صفحه اصلی / اسلایدر / نگرانی دلالان بازار ارز از ریزش قیمت‌ها
نگرانی دلالان بازار ارز از ریزش قیمت‌ها

وضعیت خیابان فردوسی در جریان مذاکرات وین؛

نگرانی دلالان بازار ارز از ریزش قیمت‌ها

قیمت‌ها در بازار ارز با افزایش احتمال موفقیت مذاکرات وین، روندی کاهشی یافته است، بر این اساس، تردید و سردرگمی در میان دلالان بازار ارز مشاهده می‌شود که نشان‌دهنده انتظار برای کاهش بیشتر قیمت‌ها در آینده نزدیک است، حتی برخی از دلار زیر ۲۰ هزار تومان در روزهای آینده سخن می‌گویند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، با توجه به تحولات سیاست خارجی و افزایش امیدواری به موفقیت مذاکرات وین، آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در سایر کشورها و کاهش سفته‌بازی در بازار ارز، قیمت انواع ارز در روزهای اخیر روند کاهشی داشته است.

رصد بازار غیر رسمی ارز در خیابان فردوسی تهران نشان می دهد که دوباره فضای تردید در این بازار حاکم شده و دلالان این بازار انتظار کاهش قیمت ها را دارند. با وجود اینکه هنوز صف های فروش در این بازار شکل نگرفته، اما دلالان تلاش می کنند که خریدهای خود را در قیمت های پایین انجام دهند تا در صورت ریزش قیمت‌ها، متضرر نشوند.

اگرچه در ابتدای شروع به کار دولت جو بایدن، چشم انداز روشنی از آینده مذاکرات و احیای برجام وجود نداشت و به همین خاطر فعالان بازار ارز چندان به کاهش قیمت‌ها در آینده نزدیک خوشبین نبودند، اما در روزهای اخیر شرایط حاکم بر بازار به کلی متفاوت است.

به نظر می‌رسد با شروع روند کاهشی قیمت ارز و به ویژه دلار، چشم‌انداز روشنی از تداوم این روند در بازار ارز به وجود آمده است. جو حاکم بر بازار بیانگر این است که فعالان و به ویژه دلالان ارز در باره کاهش بیشتر قیمت در روزهای آتی اطمینان دارند.

این روزها خیابان فردوسی که به عنوان بازار غیر رسمی ارز به شمار می‌رود، از شلوغی و ازدحام همیشگی برخوردار نبود. هرچند از گوشه و کنار میدان و پیاده روهای خیابان فردوسی صدای «دلار، دلار، یورو، خرید، فروش» به گوش می‌رسید اما به دلیل جو کاهشی حاکم بر بازار تعداد دلالان و معامله‌گران کمتر از گذشته و معاملات هم در مقیاس زیاد انجام نمی‌شد. خریدها کمتر انجام و اگر هم متقاضی پیدا می‌شد پایین‌ترین قیمت را پیشنهاد می‌دادند و همان قیمت را هم در مراجعات بعدی فروشنده، پایین‌تر می‌آوردند.

روز گذشته (سه شنبه) نیز فضای تردید در بازار ارز حکم‌فرما بود به طوری که دلالان حدود ساعت یازده و نیم قبل از ظهر، قیمت خرید را ۲۳ هزار و ۵۰۰ تا ۲۳ هزار و ۵۵۰ و قیمت فروش را ۲۳ هزار و ۷۵۰ می‌گفتند اما بعد از ساعت ۱۲ ظهر دلار را بیش از ۲۳ هزار و ۳۰۰ خریدار نبودند.

تردید در خرید، تعجیل در فروش

آنچه که در بازار امروز جلب توجه می‌کرد، غلبه نوعی تعجیل معاملاتی بر بازار در عین شک و تردید در خرید بود. از آنجایی که دلالان و معامله‌گران تقریباً از کاهش قیمت‌ها اطمینان داشتند در خرید ارز دچار نوعی تردید و دو دلی بودند. با این حال اگر هم پیشنهاد خرید می‌دادند اصرار زیادی داشتند تا به سرعت دلار و یورو را خریداری و با همان سرعت به فروش برسانند. این تعجیل از آنجا ناشی می‌شود که کاهش قیمت به صورت لحظه‌ای اتفاق می‌افتد. حتی تابلوهای دیجیتال صرافی‌ها نیز این روند کاهشی را به نمایش می‌گذاشتند.

برای مثال در ضلع جنوبی میدان فردوسی یکی از صرافی‌ها در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه قیمت خرید و فروش دلار را بر روی تابلوی خود به ترتیب ۲۳ هزار و ۵۰ تومان و ۲۳ هزار و ۶۵۰ تومان اعلام کرده بود، اما همین صرّافی حدود یک ساعت بعد قیمت‌ها را به ترتیب به ۲۲ هزار و ۹۵۰ و ۲۳ هزار و ۵۵۰ تومان کاهش داد.

چشم انداز دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان

یکی از دلالان بازار ارز که خود را معلم بازنشسته و با نام «ولدخانی» معرفی کرد درباره جو کاهشی و ریزشی قیمت دلار به خبرنگار ایرنا گفت: بدون شک توافق برجام صورت می‌گیرد، اما تاثیر آن بر بازار ارز بر اساس نوع توافق، متفاوت خواهد بود. اگر توافق جامعی صورت گیرد و تحریم‌ها به صورت معناداری برداشته شود ریزش قیمت دلار به زیر ۲۰ هزار تومان بسیار محتمل است. اما اگر توافق وین به صورت نیم‌بند باشد دلار تا محدوده ۲۰ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

«امیربهادر» یکی دیگر از جوانان فعال در بازار دلار در فردوسی گفت: «اگر مخالفان داخلی و خارجی برجام بازی در نیاورند و توافقی صورت بگیرد و روابط منطقه‌ای نیز بهبود پیدا کند، دلار بدون شک تا ۲۰ هزار تومان نیز کاهش خواهد یافت اما به نظرم فعلاً روی این قیمت باقی می‌ماند. اما بعد از انتخابات، ما دلار ۱۵ هزار و ۱۴ هزار تومانی را هم خواهیم دید.

تردیدی در تداوم روند کاهشی قیمت دلار وجود ندارد

رصد بازار ارز نشان می‌داد که اکثر دلالان بازار آزاد ارز تردیدی در مورد کاهش قیمت ندارند. هیچ کس از افزایش حرف نمی‌زد و اگر قیمتی به فروشنده می‌دادند چند لحظه بعد همان قیمت را پایین‌تر اعلام می‌کردند. در گوشه‌ای از پیاده رو دو جوان حدود ۳۵ ساله، هردو خریدار دلار بودند.

یک جوان ۳۰ ساله فعال بازار ارز به خبرنگار ایرنا گفت: «الان همه انتظار قیمت‌ها را دارند، ما خودمان از خرید دلار، نگرانیم، زیرا اگر ما دلار خریداری کنیم نمی دانیم که می توانیم آن را چند ساعت بعد به همان قیمت بفروشیم یا نه.»

به گزارش ایرنا، نرخ فروش دلار در صرافی‌های بانکی صبح امروز(چهارشنبه) به ۲۳ هزار و ۳۶۹ تومان رسید، بهای دلار دیروز ۲۳ هزار و ۴۴۳ تومان بود.

همچنین مطالعه کنید:

عملیات بزرگ حج تمتع ۱۴۰۳ پایان یافت

به گزارش کسب و کار نیوز ، کاپیتان «شمس‌الدین فرزادی پور» با اعلام این خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.