا باید کارفرما دست از تولید و اشتغال بردارد و کارگری بیکار بماند که همین امر منجر به افزایش بیکاری میشود اما اگر قانون اجازه انعقاد قراردادهای توافقی را بدهد و بر پایه این قراردادها آنها را بیمه کند، ضمن اینکه دیگر کارگر غیر رسمی نخواهیم داشت و بزرگترین مانع اشتغال در صنایع کوچک برداشته میشود که در راستای شعار امسال میباشد
وی هدف از برگزاری انتخابات کارگران و کارفرمایان غیررسمی، هویت بخشی به این دست از کارگران هست، ادامه داد: این انتخابات بین کارگاهی برگزار می شود و بطور مثال در شهرهای شمالی مثل آمل و بابل، شهر های استان سیستان و بلوچستان و شهرکرد و کرمان همزمان با اصفهان در حال اجرا است.
رضایی گفت : بخشی از کارگران غیر رسمی ، افرادی هستند که بر اثر اعتیاد یا معلولیت ، نداشتن مهارت کار یا عوامل مختلفی نمی توانند بازدهی کافی را برای کارفرما داشته باشند که حقوق اداره کار به آنها داده شود و لازم است مطابق با قراردادهای مالی پی توافقی ، تحت پوشش بیمه، بازنشستگی و امنیت شغلی قرار گیرند.

همچنین مطالعه کنید:

مزیت اسباب بازی فکری برای کودکان

بچه ها همیشه کنجکاو هستند که چیزهای جدید را کشف کنند و یاد بگیرند. آنها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *