صفحه اصلی / اسلایدر / تلاطم در بازار طلا و ارز
تلاطم در بازار طلا و ارز

FATF و کرونا جهش قیمت در بازارها را به دنبال داشت

تلاطم در بازار طلا و ارز

کسب و کار نیوز- با اعلام قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF شاهد افزایش قیمت ارز و طلا هستیم که این نگرانی ها در رابطه با آینده تبادلات بانکی ایران با کشورهای دیگر نیز دیده می شود. پس از قرارگرفتن ایران در لیست سیاه FATF قیمت دلار به یکباره جهش کرد و هر دلار آمریکا امروز به قیمت 15هزار تومان رسید. همین امر منجر به افزایش قیمت طلا و سکه در بازار ایران شد؛ به طوری که هر گرم طلای ۱۸ عیار به 600 هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم نیز شش میلیون تومان، قیمت سکه طرح جدید پنج میلیون و ۴۷۰ هزار تومان رسید. دیده‌بان کارگروه ویژه اقدام مالی روز جمعه از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه این گروه در پی عدم تصویب "تامین مالی تروریسم" خبر داد. این تصمیم پس از سه سال هشدارهای پیاپی کارگروه ویژه اقدام مالی مبنی بر تصویب لایحه تامین مالی تروریسم در ایران اتخاذ شده است. با این اقدام کارشناسان و اقتصاددانان در رابطه با آینده نظام بانکی و تبادلات مالی نگرانی هایی را مطرح کرده اند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، عبدالناصر همتی، رییس‌کل بانک مرکزی در واکنش به این خبر که دیده‌بان کارگروه ویژه مالی اعلام کرد که ایران در لیست سیاه این کارگروه قرار گرفته است، در صفحه خود در اینستاگرام نوشت: بار دیگر، دشمنی آمریکا و رژیم اشغالگر قدس با مردم ایران، خودرا درقالب مخالفت باتوصیه کارشناسان مجموعه FATF در مورد گام‌هایی که ایران در زمینه عمل به تعهدات خود در مورد مبارزه با تأمین مالی تروریسم و پولشویی انجام داده است نشان داد. وی تصریح کرد: عملکرد بانک مرکزی در طول یک‌سال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم عزیز ایجاد کرده است که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نیز با اشاره به تصمیم کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای قرار دادن ایران در لیست سیاه گفت: این موضوع قابل پیش بینی بود که FATF ایران را در فهرست کشورهای غیر همکار یا به اصطلاح لیست سیاه قرار دهد البته فکر می‌کنم نظام مالی کشور به دلایلی آسیب ناشی از این موضوع را به حداقل رسانده است. این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقدام FATF برای قرار دادن ایران در لیست سیاه تصمیم سیاسی بود، گفت: همه باید کمک کنند که این موضوع تبدیل به نوسان سیاسی اثرگذار بر اقتصاد کشور نشود.

ابهام در ادامه تبادلات بانکی

کامران ندری، کارشناس بانکی

ارتباط نظام بانکی کشور با بانکهای خارجی قبل از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه AFTF هم قطع بود و جز چند بانک کوچک در چین، روسیه و هند که با نظام بانکی ارتباط داشتند و تعاملات مالی با آنها وجود داشت ارتباطی با بقیه بانک ها نداشته ایم. اینکه این بانک ها در کشورهای چین، روسیه و هند بخواهند به شکل سابق با ایران کار کنند در ابهام قرار گرفته است اما احتمال اینکه قرار گرفتن در لیست سیاه بر روی ارتباط آنها با ما تاثیر بگذار بسیار زیاد است. این بانک ها به دلیل اینکه ریسک بالاتری را برای تبادلات با ایران متحمل می شوند باید هزینه های بسیاری را پرداخت کنند بنابراین انتظار می رود برای خدماتی که به ایران ارایه می کنند کارمزد بالاتری طلب کنند.

اما این صرافی ها هستند که اغلب تبادلات بانکی را انجام می دهند. صرافی ها هم با استفاده از خدماتی که بانک های کشورهای دیگر به ایرانیان ارایه می کنند موفق به انجام تبادلات شده اند که در حال حاضر ممکن است برای آنها مشکلاتی ایجاد شود. از طرفی دیگر صادرکنندگان غیرنفتی در حساب های خارج  از کشور منابع بسیاری دارند که در رابطه با انتقال و انتقال این منابع به احتمال بسیار زیاد دچار مشکلات فراوانی خواهند شد. بنابراین هنگامی که عمده نقل و انتقالات از طریق صرافی ها و افرادی است که در کشورهای دیگر حساب داشته اند که برای آنها مشکلات ایجاد خواهد شد. ممکن است این حساب ها مسدود یا با محدودیت ها برای جابجایی منابع مواجه شوند.

اما موضوع دیگری که در این رابطه مطرح است به ایرانیانی برمی گردد که پاسپورت خارجی و یا به عبارتی هویت دوم دارند و شهروند کشور مربوطه به شمار می آیند. این افراد در صورت داتشن حساب در بانکهای کش.ر مربوطه اگر مشخص شود محل تولدشان ایران است با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد. اما امروز مهم ترین شاخص تاثیرگذاری تحولات بازار ارز است. شاهد افزایش و گران شدن نرخ ارز و دلار در بازار هستیم. البته ممکن است این افزایش جنبه روانی داشته باشد و از طرفی دیگر ممکن است اثیرات قرار گرفتن در لیست سیاه باشد. اگر این افزایش ها جنبه روانی داشته باشد باید طی یک هفته شاهد بازگشت بازار به روند قبلی باشیم اما اگر تاثیر قرار گرفتن در لیست سیاه باشد نشان دهنده وجود موانع جدی در این زمینه است.

همچنین مطالعه کنید:

معافیت مالیاتی برای خوش‌حساب‌ها/ جریمه برای کسانی که درآمدشان را کتمان می‌کنند

به گزارش کسب و کار نیوز، داود منظور مودی مداری و مودی محوری را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.