صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / کمپین مردمی بخشودگی مطالبات و اجاره‌بها آغاز شد

کمپین مردمی بخشودگی مطالبات و اجاره‌بها آغاز شد

کسب و کار نیوز - در شرایطی که شیوع ویروس کرونا قلب برخی کسب‌وکارها را هدف گرفته و با قرنطینه خودخواسته مردم، بازار شب عید را با کسادی مواجه کرده است، مردم، کسبه و فعالان اقتصاد برای همیاری در عبور بحران دست‌به‌کار شده‌اند و با تعویق در وصول مطالبات و بخشیدن اجاره‌بهای واحدهای استیجاری تجاری، تلاش می‌کنند فشار اقتصادی ناشی از انتشار کرونا را کاهش دهند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اتاق ایران، شیوع ویروس کرونا تحولات بزرگی در اقتصاد ایران و جهان به همراه داشته و بازارهای کالایی را با چالش جدی مواجه کرده است. در ایران اما با توجه به هم‌زمانی شیوه این ویروس با روزهای پایان سال و بازار شب عید، بحران بازارها به وخامت اوضاع اغلب کسب‌وکار و اصناف منجر شده است؛ چراکه کسبه و اصناف در آستانه عید نوروز، حساب ویژه‌ای برای درآمدزایی و جبران هزینه‌های سالانه داشته‌اند و حالا با کساد شدن بازار، دخل‌وخرج آنها با مشکل جدی مواجه شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد باوجود تنگناهای اقتصادی ناشی از شیوه کرونا، برخی مجتمع‌های تجاری و صاحبان واحدهای استیجاری تجاری، اجاره‌بهای یک تا سه ماه مستأجران را بخشیده‌اند و به صاحبان کسب‌وکار مهلت داده‌اند تا با هزینه و دغدغه کمتر، بحران کرونا را پشت سر بگذرانند.

به گزارش رسانه‌ها، مالک یک پاساژ در غرب تهران برای همیاری با کسبه‌ای که کسب‌وکار آنها از شیوع کرونا آسیب‌دیده است، اجاره دو ماه مستأجران خود را بخشیده و تا اردیبهشت ۹۹ همه ۱۰۵ واحد تجاری مستقر در این مجتمع تجاری را از پرداخت اجاره‌بها معاف کرده است. همچنین در پاساژ مشهور غرب تهران نیز که به سالن سینمایش معروف است نیز همین داستان تکرار شده صاحب مغازه‌های این پاساژ بزرگ، اجاره‌بهای اسفند را به مستأجران بخشیده است.

خبرها حاکی از این است که برخی از مالکان مغازه‌ها و مراکز تجاری در شیراز نیز رسماً اعلام کرده‌اند که بخشی یا تمام اجاره‌بها را به دلیل شرایط حاکم بر بازار، به مستأجران خود می‌بخشند.

همچنین سازمان ورزش شهرداری تهران نیز اجاره ماهانه ۵۶ مجموعه برون‌سپاری شده به بخش خصوصی را به خاطر مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا تا بازگشایی مجدد آنها بخشیده است.

در این میان بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی نیز از دو ماه اجاره‌بهای املاک تجاری خود درکل کشور به‌عنوان همراهی با کسبه برای عبور از بحران صرف‌نظر و اعلام کرده است بابت ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ اجاره‌ای از مستأجران واحدهای تجاری خود دریافت نخواهد کرد.

البته پیوستن به پویش همیاری برای عبور از بحران کرونا فقط مختص واحدهای تجاری نیست و بسیاری از صاحب‌خانه‌ها نیز اجاره‌بهای یک تا چند ماه مستأجران خود را بخشیده‌اند.

همچنین مطالعه کنید:

ما در کنار استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان معدنی هستیم

کامبیز مهدی زاده: همواره تلاش داشتیم که در چارچوب قوانین از کلیه طرح ها و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *