صفحه اصلی / اسلایدر / حذف واسطه ها در اقتصاد دیجیتال

تفکر اقتصاد نفتی با بحران کرونا در سایه قرار گرفته است

حذف واسطه ها در اقتصاد دیجیتال

کسب و کار نیوز- اقتصاد دیجیتال در روزهای بحران کرونا خودی نشان داده و موجب شد تا اهمیت هر چه بیشتر این حوزه در توسعه اقتصاد آشکار شود. فعالان اقتصادی امروز رشد اقتصاد را در گرو توسعه کسب و کارهای آنلاین می دانند. این کسب و کارهای به دلیل ماهیتی که دارند و رابطه مستقیمی که با مصرف کننده ایجاد کرده اند دست واسطه ها و دلالان را از بازار کوتاه کرده اند و این سود را بین خود و مصرف کننده تقسیم کرده اند. بنابراین با حذف واسطه ها در اقتصاد دیجیتال سودآوری بیشتری نصیب کسب و کارها خواهد شد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، از طرفی دیگر توجه جدی به توسعه اقتصاد دیجیتالی می تواند زمینه ایجاد اشتغال، جذب سرمایه های خارجی و بازگشت سرمایه های داخلی از کشورهای دیگر را فراهم سازد. اما آنچه امروز در کشور شاهد هستیم فقدان یک استراتژی مشخص و راهگشاست که بتواند زمینه بهینه سازی سریع تر وضعیت داخلی اقتصاد و انطباق آن با چارچوب های اقتصاد نوین جهانی را فراهم آورد.

به عبارتی در صورت حرکت اصولی به سمت اقتصاد دیجیتالی مبتنی بر تصویب واجرا و پایش مستمر و دقیق  قوانین حاکمیتی کسب وکار می توان ضمن حذف نقش واسطه گری های مازاد، دستیابی به تولیدات داخلی بیشتر که یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی است، مد نظر قرار گیرد و گام هایی اساسی  در بخش اشتغال زایی در اقتصاد برداشته شود. حذف واسطه‌ها یکی دیگر از ارزشمندترین دستاوردهای تجارت الکترونیکی است که باعث کاهش بی‌سابقه قیمت کالاها و خدمات در جهان شده است. بر اساس برآوردهای انجام‌شده، حذف واسطه‌ها و ایجاد ارتباط مستقیم بین خریداران و فروشندگان بین ۱۵ تا ۵۰ درصد موجب کاهش قیمت تمام‌شده کالاها و خدمات برای مشتریان شده است.

حذف هزینه‌های واسطه گری در اقتصاد دیجیتال

مهدی غیبی، کارشناس اقتصاد دیجیتال

امروز اقتصاد دیجیتال به موضوعی فراگیر تبدیلشده است و نیاز به یک تفکر اکوسیستمی دارد. در حال حاضر فناوری اطلاعات موجب شده تا نیازهای مزدم در بستر آن برطرف شود و بحران کرونا نیز اهمیت آن را بیش از قبل آشکار کرد. شرایط بوجودد آمده توانست تا فضا را برای فعالیت هر چه بیشتر کسب و کارهای اینترنتی فراهم کند و این در حالی است که خود مردم که مصرف کنندگان کالاها هستند از پیش از بحران کرونا آمادگی خود را برای تامین نیازها از فضای آنلاین اعلام کرده بودند و استقبال آنها و آمارها نیز صحتی بر این مدعاست. در حالی که هنوز تفکر در ایران اقتصاد نفتی است و به این موضع اصرار می شود اما شرایط حال حاضر این اجبار را ایجاد کرد تا کسب و کارهای آنلاین بیشتر به میدان بیایند. برای مردم در مدل سبک خرید و برای مسئولان برای توسعه اقتصاد دیجیتال این فرآیند ارزش بسیاری دارد.

بین تولید کننده و عرضه کننده دلالی وجود ندارد در حالی که در سیستم سنتی کالا چند دست می چرخد و قیمت تمام شده افزایش پیدا می کند. فروش در فضای مجازی مسیر کوتاهی است و واسطه ها در آن حذف شده اند بنابراین سودی که قرار است به دلال و واسطه برسد بین مصرف کننده و کسب و کار تقسیم خواهد شد. با رشد اقتصاد دیجیتال و خریدهای اینترنتی قیمت رقابتی شده و این روند ارزش را برای مردم برای مصرف افزایش می دهد. به طور کلی حذف هزینه‌های واسطه‌ای، ترویج داد و ستد میان شهروندان و کمک به کسب و کارهای کوچک و نوپا از مزایای با اهمیت اقتصاد دیجیتال است. هزینه های حذف شده به اقتصاد کشور تزریق خواهد شد و رشد اقتصادی یکی از پیامدهای مثبت این روند است.

این در حالی است که در کانال توزیع سنتی، لایه های واسطه گری سنتی بین سازنده و مصرف کننده وجود دارد از قبیل عمده فروش ها، توزیع کنندگان و خرده فروش ها. در برخی از کشورها ممکن است یک نفر شبکه های  توزیع ناکارآمدی را با ۱۰ لایه واسطه پیدا کند. این لایه های اضافی می توانند حتی تا ۵۰۰ درصد به هزینه های اولیه سازنده بیفزایند. باید از فعالیت این لایه ها که تنها بار اضافی هزینه ها را دارند جلوگیری کرد و اقتصاد دیجیتال تنها راه حل ممکن خواهد بود. به طور کلی اقتصاد دیجیتال در هر حوزه ای که وارد شود، باعث افزایش بهره وری و یا به عبارت دیگر مولد بودن می شود. همچنین اقتصاد دیجیتال در بلندمدت بسیار سودده خواهد بود چراکه با حذف واسطه ها می تواند به اقتصاد کشور ثروت تزریق کند. البته در بحث اشتغال ممکن است در کوتاه مدت تسهیلات ورود فناوری اطلاعات به حوزه اقتصاد مثبت نباشد اما در بلندمدت این رویه تغییر خواهد کرد و اقتصاد دیجیتال باعث ایجاد مشاغل بیشتری خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

تشویش ۴۹ میلیون سهامدار

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، اما این روزها شنیده ها حاکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *