صفحه اصلی / اسلایدر / جزئیات تزریق منابع جدید به بازار سرمایه
جزئیات تزریق منابع جدید به بازار سرمایه

جزئیات تزریق منابع جدید به بازار سرمایه

سازمان بورس روز سه‌شنبه بسته پیشنهادی "هفت + سه" بازار سرمایه را برای حمایت از این بازار به دولت اعلام کرد که سه مصوبه آن از روز سه‌شنبه اجرایی شد و هفت مصوبه دیگر نیز نیاز به تصویب سران قوا دارد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور در برنامه “تیتر امشب” با اشاره به بسته پیشنهادی هفت + سه بازار سرمایه برای حمایت از این بازار گفت: روز سه‌شنبه در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ۱۰ پیشنهاد برای کمک به بازار سرمایه ارائه شد که سه مورد آن در سطح اختیارات هیات دولت بود و بنا بر این مصوب تلقی می‌شود اما سایر موارد نیاز به قانون‌گذاری دارد و باید در جلسه سران قوا مصوب شود.

تزریق ۲۰۰ میلیون دلار به بازار سرمایه

وی با بیان اینکه یکی از مواردی که مصوب شد تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار بود، اظهار کرد: بخشی از منابع قبلا تخصیص داده شد اما از آنجایی که منابع باید توسط بانک مرکزی از ارز به ریال تبدیل شود بخشی از منابع هنوز تزریق نشده که میزان آن ۲۰۰ میلیون دلار معادل پنج هزار میلیارد تومان است. این موضوع موافقت بانک مرکزی را کسب کرده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: مصوبه دیگر رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی بود. شرکت‌های سرمایه‌گذاری با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف ظرفیت تولید جدیدی ایجاد می‌کنند که در اقتصاد کشور تاثیر دارد. این شرکت‌ها زمانی که بازار سرمایه رونق دارد می‌توانند سهام خود را در این بازار در قالب عرضه اولیه یا سهام شناور بفروشند اما زمانی که وضعیت معکوس است باید از سرمایه‌گذاران خود حمایت کنند.

دهقان ادامه داد: براساس مقررات قبلی بانک مرکزی، بانک‌ها از اعطای تسهیلات به این شرکت‌ها منع شده بودند. اما اکنون شرکت‌ها می‌توانند از تسهیلات بانکی استفاده کنند. در واقع هدف ایجاد منابع جدید برای طرف تقاضا در بازار سرمایه است.

به گفته دهقان، ممکن است هر کدام از این مصوبات به طور جداگانه تاثیری نداشته باشند اما زمانی که همه آنها اجرایی شوند می‌توانند یک جریان مستمر در بازار ایجاد کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مصوبه دیگر اعطای اقامت پنج ساله برای سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید سهام بود، توضیح داد: به طور کلی به افرادی که ۲۵۰ هزار دلار در کشور ایران سرمایه‌گذاری کنند اقامت پنج ساله اعطا می‌شود اما تاکنون خرید سهام جزو مصادیق نبود که ما خواهش کردیم این مورد هم اضافه شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از سه هزار و ۶۰۰ کد سهامدار خارجی در بازار سرمایه وجود دارد، اظهار کرد: از این میزان دو هزار و ۷۰۰ کد حقیقی و ۹۴۰ کد حقوقی هستند. به طور کلی برنامه بازار سرمایه این است که حضور سرمایه‌گذار خارجی در این بازار تقویت شود.

ورود ۸۰ درصد درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال به صندوق تثبیت

دهقان در ادامه در مورد سایر پیشنهادات مطرح شده توضیح داد: نخستین پیشنهاد این بود که ۸۰ درصد از درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ در حساب صندوق تثبیت وارد شود. در واقع هر خرید و فروشی که در بازار سرمایه انجام می‌شود نیم درصد از ارزش معامله از طرف فروشنده به عنوان مالیات اخذ می‌شود که مجموع آن در طول یکسال رقم قابل توجهی است. بنابراین پیشنهاد شده است که ۸۰ درصد آن به صندوق تثبیت بازار به عنوان آورده دولت تزریق شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: این موضوع در سال ۹۷ هم برقرار بود و ما درخواست کردیم که در سال ۱۴۰۰ هم تقویت شود.

وی ادامه داد: پیشنهاد دیگر این بود که به منظور ترغیب شرکت‌های فعال در بازار سرمایه چنانچه سود انباشته صرف افزایش سرمایه شود شرکت‌ها به همان اندازه معاف مالیاتی شوند. البته این موضوع در سال ۹۷ هم برقرار بود اما درخواست کردیم امسال هم تمدید شود.

دهقان با تاکید بر اینکه هدف پیشنهاد مذکور این است که شرکت‌ها تشویق شوند تا سود انباشته را به عنوان افزایش سرمایه صرف پروژه جدید کنند، اظهار کرد: هر چه شرکت‌ها پروژه جدید داشته باشند به ارزندگی سهامشان کمک می‌شود.

اعطای مشوق مالیاتی به شرکت‌ها

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان اینکه مصوبه دیگر این بود که شرکت‌هایی که نسبت به خرید سهام خود و زیرمجموعه‌هایشان در جهت حمایت از بازار اقدام کنند می‌توانند تا ۵۰ درصد مبلغ خرید این سهام را به عنوان امحال مالیاتی در یک سال منظور کنند و به آنها اجازه داده می‌شود بخشی از این مالیات را طی یکسال نزد خود نگهداری کرده و از محل آن به خرید سهام مبادرت ورزند، گفت: موضوع مالیات در تامین بودجه در شرایط کنونی کشور اهمیت زیادی دارد و پیام این مصوبه‌ها این است که اهمیت بازار سرمایه به قدری زیاد است که دولت از درآمد مالیاتی می‌گذرد.

وی ادامه داد: مصوبه دیگر این بود که بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌توانند از ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید به مدت سه سال معاف شوند و از منابع مالی خود از بازار سرمایه حمایت کنند. در ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید در بحث بنگاه‌داری بانک‌ها مناقشه بود و قانون‌گذار حکم کرده بود که اگر بانک‌ها منابعی دارند که خارج از حوزه عملیات بانکی است باید شامل مالیات شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: اما شرایط امروز بازار سرمایه به‌گونه‌ای است که باید از این منابع بانک‌ها استفاده کنیم. مکانیزمی در بازار سرمایه وجود دارد که بانک‌ها بدون وارد شدن در بنگاهداری سرمایه‌گذاری کنند.

دهقان با بیان اینکه مطابق ششمین پیشنهاد درخواست شده تا به صندوق تثبیت و توسعه بازار اجازه داده شود تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر شود، اظهار کرد: صندوق توسعه ملی براساس اساسنامه‌ای که دارد باید منابع‌اش صرف دارایی‌های مشخص شود. در یکی از بندهای اساسنامه اجازه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های پولی و مالی خارجی داده شده است. بازار سرمایه صندوق پولی و مالی است اما داخلی است بنابراین با این مصوبه این موضوع رفع خواهد شد. البته نباید ورود صندوق به بازار سرمایه منجر به بنگاهداری شود.

زیان خریداران ETFها جبران می‌شود

وی با بیان اینکه جبران ضرر خریداران ETFها هفتمین مصوبه پیشنهادی است، توضیح داد: افرادی که دارا یکم خریدند همچنان در سود هستند اما پالایش یکم در شرایط نزولی بازار عرضه شد و خریداران آن زیان کردند. این در حالی است که معمولا مردم انتظار ندارند در معامله با دولت ضرر کنند. از سوی دیگر سازمان بورس از همه ناشرانی که عرضه اولیه می‌کنند انتظار دارد ناشر اجازه ندهد تا یک سال قیمت عرضه به زیر قیمت فروش کاهش یابد.

دهقان ادامه داد: بنابراین به افراد به میزانی که زیان دیدند واحد سرمایه‌گذاری جدید هبه خواهد شد.

توصیه رئیس سازمان بورس به سهامداران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه وضعیت سرمایه تابع شرایط مختلف از جمله شرایط کلان اقتصاد کشور است، گفت: همیشه سرمایه‌گذاری بلند مدت در بازار سرمایه بازدهی خوبی داشته است. من هم به ضرر مردم واقف و ناراحت هستم. اما توصیه می‌کنم اگر سهامداران به سرمایه خود در بازار سرمایه نیاز ندارند فعلا اقدام به فروش سهم نکنند.

وی ادامه داد: در حال پیگیری هستیم که سهامداران بتوانند وثیقه کارت اعتباری قرار دهند و بنابراین توصیه می‌کنم سهامداران سهم خود را زیر قیمت واقعی نفروشند.

همچنین مطالعه کنید:

عملیات بزرگ حج تمتع ۱۴۰۳ پایان یافت

به گزارش کسب و کار نیوز ، کاپیتان «شمس‌الدین فرزادی پور» با اعلام این خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.