پنج شنبه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان / مانع تراشی برای فعالیت استارت‌آپ های حوزه سلامت
استارتاپ های سلامت

نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق تهران در لایو اینستاگرامی با مدیرعامل استارت‌آپ دکتر چکاپ:

مانع تراشی برای فعالیت استارت‌آپ های حوزه سلامت

کسب و کار نیوز - ممنوعیت تست کرونا در منزل توسط استارت‌آپ‌های سلامت در حالی ادامه یافته که همین تست ها توسط آزمایشگاه ها در منازل انجام می شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، مشکلات استارتاپ های حوزه سلامت در شب گذشته در لایو اینستاگرامی اتاق بازرگانی تهران بررسی شد. این گفت‌وگو به بهانه ممنوعیتی انجام شد که به گفته استارت‌آپ‌های حوزه سلامت توسط وزارت بهداشت و درمان برای کسب‌وکار آنها وضع شده و این استارت‌آپ‌ها را از انجام تست کرونا منع کرده است. در این گفت‌وگو فرزین فردیس، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران و «آرش هدایت‌پناه» مدیرعامل استارت‌آپ دکتر چکاپ به بیان تبعات و پیامدهای مداخلات دولت در فضای کسب‌وکارهای اینترنتی پرداختند.

انحصار تست کرونا در انحصار چند بازیگر

هدایت‌پناه، مدیرعامل استارت‌آپ دکترچکاب درمورد ممنوعیت ایجاد شده در زمینه تست کرونا در منزل توسط وزارت بهداشت گفت: «ما فعالیت خود را سال ۹۷ آغاز کردیم و در این مدت خدمات متنوعی ارائه دادیم. به این صورت نبود که به خاطر شیوع کرونا فعالیت خود را آغاز کنیم. امکان تست کرونا را به خاطر درخواست مردم فراهم کردیم چون آنها می‌خواستند بدون مراجعه به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها این تست را در خانه انجام دهند و وقتی پایلوت تست کرونا را انجام دادیم، استقبال از این خدمت بسیار زیاد بود. اگر استارت‌آپ‌ها به این حوزه وارد نمی‌شدند، بازار همچنان در انحصار چند بازیگر اصلی بود و قیمت تست کرونا همچنان در برخی مراکز یک میلیون تومان بود.»

او ادامه داد: «وقتی استارت‌آپ‌ها امکان تست کرونا در خانه را فراهم کردند، سبب شد تا قیمت‌ها شکسته شود و به قیمت مصوب دولت رسید. کیفیت خدمات افزایش پیدا کرد و استارت‌آپ‌ها از پتانسیل خاموش آزمایشگاه‌ها استفاده کردند. ورود استارت‌آپ‌ها به این حوزه ۲ مزیت داشت؛ سلامتی مردم تامین شد و دیگر نیازی به مراجعه به آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها نداشتند و دوم اینکه هزینه‌ها کاهش یافت.»

او همچنین در مورد نامه وزارت بهداشت و ممنوعیت فعالیت استارت‌آپ‌ها بیان کرد: «برای من نیز چنین سوالی ایجاد شد که چرا وزارت بهداشت فعالیت ما را متوقف کرد در حالیکه آزمایشگاه‌ها هم در خانه نمونه‌گیری انجام می‌‌دهند. براساس نامه تنها تست کرونا در خانه ممنوع شد و استارت‌آپ‌ها می‌توانند باقی آزمایش‌ها را انجام دهند. البته استارت‌آپ‌ها کاملا از عرضه تست کرونا حذف نشدند. به تازگی با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جلسه خوبی با وزارت بهداشت داشتیم. در این جلسه اعلام کردیم که چرا فعالیت ما ممنوع است در حالیکه آزمایشگاه‌ها می‌توانند تست خانگی کرونا داشته باشند. البته نماینده وزارت بهداشت دراین مورد پاسخ منطقی نداشت و قول همکاری داد. امیدواریم سریع‌تر این موضوع حل شود. چون وقتی دراین بازار رقبا حذف شوند تنها مصرف‌کننده ضرر می‌کند.»

دولت برخلاف ادعایش، مانع شکوفایی استارت‌آپ‌ها می شود

در این گفت‌وگوی زنده فرزین فردیس، نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران در مورد پیامدهای منفی دخالت دولت در فعالیت استارت‌آپ‌ها گفت: «نخستین بار نیست که دولت چنین ممنوعیتی ایجاد می‌کند. دولت به جای اینکه وظیفه اصلی خود را انجام دهد و فضای کسب‌و‌کار را برای بخش خصوصی فراهم کند، مدام برای شرکت‌هایی که می‌خواهند در فضای نوآورانه خدمات درست ارائه دهند، سنگ‌اندازی می‌کند. »

او ادامه داد: «دولت باید محیطی فراهم کند تا بنگاه‌های اقتصای با نیروی خلاقیت و رقابت‌پذیری فعالیت کنند؛ اما همواره این شرکت‌ها‌ با مشکلاتی چون بحث بیمه و مالیات درگیر هستند. اقتصاد پلتفرمی مفهوم جدیدی است که استارت‌آپ‌ها برمبنای آن شکل می‌گیرند. قوانین در این حوزه غنی و کامل نیست. وزارت بهداشت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که استارت‌آپ‌های سلامت از وزارت‌خانه مجوز نگرفتند. به جای اینکه دولت حضور شرکت‌های نوآور را تسهیل کند، با واژه «مجوز» اجازه نمی‌دهد آنها به فعالیت خود بپردازند.»

فردیس با بیان اینکه با تعدد مجوزها و تعدد نهادهای تصمیم‌گیر اجازه داده نمی‌شود تا فعالیت استارت‌آپ‌ها شکل بگیرد، گفت: «بنگاه اقتصادی به جای تمرکز بر توسعه محصولات جدید باید مدام پاسخگوی نهادها باشند. دولت هم به جای بهبود مستمر محیط کسب وکار،به صورت مستمر سنگ اندازی و مانع تراشی برای فعالیت استارت‌آپها انجام می‌دهد.»

همچنین مطالعه کنید:

دارایی ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران عدالت

به گزارش کسب و کار نیوز، حسین فهیمی گفت: در طرح آزادسازی سهام عدالت تا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *