صفحه اصلی / سرخط خبرها / گرانی دلار با افزایش انتظارات تورمی

حمید دیهیم، رئیس انجمن اقتصاددانان

گرانی دلار با افزایش انتظارات تورمی

کسب و کار نیوز - افزایش نرخ ارز که از اواسط هفته گذشته به صورت ناگهانی آغاز شد، با وجود عرضه سنگین ارز در بازار افزایش خواهد یافت زیرا کمبود ارز نیست که در حال حاضر تعیین کننده نرخ این متغیر کلیدی است، بلکه انتظارات تورمی است که قیمت ارز را بالا می برد.

سرمقاله

در مقطعی به سر می بریم که با یک خبر خوب سیاسی یا اقتصادی قیمت ارز به یک باره یک کانال کاهش می یابد و با یک خبر سیاسی یا اقتصادی بد نرخ ارز به صورت ناگهانی جهش می یابد. البته انتظارات تورمی و انتظارات احساسی همیشه در تمام جهان در قیمت ارزها و سهام و بورس تاثیر دارد و این تنها در مورد ایران نیست. انتظاری که مردم از یک خبر می شنوند بستگی به این دارد که اخبار چه خواهد شد. پس این اخبار، انتظارات مردم را تغییر می دهد.

بنابراین نوسانات وجود دارد و تا زمانی که مشکل اساسی حل نشود این انتظارات مردم از قیمت ارز، سهام و سایر حوزه ها تاثیر عمده ای خواهد داشت. این اخبار انتظارات مردم را تغییر می دهد و انتظارات مردم هم قیمت ارز را تغییر می دهد. بنابراین بستگی به این دارد که مردم چه خبرهایی را بشنوند. به هر حال پیش بینی من این است که بازار ارز تا پایان سال همچنان نوسان دارد. هرچند این نوسان به سمت بالا حرکت خواهد کرد ولی در برهه هایی کاهش یافته و به طور نسبی بالا خواهد رفت. پس نباید منتظر کاهش شدید قیمت دلار باشیم.

 

خبرنگار: میناسادات حسینی

همچنین مطالعه کنید:

پیش‌بینی رشد اقتصادی ۴.۳ درصدی ایران در سال ۲۰۲۱

به گزارش کسب و کار نیوز، مرکز پژوهش‌های اتاق ایران گزارش با عنوان «ریسک کشوری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *