چهارشنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
صفحه اصلی / اسلایدر / معامله‌گران دلار فروشنده شدند
دلار

معامله‌گران دلار فروشنده شدند

کسب و کار نیوز - اتفاقی که امروز صبح در شورای امنیت سازمان ملل به سود ایران افتاد، احتمالا با واکنش مثبت بازارها همراه خواهد شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اقتصادنیوز، بامداد شنبه آمریکا در رای گیری قطعنامه ضدایرانی برای تمدید تحریم های تسلیحاتی تنها یک کشور را همراه خود دید؛ دومینیکن. باقی کشورها ممتنع و مخالف بودند، حتی وضعیت به گونه ای پیش رفت که نیاز به وتوی روسیه و چین هم نشد. این خبری مهم برای بازارهای داخلی بود و معامله گران منتظر نهایی شدن آن بودند.

فضای کاهشی دلار

در بازار دلار، وضعیت نسبتا باثباتی در ۲ روز نیمه تعطیل گزارش شده بود. در واقع از ظهر پنج شنبه تا جمعه شب، دلار منتظر این خبر مهم بود تا حرکت جدیدش را استارت بزند. محدوده قیمتی دلار در این ۲ روز، حوالی ۲۲,۵۰۰ تومان بود. برخی از معامله گران فنی، توصیه می کردند که بالای این سطح، معامله گران آماده فروش باشند. اکنون خبر جدید، می تواند تکمیل کننده تحلیل های فنی باشد و از نظر بنیادی هم نشان دهد که فروش در این سطح منطقی تر است. همچنین بسیاری از تحلیلگران از قیمت درهم، به این نتیجه می رسند که بازارساز نیز تمام تمرکز خود را بر قیمت دلار معطوف کرده و حاضر نیست که سطح فعلی را از دست دهد. با نرخ درهم، دلار باید در نزدیکی ۲۲,۷۰۰ تومان باشد. برخی از معامله گران نیز معتقدند که سقف دلار در بازار امروز، در همین حوالی خواهد بود. اما فضای بازار، کاهشی است. از نظر برخی دیگر، نرخ اسکناس آمریکایی فعلا در کانال ۲۲,۳۰۰ تا ۲۲,۵۰۰ تومان حبس شده است. اما خبر سیاسی بامداد امروز، شاید بتواند دلار را به کانال پایین تر هم هدایت کند.

سرایت فضای دلار به سکه

با توجه به اینکه امروز و فردا، بازارهای جهانی تعطیل است، فاکتور تاثیرگذار بر قیمت سکه در این دو روز، نرخ دلار خواهد بود. حباب سکه در حال حاضر با اعمال مالیات ارزش افزوده در محدوده منفی ۷۰۰ هزار تومان قرار دارد. سکه در هفته های اخیر با حباب منفی بالا تنظیم شده است و این سطح هم به نظر می تواند برای سکه مناسب باشد. اما اگر دلار امروز کاهشی شود، سکه هم برای حفظ حباب منفی ناچار به افت خواهد بود. سکه دیروز در معاملات پشت خطی روندی کاهشی را ثبت کرد و به محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بازگشت. از نظر برخی معامله گران تکنیکی، هدف اولیه سکه در بازار امروز، سطح ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

روزهای سرنوشت ساز بورس

شاخص بورس تهران هفته گذشته نتوانست کانال ۲ میلیون واحدی را پس بگیرد و همچنان سهام زیر این سطح معامله شد. مهم تر اینکه شاخص هم وزن وضعیت خوبی ندارد و بیشتر ثابت می کند که حرکت بورس تهران کاملا به سهام بزرگ و شاخص ساز وابسته شده است. در کنار اینها برخی کارشناسان بر این باورند که شاخص با توجه به انتظارات تورمی، نیاز به اصلاح بزرگتری دارد. این دید به علاوه تجربه روزهای ممتد منفی و خنثی، باعث شده برخی معامله گران مبتدی تصمیم به خروج از تالار بورس بگیرند و به جای دیگری برای سرمایه گذاری پناه ببرند.

البته برخی کارشناسان بورسی معتقدند که شاخص تنها در حال اصلاح زمانی است تا بار خود را برای فتح قله های بعدی ببندد. از نظر آنها، همچنان سهام بزرگ در نقش لیدر بازار، قادر خواهند که رنگ بورس تهران را سبز نگه دارند. با این حال، فروش سهام عدالت و عرضه سهام دولتی، ۲ نیروی منفی در برابر این استدلال است. اما طرفداران رشد بورس به حمایت دولت هم تکیه کرده اند؛ از نظر آنها دولت برای عرضه سهامش، اجازه نمی دهد که جذابیت بورس کمرنگ شود.

شاید این هفته دست یکی از این دو تفسیر را بالا ببرد، اگر بازار همچنان در فضای رکود باقی بماند، احتمالا خبر از یک اصلاح قوی می دهد. تمدید بازار منفی می تواند ترس و دلهره برخی معامله گران تازه وارد را هم تشدید کند که خود این ترس، عاملی برای ریزش خواهد شد؛ اما اگر رنگ سهام در روزهای ابتدایی هفته سبز شود، به معنی پایان اصلاح و ترغیب جذب نقدینگی جدید خواهد بود. میزان معطلی بازار در مرز ۲ میلیون واحدی، می تواند سرنوشت بورس تهران را رقم زد.

همچنین مطالعه کنید:

از سرگیری پروازهای انگلیس و ممنوعیت برای فرانسه

به گزارش کسب و کار نیوز، در پی شیوع ویروس کرونا در جهان طی ۱۴ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *