صفحه اصلی / اسلایدر /  با تدبیر نظام خواب آشفته ترامپ تعبیر نشد
روحانی

روحانی:

 با تدبیر نظام خواب آشفته ترامپ تعبیر نشد

کسب و کار نیوز - رییس جمهوری گفت: رییس جمهوری آمریکا با لج بازی با اوباما از برجام خارج شد و قصد داشت با خروج ایران از برجام، پرونده ایران به شورای امنیت برود اما با تدبیر نظام خواب ترامپ تعبیر نشد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: در آستانه میلاد با سعادت امام حسن مجتبی(ع) هستیم. ایام ایامی است که به عنوان ایام اکرام به همه اقشاری که آسیب پذیر هستند در جامعه مطرح است.

وی افزود: امسال با ویژگی‌های خاصی که وجود دارد، افطار مانند گذشته نیست  و گرفتاری و فشار بر مردم بیشتر است. امیدواریم با توسل به روح امام حسن مجتبی(ع) اکرام افراد نیازمند در جامعه ما شور و شوق خاصی را به همراه داشته باشد و همه ما از امام مجتبی(ع) که امام صلح، وحدت امت اسلامی و تدبیر بود اگر صلح امام نبود آن ایام امکان درگیری بین اسلام و روم محتمل بود و جنگ داخلی باعث ضربه بر اساس اسلام می‌شد.

روحانی در ادامه گفت: خداوند همه ما را جزو شیعیان و پیروان واقعی پیامبر و ائمه اطهار به ویژه امام حسن مجتبی(ع) قرار دهد.

وی اضافه کرد: ما در آستانه ۱۸ اردیبهشت هستیم، ۱۸ اردیبهشت آغاز تحریم و فشار بی‌نظیر در تاریخ کشورها و تاریخ ایران از سوی یک رژیم مستبد علیه ملت ایران است دو سال پیش در این ایام بر خلاف همه قوانین و مقررات بین المللی و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱، رییس جمهور آمیکا در نطقی صریحا از برجام خارج شد و آن را مکتوب کرد و آن را در برابر دوربین خبرنگاران قرار داد.

رییس جمهوری افزود: اگر بخواهیم مرور چند دقیقه‌ای داشته باشیم درباره فعالیت ایران در زمینه هسته‌ای، ما دو سال و چهار ماه با دنیا مذاکره کردیم از اوایل مهر سال ۹۲ ما مذاکرات را شروع کردیم که اولین موج آن در نیویورک با حضور همه وزرای ۱+۵ با ایران بود و بعد ادامه پیدا کرد.

وی ادامه داد: در مراحل مختف دو سال و چهار ماه طول کشید تا این روند به ثمر نشست. در اواخر دی ماه سال ۹۴ این توافق اجرایی و عملیاتی شد دو سال و چهار ماه هم به این توافق عمل شد یعنی از آخر دی سال ۹۴ این روند ادامه پیدا کرد تا اردیبهشت سال ۹۷ یعنی دو سال و چهار ماه این توافق اجرایی شد در این مدت خیر و برکت فراوانی برای کشور ما داشت و در تاریخ سیاسی کشور کم نظیر بود.
روحانی درادامه ضمن تشکر از وزارت امورخارجه، سازمان انرژی اتمی و وزارت دفاع که در آن مقطع تلاش‌های فراوانی انجام دادند گفت: این کاری که انجام گرفت یعنی همه قطعنامه‌هایی که علیه ما بود کنسل شد یعنی یک پرونده بزرگی که اینها می خواستند ده ها سال ادامه دهند. پرونده pmd بسته شد یعنی تحریم تسلیحاتی که بعد از چند سال در توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ مشخص شد که تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد و حساب‌های بانکی قبل از این که این توافق اجرایی شود در همان توافق موقت اول شروع شود و در ژنو اموال ما آزاد شد.
وی افزود: در این ۲ سال و ۴ ماه دوم در واقع بهره کافی  از تلاش های مجددانه ۲ سال و ۴ ماه اول  بردیم. حساب‌های بانکی و اعتبارات باز شد. تمام قطعاتی که در بندرها متوقف شده بود آزاد شد.
رییس جمهوری تاکید کرد: یک نتیجه آن این بود که بعد از توافق برجام در سال ۹۵ رشد اقتصادی یک رشد اقتصادی بی نظیر حتی در سطح جهانی بود. رشد ۱۲.۵ درصد در سال ۹۵ داشتیم که در تاریخ کشور و حتی در دنیا هم آن سال رشد کم نظیر بود.
روحانی گفت: نفت ما از ۹۰۰ هزار بشکه به ۲ میلیون و ۸۰۰ بشکه رسید. تمام طرح‌های نیمه تمام در پالایشگاه‌های عظیم، واحدهای گاز و پتروشیمی در همه استانها تکمیل شد بنابراین تحمل این پیشرفت ها برای مخالفان جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت و سنگین بود که کشوری به تنهایی در برابر جهان پای میز مذاکرات بنشیند و تمام خطراتی که کشور ایران را تهدید  می کرد از جلو پای ملت بردارد.
وی یادآور شد: عراق از سال ۱۹۹۱ در تحریم شورای امنیت قرار گرفت و رفت داخل فصل ۷. شد سال ۲۰۰۳، آمریکا این کشور را  اشغال کرد. حکومت صدام را سرنگون کرد و باز هم عراق در فصل ۷ ماند. دولتی را خود آمریکا  در عراق تشکیل داد و برمه را آورد و حاکم کرد و باز هم آن تحریم باقی ماند.  چارچوبی برای قانون اساسی ایجاد شد و باز هم تحریم باقی ماند. انتخابات شد، مجلس تشکیل شد، رییس جمهور و نخست وزیر انتخاب شد و باز هم تحریم باقی ماند و تا همین امروز هم باقی است.
رییس جمهور گفت: عراق هنوز از فصل هفت شورای امنیت خارج نشده است و جمهوری اسلامی ایران ظرف ۲ سال و ۴ماه مذاکره توانست کشور را از فصل ۷ بیرون بیاورد که این  افتخار سیاسی تاریخ ایران است.
وی افزود: یکی از آثار این تلاش‌ها برداشته شدن تحریم تسلیحاتی بود. ما در توافق برجام دو مقطع داریم. یکی مقطع ۵ ساله است که تحریم تسلیحاتی برداشته می شود. و یک مقطع ۸ ساله و ۱۰ ساله است که کل محدودیت ها برداشته می شود.ما الان به مقطع اول که باید تحریم تسلیحاتی برداشته شود.

رییس جمهوری در بخش دیگر از سخنانش اظهارداشت: آمریکایی‌ها ۱۸ اردیبهشت سال ۹۷ تحت فشار تندروهای داخلی آمریکا، فشار اسرائیل و عربستان و لجبازی که ترامپ با رییس‌جمهور قبلی داشت اینها همه دست به دست هم داد کار بسیار احمقانه‌ای انجام داد و از این توافق و قرارداد به صورت یکجانبه خارج شد.
وی افزود: ذهن آنها این بود که وقتی آنها خارج شدند بلافاصله ما هم خارج می شویم و وقتی ما خارج شدیم پرونده به شورای امنیت می‌رود و وقتی هم به شورای امنیت رفت تمام آنچه به دست آوردیم از دست می‌رود. این خواب آشفته ترامپ با تدبیر نظام تعبیر نشد.
روحانی گفت: ما همان روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت سال ۹۷ بلافاصله در برابر دوربین ایستادم و نطق کوتاهی را کردم و در آنجا ضمن محکوم کردن کار آمریکا و بر خلاف مقررات بین‌المللی بودن آن گفتم فعلا ما در این توافق ما ماندیم و به جای پنج بعلاوه یک با ۴ بعلاوه یک خواهیم بود و مهلتی به اینها می دهیم تا ببینیم آیا آنها می‌توانند منافع ما را تامین کنند یا نه. بنابراین این اولین تیر ترامپ در همان دفعه اول به سنگ خورد و دید که ایران خارج نشد.
رییس جمهوری اضافه کرد: آمریکایی‌ها خیلی عصبانی شدند که چطور ما چنین چیزی گفتیم. همه مشاورین ترامپ گفته بودند ایران از برجام خارج می‌شود و ما شورای امنیت می‌رویم و کار تمام می‌شود و آنجا دچار مشکل شدند. ما به چهار به اضافه یک مهلت دادیم و آن را هم تمدید کردیم یک ماه و دو ماه مهلت داده‌ایم مجموعاً یک سال به اینها مهلت دادیم تا رسیدیم به ۱۸ اردیبهشت سال ۹۸.
روحانی ادامه داد: بعد از یک سال دیگر گفتیم مهلت کافی است تا امروز به شما مهلت دادیم تا به تعهدات‌تان عمل کنید چون عمل نکردید از امروز ما هم شروع می‌کنیم به صورت پلکانی به کاهش تعهدات. در پنج مرحله ما تمام آنچه را که لازم بود کاهش بدهیم کاهش دادیم و دو مرتبه در یک میزان و ترازوی برابر آمدیم یعنی ما از تعهداتمان را عقب کشیدیم.
رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: آمریکا که کلاً  از برجام خارج شده و ۴ به اضافه یک هم تا حد زیادی عقب کشید. ما الان حالت متعادلی داریم هر موقع آنها حاضر شوند به تعهدات کامل برجامی عمل کنند ما هم همان روز به تعهدات کامل برجامی بر می‌گردیم.

همچنین مطالعه کنید:

قطع بیش از ۲ میلیون کارتخوان فاقد مالیات

به گزارش کسب و کار نیوز ، بانک مرکزی بر اساس ماده ۱۱ قانون پایانه‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *