صفحه اصلی / سرخط خبرها / مصائب تفکیک یک وزارتخانه

محمدرضا زهره وندی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران

مصائب تفکیک یک وزارتخانه

کسب و کار نیوز - محمدرضا زهره وندی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با «کسب و کار» می گوید: در حالی که 3 سال است بر طبل تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت کوبیده می شود، در سال های آغازین، موافق تفکیک این وزارتخانه بودم؛ اما در شرایط فعلی، به چند دلیل تجویز نسخه تفکیک کاملا غلط است.

یادداشت- 
نکته نخست این است که عمری از دولت باقی نمانده که دو مرتبه یک وزارتخانه تفکیک شود و دو وزارتخانه با چیدمان، دپارتمان، معاون و… داشته باشیم. در شرایط فعلی با تفکیک وزارتخانه، سردرگمی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد زیرا با این کار در شرایط بد اقتصادی و شیوع کرونا که بازرگانی به شدت تحت تاثیر آن است، آسیب هایی متوجه بخش های مرتبط خواهد شد. اگر این کار به عنوان تکلیف دولت بعدی مقرر شود، این تفکیک توجیه خواهد داشت. دو نوع نگاه مختلف نسبت به این موضوع وجود دارد. یکی اینکه وقتی ما در رابطه با وزارت صنعت، معدن و تجارت صحبت می کنیم، توجه کنیم که تجارت در قسمت پایانی قرار گرفته است. نگاه این بود که در تمام این بخش ها مدیریت واحد داشته باشیم چون بخش های صنعتی و بازرگانی یا معدنی و بازرگانی به هم ارتباط بسیار نزدیکی دارند. بنابراین در چارچوب یک وزارتخانه واحد بتوانیم اگر مشکلاتی هم وجود دارد برای آن راحت تر و بهتر راهکار ایجاد کنیم و مشکلات این گونه راحت تر حل شود. طی این چندین سال که ادغام میان دو وزارتخانه صورت گرفت، در زمان هایی یا بخش بازرگانی تحت تاثیر بخش صنعتی قرار گرفت یا در حال حاضر می بینیم که بازرگانی تحت تاثیر صنعت است و قبلا صنعت تحت تاثیر بازرگانی بود. این در حالی است که ما به دو وزارتخانه مستقل نیاز داریم چون بخش بازرگانی نیاز دارد که استقلال خود را در کارهایی که می خواهد انجام بدهد، داشته باشد و بخش صنعتی هم به همین ترتیب. در شرایط حال حاضر کشور تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارد. بنابراین در اقتصاد کشور، وزارت بازرگانی کم رنگ است؛ ولی بخش بازرگانی در شرایط تنگناهای اقتصادی و تحریم ها باید خوب عمل کند و مواد اولیه، دارو و کالاهای اساسی از طریق تجارت وارد کشور شود زیرا جزو الزامات اداره کشور است. برای پیشرفت صنعت باید مواد اولیه وجود داشته باشد؛ در حالی که ما تولیدکننده تمام مواد اولیه نیستیم. پس بخش بازرگانی نیاز دارد به سمت جلو حرکتی داشته باشد و فعال تر عمل کند. پس در ذات تفکیک شبهه ای نیست اما مخالفم در شرایط کنونی این اتفاق بیفتد. در ۱۰ ماهه باقیمانده از عمر دولت دوازدهم، مشکلات متعددی در مسیر دولت است و به همین دلیل شاهد سوءمدیریت و مشکلاتی در همه بخش ها هستیم. بنابراین اگر در حال حاضر بخواهند این کار را انجام بدهند تا این کار دنبال شود، همین نصفه نیمه کارهایی که در بخش های صنعتی و بازرگانی در حال انجام است، به حال خود رها می شود و دوباره چرخ صنعت از حرکت بازمی ایستد.

خبرنگار: میناسادات حسینی

همچنین مطالعه کنید:

شرط برداشتن محدودیت‌ها واکسن است / تا امروز ۵۰ درصد جمعیت هدف کشور واکسن زده اند؛ تا هفته آینده این میزان به ۷۰ درصد می‌رسد / از فردا محدودیت سنی برای واکسیناسیون در سراسر ایران برداشته می‌شود / تشویق به واکسن نزدن، گناهی نابخشودنی است

بهرام عین اللهی در نشست کمیته علمی کشوری کرونا، افزود: این کمیته مرجع اصلی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *