صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / پارک ها مراکز رشد و شتاب‌ دهنده‌ها / جشنواره زنان دانش بنیان و خلاق ایران «چیستا»

صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار می‏ کند

جشنواره زنان دانش بنیان و خلاق ایران «چیستا»

صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای ارج نهادن به تلاش‌های زنان فعال در زیست‌بوم فناوری و نوآوری همزمان با بزرگداشت روز زن، جشنواره زنان دانش بنیان و خلاق ایران (چیستا) را با هدف شناسایی و توسعه ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها و توانمندی‌های زنان فعال در حوزه فناوری‌های نوین برگزار می‌کند و از ایده‌ها و تجربه‌های زنان دانش بنیان و خلاق برتر تقدیر می‌کند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، سهم زنان در اشتغال کشور کمتر از ۲۰ درصد است و مدیران عامل حدود ۱۱ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان را زنان تشکیل می‌دهند. این آمار نشان دهنده نقش برجسته زنان در حوزه‌های پیشرفته علم، فناوری و نوآوری است.
در این راستا و با توجه به حضور موفق زنان در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در سال‌های اخیر، صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر دارد با هدف تقدیر از زنان فعال در اقتصاد دانش‌بنیان و فراهم‌سازی بستری برای به اشتراک‌گذاری تجربیات آنان، اولین جشنواره «چیستا» (جشنواره زنان دانش‌بنیان و خلاق ایران) را در تاریخ ۱۴ و ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ هم‌زمان با بزرگداشت روز زن برگزار کند.
بر اساس این گزارش اهداف این جشنواره شامل شناسایی و معرفی ظرفیت‌ها، استعدادها و توانمندی‌های زنان در حوزه‌های علمی و فناورانه، توجه به نقش ارزنده زنان در اقتصاد دانش‌بنیان و معرفی ظرفیت‌های موجود در جامعه علمی زنان، الگوسازی شخصیت‌های موفق و پیشرو در حوزه فناوری‌های برتر برای زنان و ایجاد بستر مناسب برای معرفی محصولات فناورانه حاصل از تحقیقات زنان در شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق است.

برنامه‌های جشنواره

مهم ترین برنامه‌ های این جشنواره شامل برگزاری نشست‌های تخصصی و ارائه تجربیات موفقیت و شکست زنان مدیرعامل شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، برگزاری نمایشگاه خدمات و محصولات فناورانه برگزیدگان جشنواره، آشنایی با خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی و تجلیل از طرح های برگزیده زنان دانش‌بنیان و خلاق است.
محورهای رقابت
ارزیابی طرح‌های رسیده به جشنواره از طریق دو شاخص‌ تجاری و اجتماعی انجام می‌شود که در قالب آن شرکت‌های دانش‌بنیان (در دو بخش نوپا و تولیدی) و خلاق، به صورت مجزا، ارزیابی می‌شوند. شاخص‌های اجتماعی شامل نقش‌آفرینی زنان در موضوعاتی مانند فعالیت‌های شاخص در زمینه کارآفرینی، فعالیت‌های برجسته اجتماعی، جوایز و افتخارات کسب‌شده (در حوزه زیست‌محیطی، اشتغال، کارآفرینی، نوآوری، رعایت حقوق مصرف‌کننده، صادارت) است.
لازم به ذکر است در این رویداد شرکت‌ها در حوزه‌های مختلف و شاخص تجاری نظیر کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی، دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان (سنتتیک، گیاهی‌ـ‌طبیعی سلولی و مهندسی بافت و بیوتکنولوژی)، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی، ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی، سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای، خدمات تجاری‌سازی، کسب‌وکارهای دیجیتال و فضای مجازی، صنایع دیداری و شنیداری، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی، بازی، اسباب‌بازی، ابزارهای آموزشی و سرگرمی، گیاهان دارویی و طب سنتی و ارائه‌دهنده خدمات زیرساخت برای توسعه کسب‌وکار در صنایع خلاق، طراحی و چاپ و نشر با هم رقابت می‌کنند.

همچنین مطالعه کنید:

عرضه بنزین ۱۵۰۰ تومانی، فعلا فقط در ۲۲۰ جایگاه

سخنگوی وزارت نفت گفت: تاکنون در کل کشور ۲۲۰ جایگاه سوخت به سامانه هوشمند سوخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *