صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / اسناد مناقصه با امضای الکترونیک به دستگاه‌های دولتی می رود
علی رهبری

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خبر داد

اسناد مناقصه با امضای الکترونیک به دستگاه‌های دولتی می رود

کسب و کار نیوز - روز شنبه اول شهریورماه 1399، نشست رسانه ای ویدئوکنفرانسی مرکز در خصوص تحلیل و رونمایی از "گزارش سالانه تجارت الکترونیکی ایران (سال 1398)" و همچنین "حذف نسخ فیزیکی اسناد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) با تحقق امضای الکترونیکی " به میزبانی آقای علی رهبری رئیس مرکز و جمعی از همکاران ایشان در ساختمان شهید مهری وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار گردید.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، چکیده ای از مطالب عنوان شده توسط آقای علی رهبری، آقای محمدجواد هادی سرپرست معاونت تسهیل تجاری و توسعه کاربردها، آقای آرش عسکری سرپرست سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) و خانم ها فرانک ابوالمعصوم مدیر پروژه پایش تجارت الکترونیکی ایران و منصوره شعبانی به شرح ذیل می باشد:

بخش اول) گزارش سالانه تجارت الکترونیکی ایران (سال ۱۳۹۸)

این گزارش مشتمل بر بخش های روش استخراج و تعریف شاخص ها، زیرساخت تجارت الکترونیکی ایران، عملکرد تجارت الکترونیکی ایران و همچنین جمعیت شناسی تجارت الکترونیکی می باشد. داده‏ های مورد نیاز برای اندازه ‏گیری شاخص‏ های زیرساخت و عملکرد از منابعی مانند گزارش‏ های بانک جهانی، مرکز آمار ایران، بانک مرکزی ج.ا.ا.، و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، و داده‏ های جمعیت‏ شناسی اعم از فعالان و مشتریان، با نمونه ‏گیری از واحدهای کسب‌وکار دارای نماد اعتماد الکترونیکی و تکمیل پرسشنامه گردآوری شده است.

اهم نتایج مشتمل بر خلاصه وضعیت تجارت الکترونیکی کشور تا پایان سال ۹۸ به شرح زیر می باشند:

– ضریب نفوذ اینترنت به ۹۴ درصد رسیده که نسبت به سال قبل رشد ۳ درصدی داشته است.

– نرخ کاربران اینترنتی به عنوان خریداران الکترونیکی بالقوه با ۲۸ درصد رشد نسبت به سال قبل، به ۸۹ درصد رسیده است.

– حجم اسمی معاملات تجارت الکترونیکی با ۱۰۳ درصد رشد نسبت به سال قبل به ۴۲۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

– مبلغ هر خرید الکترونیکی به طور میانگین ۲۷۹ هزار تومان برآورد شده که نسبت به سال قبل ۴۹ درصد رشد داشته است.

– تعداد کل معاملات تجارت الکترونیکی نزدیک به پنج میلیاردو یکصد میلیون عدد بوده که نسبت به سال قبل ۳۶ درصد رشد داشته است.

– تعداد معاملات الکترونیکی دولتی حدود ۲۵۱ هزار عدد بوده که نسبت به سال قبل حدود ۱۰۶ درصد رشد داشته است.

– سهم تعدادی تراکنش ‏های خرید اینترنتی از طریق درگاه پرداخت اینترنتی از کل تراکنش‏ های بانکی، حدود ۴ درصد است.

– سهم شاغلان تجارت الکترونیکی از کل شاغلان، ۱۱ درصد برآورد ‏شده که نسبت به سال قبل ۸۳ درصد رشد داشته است.

– بیش از ۶١ هزار واحد کسب و کار الکترونیکی دارای نماد اعتماد هستند که نسبت به سال قبل ١١درصد رشد داشته است.

– شیوع ویروس کرونا در اسفند ۹۸ موجب افزایش ۴ درصدی در تعداد تراکنش های خرید اینترنتی و رشد ۲۳۶ درصدی در مبلغ این تراکنش‏ ها نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۹۷ شده است.

بخش دوم: حذف نسخ فیزیکی اسناد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) با تحقق امضای الکترونیکی

در راستای تسهیل رویه معاملات دولتی و با هدف جایگزینی اسناد الکترونیکی بجای کاغذی و حذف دوباره‏ کاری، قابلیت امضای الکترونیکی اسناد پیشنهاد (پاکت‏ های «ب» و «ج») در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت فراهم شده است.

به استناد مواد (۶)، (۷) و (۱۲) قانون تجارت الکترونیکی و بند (ج) ماده (۶۷) قانون برنامه ششم توسعه کشور، نسخ الکترونیکی اسنادی که طبق مقررات ماده (۳۲) قانون تجارت الکترونیکی مجهز به امضای الکترونیکی شده باشند اصالت داشته و معتبر و مکفی می ‏باشند.

با استفاده از قابلیت جدید، صرفاً نسخ الکترونیکی اسناد با استفاده از امضای الکترونیکی صاحبان حق امضای مجاز و مُهر الکترونیکی شرکت/ موسسه/ سازمان، امضا و مُهر شده و در سامانه بارگذاری می ‏شوند و نیازی به چاپ، امضا و مُهر گرم و اسکن اسناد نبوده و همچنین، نیازی به ارسال نسخ فیزیکی نمی ‏باشد. شایان ذکر است تدابیر فنی و امنیتی لازم جهت حفاظت از نسخ الکترونیکی امضاءشده تا قبل از جلسه بازگشایی و همچنین جلوگیری از هر گونه تغییر در آن‏ها پس از بازگشایی اتخاذ گردیده است. با توجه به اینکه بهره ‏برداری از قابلیت جدید، نیازمند اخذ گواهی امضای الکترونیکی توسط صاحبان حق امضای مجاز می ‏باشد، به‏ منظور لحاظ نمودن فرصت کافی برای اخذ گواهی مذکور، ارسال موازی نسخ فیزیکی اسناد تا پایان مردادماه بلامانع خواهد بود، لیکن مقتضی است از تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۰۱ کلیه پیشنهاددهندگان از ارسال نسخ فیزیکی پاکت‏ های «ب» و «ج»، و نیز دستگاه ‏ها از پذیرش نسخ فیزیکی خودداری نمایند.

سند راهنما و کلیپ آموزشی در وب‏ سایت سامانه به آدرس “setadiran.ir” لینک “آموزش” – “مستندات نحوه امضای الکترونیکی اسناد پیشنهاد؛ پاکت­ های «ب» و «ج»” قابل دسترس و مشتمل بر موارد زیر است:

– نحوه اخذ گواهی امضای الکترونیکی توسط صاحبان حق امضای مجاز،

– نحوه امضای الکترونیکی اسناد و بارگذاری آن‏ ها در سامانه توسط پیشنهاددهندگان،

– نحوه دریافت نسخ الکترونیکی امضاشده و اعتبارسنجی امضای آن‏ ها توسط دستگاه‏ ها، و

– نحوه دسترسی برخط دستگاه‏ های نظارتی به نسخ الکترونیکی پس از جلسه بازگشایی پاکت‏ ها.

از آنجا که اسناد پاکت ‏های مذکور پس از انجام معاملات مورد استفاده دستگاه‏ های نظارتی قرار می‏ گیرند، هماهنگی لازم با دستگاه‏ های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور صورت گرفته و دسترسی برخط کاربران محترم سازمان ‏های مذکور به نسخ الکترونیکی اسناد فراهم شده است.

برآورد می ‌شود بهره‌ برداری از این قابلیت جدید منجر به حذف یک میلیارد برگ کاغذ و ۱۵۰ هزار مراجعه حضوری در سال و به تبع آن کاهش مصرف کاغذ و ارزبری مربوط، حذف عملیات چاپ و اسکن مربوط، کاهش حمل ‏و نقل، کاهش مصرف سوخت و پیشگیری از آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست و از همه مهم‏ تر، سهولت امور کاربران بخش خصوصی و دولتی گردد.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش قیمت نان با پایان ماه رمضان

به گزارش کسب و کار نیوز، هر ساله در آغاز سال همراه با افزایش نرخ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *