صفحه اصلی / کارآفرینی / اخبار و رویدادهای کارآفرینی / ایجاد ۶۱ هزار و ۷۶۸ فرصت شغلی از محل پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی

ایجاد ۶۱ هزار و ۷۶۸ فرصت شغلی از محل پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی

کسب و کار نیوز - صندوق کارآفرینی امید از ابتدای ابلاغ تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری تاکنون با پرداخت ۱۹۷۱ میلیارد تومان تسهیلات به۳۳ هزار و ۳۳۰ نفر، زمینه ایجاد ۶۱ هزار و ۷۶۸ فرصت شغلی را ایجاد کرده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، صندوق همچنین براساس استقبال متقاضیان، با بررسی پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه ای به منظور حمایت از کسب و کارها و بهبود اقتصاد و معیشت روستائیان در استان هایی که تاکنون موفق به پرداخت ۸۰درصد اعتبار ابلاغی خود از مرحله سوم و چهارم اشتغال روستایی شده اند، ۱۶۷ میلیارد تومان اعتبار مازاد، معادل ۲۰درصد اعتبار ابلاغی اختصاص داد.

بیشتر بخوانیدرونمایی برنامه ملی توسعه و اشتغال روستایی به زودی
براین اساس صندوق کارآفرینی امید در مجموع ۱۰درصد مازاد کل اعتبار ابلاغی در مرحله ۳و۴ از محل بودجه داخلی خود به ۱۳ استان اختصاص داد.

صندوق کارآفرینی امید به عنوان تنها سازمان توسعه ای در این طرح، بر اساس تجارب موفقی که در اجرای پروژه های اشتغال روستایی داشته است، با فاصله گرفتن از الگوی بانکداری، برنامه سوشال بنکینگ و نظام تأمین مالی فراگیر را به خوبی پیاده سازی و اجرا نمود.

بر این اساس صندوق کارآفرینی امید با مطالعه و بررسی تجارب بین المللی و بررسی ظرفیت های داخلی، با هدف جلوگیری از مهاجرت روستائیان به کلان‌شهرها و ‌کاهش حاشیه‌نشینی و ماندگاری ساکنین روستا  و افزایش تولید داخلی و بهره وری، حمایت از روستاها را در قالب سه طرح “هر روستا یک محصول”، “روستای بدون بیکار” و “صندوق های خرد محلی” در دستور کار قرار داد.

در طرح هر روستا یک محصول، صندوق با شناسایی مزیت رقابتی مناطق مختلف، حمایت از تولید یک محصول محوری و شناسایی و حمایت از زنجیره تولید تا فروش محصول را به منظور حمایت از تولید داخلی و رونق اقتصادی روستا دنبال می‏کند و در حال حاضر ۱۶۰ روستا در این طرح مورد حمایت قرار گرفته اند که از آن جمله می توان به روستای برندق- روستای بادام زمینی، روستای سارمران – روستای کشت گلخانه ا+ی خیار، روستای مافی کندی – روستای هنرمندان مجسمه ساز- روستای قلعه ممکا، دهکده قارچ و… اشاره کرد.

صندوق کار آفرینی امید همچنین با طرح روستای بدون بیکار در راستای چشم انداز ایران ۱۴۰۴ با استفاده از فرصتها و امکانات روستا، بخصوص نیروی توانمند انسانی در پی رسیدن به جامعه روستایی با صفر درصد بیکاری است. شناسایی کسب و کارهای محلی، توانمندسازی روستائیان و ارتقای سرمایه های اجتماعی از دیگر دستاوردهای صندوق در این طرح می باشد و در حال حاضر ۱۱۴ روستای بدون بیکار به همت صندوق کارآفرینی امید در سراسر کشور ایجاد شده است.

صندوق های خرد محلی از جمله منابع تامین سرمایه و اعتبار مورد نیاز تولید کنندگان روستایی می باشد. صندوق کارآفرینی امید با هدف رونق بخشیدن به کسب و کارهای کوچک و خانگی و ترویج کارآفرینی و اشتغال زایی و توان افزایی برای زنان روستایی و توسعه اقتصاد خانواده های روستایی تاکنون علاوه بر راه اندازی ۲۰۰۰ صندوق محلی در استانهای مختلف کشور، بنا دارد با برنامه‏ای مدون به راه اندازی بیش از ۱۰۰۰ صندوق دیگر اقدام نماید.

همچنین مطالعه کنید:

خودرو نیمه دوم سال گران می شود/بازار خودرو در فاز انتظار

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، این روزها بازار خودرو چشم به نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.