صفحه اصلی / سرخط خبرها / تئوری غلط کاهش قیمت مسکن

فرشید پورحاجت، دبیر انجمن انبوه سازان کشور

تئوری غلط کاهش قیمت مسکن

کسب و کار نیوز - طبیعی است که مسئولان حوزه اقتصاد مسکن با کاهش قیمت دلار سعی می کنند به بازار مسکن سیگنال کاهش قیمت بدهند.

کسب و کار: آنها امیدوارند که شاید اتفاقات سیاسی به کاهش قیمت مسکن بینجامد؛ بازار مَسکنی که از یک سال و نیم پیش هر روز شاهد افزایش قیمت است. کما اینکه آمار قیمتی مسکن در آبان ماه که در چند روز آینده منتشر خواهد شد، به طور قطع بیانگر افزایش قیمت مسکن در این ماه خواهد بود. کماکان ما افزایش قیمت مسکن را داریم؛ هرچند به عنوان تولیدکننده مسکن استقبال می کنیم از اینکه وزیر مسکن به عنوان نماینده دولت در حوزه مسکن و شهرسازی به تعادل بخشی بازار و ثبات اقتصادی در حوزه مسکن کمک کند.
هرچند با نوسانات دلار این شبهه ایجاد شده که قیمت مسکن کاهش خواهد یافت؛ اما هیچ اقدام مثبتی در حوزه مسکن رخ نداده که بخواهیم اعلام کنیم قیمت مسکن کاهشی یا نزولی است. مضافا بر اینکه بخش مسکن از اقتصاد تبعیت می کند و یکی از شاخص های اصلی تعیین قیمت هر کالای تولیدی بحث عرضه و تقاضاست. ما با کمبود ۵ میلیونی واحد مسکونی در کشور مواجه هستیم و مادامی که این ۵ میلیون واحد مسکونی در کشور تولید نشود صحبت از کاهش قیمت، صحبت بسیار غیرکارشناسی و غیرمستدل است. در هر صورت ما با کمبود مسکن در کشور مواجهیم و هیچ برنامه ای برای رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار برای بخش تولید برنامه ریزی نشده و با کمبود شدید مسکن در کشور مواجهیم و این کمبود مسکن در هر زمانی می تواند بازار مسکن را متلاطم کند.
ما کماکان در این ماه هم افزایش قیمت را رصد خواهیم کرد. با وجود صحبت هایی که شده، شاید در ماه های آینده اگر به ثبات اقتصادی برسیم، بخش مسکن در اولین واکنش به این اوضاع شاید به ثبات قیمت برسد نه کاهش قیمت و اگر دوستان جایی کاهش قیمت مسکن را رصد کردند اطلاع بدهند، ما خریداریم.
معاملات این روزها کاهشی شده و علت اصلی آن هم برمی گردد به این موضوع که مردم منتظرند که در آن سوی دنیا چه اتفاقی برای انتخابات آمریکا رخ می دهد و بعد از آن برای خرید مسکن اقدام کنند. در واقع معاملات بسیار کاهش یافته و نشان دهنده این است که مردم در یک بلاتکلیفی به سر می برند؛ بلاتکلیفی از این بابت است که کل اقتصاد ما بلاتکلیف است و در هیچ حوزه اقتصادی تکلیف مشخص نیست و حوزه مسکن هم از این موضوع تبعیت می کند.
تنها در صورتی شاهد کاهش قیمت مسکن خواهیم بود که گشایشی در اقتصاد کلان به وجود بیاید که آن هم در راستای مذاکره با آمریکاست. اگر بخواهیم در مورد کاهش قیمت مسکن صحبت کنیم، خروجی آن در دو سال آینده قابل مشاهده خواهد بود. هر اتفاقی بیفتد برای دو سال آینده است زیرا مسکن یک کالای کاملا تولیدی است و تولید آن نیز زمان بر است.

همچنین مطالعه کنید:

خدمات آموزش مجازی/توصیه هایی برای بهبود و توسعه شغلی

استفاده از روش های نوین در نظام آموزشی، یک ضرورت و نیاز آموزشی برای فراگیران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *