صفحه اصلی / اقتصادی / راه و شهرسازی / بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن احداث شد
بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن احداث شد

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی:

بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن احداث شد

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عملکرد بنیاد مسکن را در چهل و دومین سالگرد تاسیس بنیاد تشریح کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امروز ۱۸ فروردین در نشست خبری که به مناسبت چهل و دومین سالگرد تاسیس بنیاد مسکن در محل آن بنیاد تشکیل شد به تشریح فعالیت‌های سال‌های گذشته و برنامه‌های پیش‌رو، پرداخت.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه تعداد کل واحدهای مسکونی احداث شده از ابتدای فعالیت تا پایان سال ۹۹، چهار میلیون و ۵۰۵ هزار و ۶۶۷ واحد است، گفت: عملکرد سال ۹۹، احداث ۱۳۸ هزار و ۳۰۴ واحد مسکونی با اعتبار ۹ هزار و ۸۲۵ میلیاردتومان بوده است. همچنین تکمیل ۲۵۳ هزار و ۸۴۲ واحد مسکونی نیمه‌تمام و ساخت تعداد ۲۴۶ هزار و ۹۷۷ واحد مسکونی با اعتبار ۴۷ هزار و ۶۷۹ میلیاردتومان در برنامه سال ۱۴۰۰ قرار دارد.

بیش از ۲ میلیون و ۸۷ هزار واحد مسکونی بازسازی شد

تابش بازسازی واحدهای مسکونی را در مناطق آسیب‌دیده از اهم برنامه‌های بنیاد عنوان کرد و افزود: تعداد کل واحدهای مسکونی باسازی شده اعم از احداثی و تعمیری در مناطق آسیب‌دیده از سوانح طبیعی از ابتدا تاکنون تعداد ۲ میلیون و ۸۷ هزار و ۶۸۳ واحد بوده است.
به گفته وی، از محل حوادث رخ داده در سال‌های ۹۸ و ۹۹، تعداد ۱۹۷ هزار و ۸۴۵ واحد مسکونی با اعتبار ۸ هزار و ۳۱۶ میلیاردتومان بازسازی شدند.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص زلزله سی‌سخت و اعلام اتمام بازسازی‌های ناشی از آن زلزله نیز گفت: زلزله سی‌سخت ۲۹ بهمن در استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد به وقوع پیوست که به واحدهای مسکونی خساراتی وارد کرد. در آن زلزله ۱۲۶۰ واحد مسکونی آسیب دیدند که به دلیل اهمیت موضوع ارزیابی‌ها انجام و تامین اعتبارات از سوی دولت برای بازسازی‌ها انجام شد. در برنامه است تا واحدهای مسکونی آسیب‌دیده سی‌سخت امسال تکمیل و تحویل متقاضیان شود.

احداث یک میلیون و ۷۷۳ هزار واحد مسکونی در طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی نیز اعلام کرد: طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی با هدف ارتقای سطح کمی و کیفی واحدهای مسکونی روستایی و به‌منظور افزایش تاب‌آوری سکونتگاه‌های روستایی در برابر سوانح شروع شده و بر این اساس، از سال ۸۴ تاکنون، تعداد یک میلیون و ۷۷۳ هزار و ۳۵۲ واحد مسکونی با اعتبار بالغ بر ۲۳ هزار میلیاردتومان احداث شده است.
تابش با اشاره به اینکه مجموع واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی شده از ۷ درصد سال ۸۴ هم اکنون به بیش از ۵۵ درصد ارتقا یافته است، توضیح داد: عملکرد سال‌های ۹۸ و ۹۹ در طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی احداث ۱۵۵ هزار و ۷۹۸ واحد مسکونی است. تعداد واحدهای احداثی در دست اجرا از محل طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی ۹۱ هزار و ۲۱۱ واحد با اعتبار ۲ هزار و ۵۰۹ میلیاردتومان است. برنامه احداث ساخت مسکن روستایی در قالب طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی برای امسال تعداد ۲۰۰ هزار واحد با اعتبار ۱۶ هزار میلیاردتومان است. میزان اعتبار موردنیاز جهت تکمیل و احداث واحدهای جدید برای امسال اعتبار ۱۸ هزار و ۵۰۹ میلیاردتومان است.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تامین مسکن اقشار محرومان را از دیگر فعالیت‌های بنیاد برشمرد و گفت: تامین مسکن ۱۰۱ هزار و ۴۴۰ واحد مسکونی در ۳۱ استان کشور در سه سال ۹۷، ۹۸‌و ۹۹ با اعتبار ۷ هزار و ۴۵۱ میلیاردتومان با هدف خانه‌دار شدن خانواده‌های کم درآمد تنظیم شد. در سال ۹۸ و ۹۹ در مجموع ۵۱ هزار و ۴۹۴ واحد با اعتبار ۴ هزار و ۲۳۷ میلیاردتومان به پایان رسید. برای ۱۴۰۰ نیز تعداد ۴۹ هزار و ۹۴۶ واحد با اعتبار ۳ هزار و ۲۱۴ میلیاردتومان در دست اجرا قرار دارد.
وی در خصوص نوسازی بافت در معرض خطر و ساماندهی حاشیه شهرهای منتخب نیز اعلام کرد: در این‌باره تاکنون یکهزار و ۴۶۳ واحد مسکونی به اتمام رسیده است و تعداد ۱۷ هزار و ۳۷ واحد با اعتبار یکهزار و ۲۸۷ میلیاردتومان در دست اجراست که شامل ۱۸۰۰ واحد در دوگنبدان، ۱۰۰۰ واحد حاشیه مسجدسلیمان، ۱۰۰۰۰ واحد حاشیه زاهدان، ۲۵۰۰ واحد حاشیه چابهار و ۲۰۰۰ واحد حاشیه مشهد است.
تابش انجام پروژه‌های عمرانی جهت ساماندهی و رفع معضلات بافت حاشیه‌ای را در اولویت کار بنیاد اعلام کرد و گفت: میزان اعتبارات در نظر گرفته شده در این بخش معادل ۲۲ میلیاردتومان است.

تابش همچنین در خصوص احتمال افزایش سقف وام مسکن روستایی، گفت: در حال حاضر وام ساخت مسکن روستایی ۵۰ میلیون تومان است که البته به این عدد وام بلاعوض هم اضافه می‌شود اما در نهایت این تسهیلات برای ساخت مسکن در روستاها هم کافی نیست از این رو پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی وام مسکن روستایی را به هیات دولت دادیم و امیدواریم با پیشنهاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موافقت شود.
همچنین در این نشست جواد حق‌شناس معاون بنیاد مسکن از احتمال افزایش وام مسکن ملی از ۱۰۰ میلیون تومان به ۱۵۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: با توجه به پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با افزایش وام مسکن ملی به ۱۵۰ میلیون تومان موافقت شده و در مرحله اجرا قرار دارد.

همچنین مطالعه کنید:

نقش ایران در توسعه مسیر شرقی کریدور شمال – جنوب

به گزارش کسب و کار نیوز ، سرویس مطبوعاتی وزارت حمل‌ونقل قزاقستان گزارش کرد روسیه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.